Na cesti Celje-Laško je danes mrgolelo policistov, prometne prekrške pa je beležil še helikopter. Za tako imenovano verigo radarjev (tiste s "težko nogo" so lahko radarji tudi trikrat posneli) so se celjski policisti odločili zato, ker na tej relaciji opažajo poslabšanje prometne varnosti. Pravzaprav na celotnem območju, za katero je pristojna Policijska postaja Celje (torej vključno s Koroško), opažajo poslabšanje prometne varnosti. "Tako rekoč v enem tednu smo beležili tri najhujše prometne nesreče s smrtnim izidom (zadnja se je prav na tej relaciji zgodila ta teden, v njej je življenje izgubila 27-letnica, op. p.). Tudi skupna varnost se je poslabšala, letos je bilo 13 mrtvih, v istem obdobju lani jih je bilo 12. Posebej izstopajo ranljivi udeleženci v cestnem prometu, tako so umrli trije motoristi, dva pešca in en kolesar," je opisal policijski inšpektor Edi Baumkirher.
Kritične vse (pre)obremenjene ceste
Čeravno so vzroki prometnih nesreč precej standardni, to so neprilagojena hitrost, napačna smer vožnje, izsiljevanje prednosti, prehitevanje, sta se na relaciji Celje-Laško zadnji smrtni nesreči zgodili na praktično enak način. "Skupni imenovalec teh dveh prometnih nesreč je vožnja dokaj ali povsem po predpisih, potem pa nenadoma sledi zavijanje na nasprotno vozišče, kjer zunaj naselja pri omejitvi 90 kilometrov na uro prihaja do izredno velikih trčenj," pravi Baumkirher. Na vprašanje, ali je skupni imenovalec ceste smrti še kaj drugega, Baumkirher odgovori, da je podobno kritičnih cest v regiji še veliko, vsem pa je skupno to, da so najbolj obremenjene. "Obenem imamo na teh cestah izredno raznolike udeležence v prometu. Največja pomanjkljivost tako je, da po njih vozijo denimo tudi kolesarji, ker ni kolesarske steze do Laškega."
Cilj je nič smrtnih žrtev
Kljub trenutni poslabšani prometni varnosti se je v zadnjem desetletju stanje na cestah pravzaprav izboljšalo. "Na Celjskem smo prišli s 50 smrtnih žrtev letno na okoli 10. Odkar smo združeni s Koroško, je statistično žrtev med 10 in 14 na leto. Do leta 2022 bi morali po nacionalnem programu število smrtnih žrtev bistveno zmanjšati. Cilj pa je nič smrtnih žrtev. Upam, da se bomo enkrat temu cilju približali," pojasnjuje policijski inšpektor Baumkirher. K boljši prometni varnosti pripomore tudi prisotnost policistov na terenu, vendar jih je premalo. "Najbolj učinkovito je merjenje s stacionarnim radarjem. Merimo denimo en teden, učinek pa traja vsaj mesec. Letno naredimo okoli 10 poostrenih nadzorov po sistemu verige radarjev. Pravzaprav ima vsak pojav patrulje vpliv na varnost. Ampak na žalost je cest veliko, tako da se zelo trudimo vse razporediti. Vsaj na teh najbolj kritičnih cestah poskušamo biti redno prisotni," doda sogovornik.
Slaba infrastruktura
Kritične so tako vse ceste, ki so zelo frekventne, obenem pa so na cestišču vsi možni udeleženci v prometu. Takšna je cesta Celje-Laško, na kateri se je promet, predvsem tovornih vozil (dnevno jih pelje okoli 400) v zadnjih letih še povečal. "Naj naštejem še nekatere druge: Celje- Šmarje pri Jelšah, Celje-Slovenske Konjice, Celje-Vransko, Arja vas-Velenje in naprej Slovenj Gradec-Radlje ob Dravi, Slovenj Gradec-Dravograd, Slovenj Gradec-Mežica. Priznati je treba, da je tudi infrastruktura določenih cest slaba. Pet let se praktično niso vzdrževale, se pa zadeve sedaj vendarle premikajo na bolje. Ogromno je že tudi krožišč in novih kolesarskih stez."
Nujna koncentracija med vožnjo
Vzrokov, da nekdo, ki sicer vozi po predpisih, naenkrat zavije na nasprotni vozni pas, kar je stična točka obeh tragičnih nesreč na relaciji Celje-Laško (pred meseci je na isti relaciji v prometni nesreči življenje izgubil komaj petmesečni otrok), je lahko veliko, doda sogovornik. "Nenadno zavijanje na levo je lahko posledica povsem banalnih zadev. Dovolj je pogled na desno, morebiti na zadnji sedež, kjer sedi otrok, ali pogled na radijski sprejemnik, navigacijo, mobilni aparat, vse to so lahko smrtno nevarne zadeve, četudi gre le za delček sekunde. Te zadnje prometne nesreče kažejo prav na te stvari. Včasih pa je razlog tudi nenadno poslabšanje zdravstvenega stanja, denimo slabost." Zato policijski inšpektor posebej poudarja, da je koncentracija med vožnjo izrednega pomena in ob tem upoštevanje vseh cestnoprometnih predpisov. "Znaki, predvsem omejitve hitrosti, ne stojijo zaman."