Ko je lansko jesen soseda posvojila mladička manjše pasme, sva si vzeli čas, prebrali literaturo in se posvetovali s strokovnjaki, da bi poiskali najbolj kakovostno in primerno hrano zanj, saj sva vedeli, da je to najboljša naložba za njegovo prihodnost.
Pasji mladiči zelo hitro rastejo, njihov prebavni in imunski sistem pa se razvijata počasi, zato so njihove prehranske potrebe zelo drugačne od potreb odraslih psov. Da se je tudi sosedin Maks lahko pravilno razvijal, je potreboval kakovostno hrano, prilagojeno vrsti psa, njegovi velikosti, starosti, občutljivostim ali posebnim lastnostim njegove pasme.
Vitamini, minerali in druge hranilne snovi za imunski sistem
V prvih mesecih življenja se pri psu razvija imunski sistem in dokler je hranjen z materinim mlekom, dobi dovolj podpore za naravno obrambo. Med četrtim in dvanajstim tednom starosti pa je v fazi »imunske vrzeli«, saj začne slabeti zaščita, ki jo je prejel z materinim mlekom, njegova sposobnost za razvoj močnega imunskega sistema pa še ni povsem razvita. S sosedo so naju prepričale znanstvene študije, ki ugotavljajo, da je takrat zelo pomembno, da prehrana pasjega mladička vsebuje dodatek vitaminov A in E ter druge hranilne snovi, kot so fruktooligosaharidi, ki pomagajo pri razvoju »dobrih bakterij« v prebavnem sistemu, ki je pri tej starosti še občutljiv. Pri dveh mesecih starosti je treba pasjemu mladiču v skrbno nadzorovanih količinah hrani dodati še kalcij in fosfor, da spodbujata razvoj skeletne strukture. To je še posebej pomembno pri večjih psih, saj njihove kosti nosijo večje mišice in več telesnega tkiva.
Pomemben vnos visokokakovostnih in lahko prebavljivih beljakovin
Ko je bil Maks star pol leta, je začel intenzivno pridobivati telesno maso.
Po navodilu veterinarja je soseda izbirala le visokokakovostne in lahko prebavljive beljakovine, da jih je telo mladička enostavno absorbiralo, aminokisline pa uporabilo za gradnjo zdravega telesnega tkiva in protiteles.
Če mladiček ne bi dobil dovolj beljakovin, bi to vplivalo na razvoj imunskega sistema, kakovost kože in dlake, lahko bi celo zaostajal v rasti. Poleg beljakovin naj bo hrana bogata še z maščobami, kalcijem in fosforjem. Ker pri tej starosti mladič še ne more uravnavati vnosa hrane, nadzorujte velikost obroka, da se ne prenaje. Pri 10 mesecih se zelo majhni in majhni psi že skoraj približajo svoji odrasli razvojni fazi, večji psi pa nekoliko pozneje. Ne glede na velikost vsi psi pri tej starosti potrebujejo prehransko podporo za sklepe, sicer imajo lahko pozneje v življenju težave s sklepi. Glukozamin in hondroitin sta pomembni hranili, ki podpirata hrustanec in tekočino, ki sodeluje pri normalni funkciji sklepov.
Hranjenje mladička naj bo predvidljiva rutina
Eden najboljših nasvetov drugih skrbnikov in strokovnjakov je bil, naj hranjenje pasjega mladiča postane rutina. Tudi Maksa je soseda že takoj začela hraniti vedno ob istem času, na istem mestu in iz iste posode, da je natančno razumel, kdaj in kje so obroki. Njegov dnevni odmerek je bil primeren za njegovo velikost, razdeljen je bil na več manjših in pogostejših obrokov, kar je razbremenilo njegovo prebavo. Tudi prehod na drugo hrano je bil postopen, zato je po nasvetu veterinarja teden dni novo in staro hrano mešala skupaj in delež nove hrane postopoma povečevala. Takšen prehod se svetuje tudi pri uvajanju hrane za odrasle pse, ko se njegov metabolizem upočasni in mora biti njegov jedilnik drugače sestavljen.
Zlata pravila prehranjevanja pasjega mladička
|