Društvo za glasbeno umetnost Arsana, ki ga večina poslušalcev dobre glasbe povezuje z mednarodno odmevnim poletnim glasbenim festivalom, je dejavno tudi med letom. Člani društva prirejajo različna pedagoška, glasbena, odrska in glasbenoterapevtska izobraževanja. Med tistimi, ki si želijo izpopolniti svoje pevsko znanje, pa je priljubljena njihova vokalna šola, ki jo vodi Ana Delin, pevka skupine Vox Arsana, pedagoginja, specialistka pomoči z glasbeno umetnostjo oziroma glasbena terapevtka. Vokalna šola Arsana deluje na Ptuju že več kot deset let, do zdaj jo je obiskovalo več kot 200 učencev, med katerimi so mnogi postali profesionalni glasbeniki, finalisti glasbenih tekmovanj ter ustvarjalci na različnih umetniških področjih.
Za cel zbor(ček) pevk
"Naša vokalna šola je namenjena vsem, tako popolnim začetnikom kot profesionalcem, ki želijo izboljšati ter nadgraditi vokalno tehniko in se preizkusiti na odru, prepevati svoje najljubše skladbe in jih tudi posneti ter doživeti skupinsko dinamiko v različnih vokalnih sestavih in zboru. Starostne omejitve za vpis ni, tako da lahko svoje sanje o petju uresničijo prav vsi," razlaga vodja pevske šole. Tako imajo zelo širok starostni razpon "šolarjev", stari so od sedem do 60 let. A vendarle delajo na individualnem pristopu ter si tako zastavljajo tudi cilje. "Nekateri obiskovanje naše vokalne šole povezujejo z željo 'prepevanja najljubših skladb', spet drugi veliko vadijo, saj želijo svojo glasbeno pot nadaljevati na konservatoriju ali s študijem petja. Prav posebno je delo s tistimi, ki si želijo zgolj posneti kakšno dobro pesem, za darilo sebi in svojim prijateljem, spet tretje pripelje pot k nam, ker si želijo sprostitve," popisuje raznoliko dejavnost šole. Vse, ki z njimi sodelujejo, pa povabijo na dve pevski produkciji, ki jih izvedejo v Domu kulture Muzikafe ter Hotelu Mitra. "Opažamo, da si mladi resnično želijo pevskega znanja, saj so v naši šoli tudi udeleženke vse bolj odmevnega projekta družbe Radio-Tednik Ptuj Otroci pojejo slovenske pesmi in se veselijo. Kar osem finalistk smo imeli lani, med njimi tudi zmagovalko in drugouvrščeno, kar je za vse nas velika potrditev," pravi Delinova.
Glasba je terapija
Ana Delin dela tudi kot glasbena terapevtka in prav rada pomaga tistim, ki si želijo pomoči z glasbeno umetnostjo. "Pri glasbeni terapiji se zvok uporablja namerno. Namenjen je ljudem vseh starostnih skupin, ki imajo duševne, telesne, čustvene ali duhovne stiske oziroma težave. Izvajam individualno glasbeno terapijo, terapijo za pare in skupinsko terapijo. Raziskave kažejo, da glasba pomembno vpliva na dihanje, zmanjša občutek tesnobe in strahu, pozitivno deluje na razpoloženje in čustva ter poveča občutek samonadzora in samozavesti," razlaga.
Zdaj že štiri učiteljice
Poleg Ane poučujejo še Teja Letonja Hajšek, Natalija Tumpej in Špela Brumen. "Glasbena pot nas ni vodila le po ustaljenih tirnicah šolskega sistema, pač pa smo pridobivale znanje, izkušnje in veščine obvladovanja pevskega aparata mnogokrat neposredno na odru, na številnih koncertih ter različnih izobraževanjih pri nas in v tujini. Tako morda lažje razumemo raznolik odnos ljudi, tudi naših slušateljev, do glasbenega ustvarjanja in raziskovanja lastnega glasu. Naše ure glasbe so zato manj klasično šolske, bolj pisane na kožo posameznemu udeležencu. Ja, prav raznolike in ustvarjalno zanimive so naše učne ure," svoje delo z udeleženci še popiše Delinova, vokalistka, pedagoginja in producentka, ki se je izobraževala pri številnih uveljavljenih pedagogih doma in še več v tujini.