Ko je za toploto zaslužen kamin

Tina Recek Tina Recek
25.09.2018 11:25

Ko izbiramo kamin, smo pozorni na njegovo moč, ki ustreza tipu gradnje stavbe. V nizkoenergijskih hišah se lahko odločimo za kaminski vložek.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Epr/Tulikivi

Pogled na prasketajoči ogenj v kaminu pomirja, njegova toplina pa ustvarja občutek domačnosti. Prostor, kjer se nahaja kamin, je središče doma in druženja. Na vprašanje, katerega bomo izbrali, v podjetju Kamini Kočevar odgovorijo, da je izbor ustreznega kamina odvisen od različnih dejavnikov. Ključno je, da izberemo kamin, ki po moči ustreza načinu gradnje stavbe. Pri tem smo pozorni še na ustrezen način prenosa toplote v prostor. Tako lahko izbiramo med toplozračnimi, akumulacijskimi kamini in termokamini. Toplozračni kamini grejejo prostor z izpihom toplega zraka. Vanje lahko vgradimo ventilatorske sisteme, kar pomeni, da lahko kamin s sistemom razvoda cevi postane vir ogrevanja glavnih bivalnih prostorov. Termokamini kot medij za prenos toplote uporabljajo vodo, s katero lahko prek centralnega ogrevalnega sistema ogrevamo celo hišo. Edina slaba stran tovrstnih kaminov je, da v njih ne smemo kuriti ob izpadu električne energije. S toplozračnimi kamini lahko ogrevamo tudi oddaljene prostore, s toplovodnimi (termo)kamini pa celo hišo. Trenutno se najpogosteje vgrajujejo akumulacijski kamini, ki oddajajo toploto v prostor postopoma, tudi do 20 ur po končanem kurjenju. Na ta način se izognemo pregrevanju prostora. Z njimi lahko ogrevamo prostor, kjer se nahaja kamin. Pri tem uporabimo za gorivo drva, toplovodni in toplozračni kamini pa so na voljo tudi za uporabo peletov.

Za vseljena stanovanja izberimo kaminske peči

V že vseljena stanovanja se po besedah sogovornikov iz podjetja Kamini Kočevar najpogosteje vgrajujejo kaminske peči zaradi enostavne vgradnje. Kaminske peči so prostostoječa ogrevalna telesa, v katerih lahko kurimo drva ali pelete. Imajo oblogo iz kamna, keramike ali pločevine. Nekatere omogočajo ogrevanje osnovnega prostora, pri pečeh z vgradnjo ventilatorskega sistema (pri pečeh na pelete serijsko, pri pečeh na drva opcijsko) z razvodom toplega zraka ogrevamo tudi druge prostore. Obstajajo peči, ki imajo vgrajen vodni register, kar omogoča, da s povezavo na sistem centralnega ogrevanja ogrevate celotno stanovanje.

Kaminski vložek, integriran v dimniški jašek, lahko postavimo v kateri koli prostor, saj tlorisno meri le 55 x 55 centimetrov.
Schiedel

Sodobna gradnja zahteva zrakotesne vložke

Kot rečeno, na izbor kamina zelo vpliva tip gradnje objekta, opozorijo v omenjenem podjetju. Zlasti pri pasivnih ali nizkoenergijskih objektih z nadzorovanim prezračevanjem je nujno potreben zrakotesni kaminski vložek. Kamin s takšnim vložkom deluje nemoteno, tudi če je v hiši podtlak ali nadtlak, in tako ne predstavlja elementa, ki bi povzročal izgube. "Ker so hiše čedalje bolj izolirane, se je potreba po energiji zelo zmanjšala.

Če kamin nima lastnega dovoda zraka, pa je treba nujno poskrbeti za prezračevanje prostora. Ena možnost je, da odprete okna.
Epr/MHZ

Kaminski vložek, integriran v dimniški jašek

Za vgradnjo v nizkoenergijske in pasivne hiše je po besedah Sandija Plaskana iz podjetja Schiedel primeren kaminski vložek, integriran v dimniški jašek. Ta je sicer nekaj večjih dimenzij kot dimnik sam. Pri tovrstnem kaminu oziroma kaminski enoti kot lesno gorivo uporabljamo polena. Je toplozračni kamin. Zrak iz prostora, v katerem je kamin postavljen, vstopa v betonsko oblogo dimniškega jaška skozi rešetko, nameščeno pod kuriščem, in se ob stenah kurišča ogreje, nazaj v prostor pa izhaja skozi rešetko, ki je nameščena nad kuriščem.

Za čiščenje dimnika in pregled kamina naj redno skrbi dimnikar. Ta lahko s posebnim merilnikom tudi izmeri vlažnost drv. Vlažna drva namreč niso primerna kot kurivo v peči.
Epr/hase/rekord
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta