»Ključno je, da ne ignorirate niti prehodnega pojava krvi v urinu«

Noemi Kandus
28.11.2024 00:03

Približno 70 do 75 % bolnikov je odkritih v zgodnji fazi.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Shutterstock
doc. dr. Simon Hawlina  
Osebni Arhiv

»Pogosto se simptomi raka urotelija, kot so kri v urinu (hematurija) in težave z uriniranjem, zmotno pripisujejo vnetjem sečil. Če vnetje sečil ne mine ali se ponavlja, je treba opraviti dodatne preiskave, saj se lahko za temi simptomi skriva rak. Redni zdravniški pregledi in zgodnja diagnostika so ključni za razlikovanje med okužbo in resnejšimi stanji, kot je rak,« opozarja specialist urologije doc. dr. Simon Hawlina s KO za urologijo UKC Ljubljana. Dodaja, da morajo biti na simptome, ki so tipični za raka urotelija, zlasti pozorne osebe z dejavniki tveganja.

Glede na to, kje se pojavi, se rak urotelija deli na raka mehurja (najpogostejša oblika ‒ 90 odstotkov primerov raka urotelija), raka ledvičnega meha, raka sečevoda in raka sečnice (najredkejši obliki, manj kot odstotek primerov). Zaradi skupnega izvora iz urotelija se pri istem bolniku lahko pojavi rak na več mestih vzdolž sečil.

»Glavni dejavniki tveganja za nastanek raka urotelija so kajenje (to je vzrok za kar 50 do 65 odstotkov primerov), izpostavljenost industrijskim kemikalijam (kemična in gumarska industrija, izpostavljenost barvam, barvilom, delo z usnjem in pesticidi), kronična vnetja sečil (zaradi dolgotrajnega draženja in sprememb v sluznici sečil), starost in družinska anamneza. Pojavnost je večja pri moških (moški zbolevajo trikrat pogosteje kot ženske), zlasti starejših od 60 let in pri kadilcih. Zgodnji simptomi so kri v urinu (tudi občasna), pogosto in boleče uriniranje oziroma občutek siljenja na vodo ter nepojasnjene bolečine v spodnjem delu trebuha ali hrbtu. Ključno je, da ljudje ne ignorirajo niti prehodnega pojava krvi v urinu, saj lahko zgodnje odkrivanje raka občutno izboljša prognozo,« poudarja dr. Hawlina. Dodaja, da so lahko prisotni tudi splošni simptomi, denimo utrujenost, izguba telesne teže in povišana telesna temperatura brez jasnega vzroka.

Če je odkrit zgodaj, je ozdravljiv v več kot 90 odstotkih

Po besedah dr. Simona Hawline je rak urotelija v zgodnjih fazah (ko je omejen na sluznico), ko je površinski oziroma neinvaziven, dobro ozdravljiv: petletna stopnja preživetja je več kot 90 odstotkov. Za ozdravitev pogosto zadostuje že kirurški poseg ali zdravljenje s kemoterapijo oziroma imunoterapijo. Če je rak invaziven – začne prodirati v druga tkiva –, je praviloma bolj agresiven. Kljub temu je tudi taka oblika lahko ozdravljiva – petletno preživetje je med 50 in 60 odstotki. Rak, ki se je že razširil (zaseval oziroma metastaziral) na oddaljene organe, denimo v pljuča, jetra ali kosti, praviloma ni ozdravljiv, vendar je s sodobnim zdravljenjem mogoče podaljšati preživetje in izboljšati kakovost življenja.

Individualno usmerjeno zdravljenje

Cilji zdravljenja so odvisni od stadija in obsega bolezni ob diagnozi, razlaga sogovornik. »Načrt zdravljenja je vedno prilagojen posameznemu bolniku. Pri neinvazivnih rakih je cilj zdravljenja ozdravitev – odstranitev tumorja in preprečevanje ponovitve bolezni. Pri invazivnih rakih zaviramo napredovanje bolezni. Kadar je mogoče, poskušamo ohraniti sečni mehur in druge strukture sečil, da bi izboljšali kakovost življenja. Če je rak neozdravljiv, je cilj paliativno zdravljenje, ki lajša simptome in zagotavlja čim boljšo kakovost življenja.«

Dejavniki, ki vplivajo na odkrivanje bolezni v zgodnjih fazah:

  1. Simptomi:
    • Kri v urinu je pogost opozorilni znak, ki vodi do zgodnjega odkrivanja, če bolniki hitro poiščejo zdravniško pomoč.
    • Pri nespecifičnih simptomih je diagnoza pogosto postavljena pozneje.
  2. Dejavniki tveganja:
    • Osebe s povečanimi tveganji (kadilci, delavci v kemični industriji) so navadno bolj pozorne na simptome, kar lahko vodi k zgodnejši diagnozi.
  3. Redni pregledi:
    • Pri osebah z anamnezo ponavljajočih se tumorjev, kroničnimi okužbami sečil ali dolgoletno izpostavljenostjo tveganjem (kajenje) so redni pregledi ključni za odkrivanje zgodnjih stadijev.

 

Zakaj lahko rak urotelija napreduje neopazno?

  • Pomanjkanje specifičnih simptomov: Površinski rak pogosto ne povzroča bolečin ali drugih znakov poleg hematurije.
  • Občasna kri v urinu: Lahko se pojavi samo enkrat in nato izgine, kar povzroči, da bolnik ne poišče takoj zdravniške pomoči.
  • Nespecifični simptomi: Bolniki jih lahko pripišejo drugim težavam, kot so okužbe sečil.
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.