Slovenska Istra: Tudi pozimi očarljiva in polna dogodivščin

Sanja Verovnik Sanja Verovnik
21.11.2024 05:30

Slovenska Istra ponuja nepozabna doživetja skozi vse leto, tudi v hladnejši mesecih je mogoče, zaradi bolj mile zime, kolesariti, odkrivati znamenitosti obalnih mest ali pokušati odlično kulinariko.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Piran je privlačen vse dni v letu. 
Sanja Verovnik

Slovenski košček obale ni privlačen samo poleti, ko se večina turistov odpravi tja zaradi morske osvežitve, ampak je kot nalašč za prijeten oddih tudi v hladnejših mesecih. Kljub svoji majhnosti namreč ponuja veliko - od starih mestnih trgov in dolgih promenad, zanimivih kolesarskih in pohodniških poti, ki ponujajo čudovite razglede in naravne znamenitosti, pa vse do slastnih kulinaričnih doživetij. Slovenska Istra ima prav zaradi svoje majhnosti eno veliko prednost - ne glede na to, kje boste bivali, boste vedno imeli vse na dlani.

Medtem ko bodo družine pri nastanitvah bolj gledale po hotelih, ki ponujajo tudi animacijo za najmlajše - teh predvsem v Portorožu ne manjka -, bodo pari zlahka našli namestitev v vedno romantičnem Piranu, upokojenci pa v Izoli. Tisti, ki se na potep odpravljajo sami, pa bodo na svoj račun prišli tudi v vasicah, ki ležijo nekoliko više nad obalnimi mesti, kot so Marezige, Padna, Korte in Pomjan. Te vasice ponujajo odlično izhodišče za vsakodnevne potepe v okolico, tudi v sosednjo Hrvaško in Italijo.

V Padno radi prihajajo pohodniki in kolesarji, znana je po lokalni ponudbi in dogodkih. 
Jaka Ivančič

Zahtevne in manj zahtevne kolesarske ture

Slovenska Istra je prava izbira za kolesarske navdušence ne glede na letni čas, saj so v regiji številne urejene kolesarske poti, primerne za vse ravni kondicije. Pozimi temperature ostanejo prijetno blage, kar omogoča brezskrbno raziskovanje s kolesom. Na pot se lahko odpravite sami ali v skupini - številne agencije namreč ponujajo tudi organizirano kolesarjenje. 

Najbolj priljubljena kolesarska pot je Parenzana, ki poteka po trasi nekdanje železniške proge, povezuje Koper, Izolo, Piran in Portorož ter se nadaljuje tudi v Italijo in na Hrvaško. Pot vas vodi mimo vinogradov, oljčnih nasadov in očarljivih istrskih vasic, kjer lahko uživate v čudovitih razgledih na morje in obalno zaledje. Sicer pa obstajajo tako lahke kot težje poti za kolesarjenje. Ravninski predel od Kopra do Portoroža je primeren za družine, ker je odmaknjen od prometa. Med nezahtevne kolesarske poti sodi tudi trasa Portorož-Seča-Jernejev kanal ali Izola-Koper-Škocjanski zatok. Bolje pripravljeni kolesarji pa se lahko odpravijo v hribovito istrsko zaledje do Kort, Padne, Krkavč ali po dolini reke Dragonje. Ljubitelji adrenalina se lahko odločijo tudi za kolesarski vzpon na Pomjan.

Raziskovanje krajevnih znamenitosti

Pohodništvo je še ena odlična aktivnost za raziskovanje našega koščka obale po koncu turistične sezone. Narava ponuja osupljive razglede, še posebno ob jasnih dneh, ko se vidi vse do Alp. Pozimi je tudi manjša gneča, to pa omogoča bolj sproščeno pohodniško izkušnjo, saj lahko uživate v miru narave.

Med priljubljenimi pohodniškimi potmi je hrib Slavnik, ki velja za najvišjo točko v občini Koper. Na hribu nad Koprom se nahaja cerkvica sv. Tomaža, izpred nje se odpira idiličen razgled na koprski zaliv in podeželje, ob vznožju pa so številni oljčni nasadi in vinogradi. Zelo priljubljena je tudi krožna pot okoli Strunjanskega klifa, kjer se lahko sprehodite po čudovitih poteh z razgledom na slovensko obalo, obiščete Mesečev zaliv in uživate v naravnem parku, ki je eden od biserov tega območja.

Zanimiva je tudi pot do Socerba, ki je kratka, a slikovita - vodi do gradu Socerb, kjer lahko uživate v čudovitem razgledu na Tržaški zaliv in celotno obalo. Prav tako ne izpustite ogleda Svete jame na Socerbu. Pohodniške poti vodijo tudi do jame pri vasi Osp, Kraškega roba in naravnega rezervata Škocjanski zatok. Zanimiva so še arheološka najdišča iz rimskih časov - eno takšnih denimo najdemo, če se sprehodimo do potopljenega pomola na Debelem Rtiču.

Odkrivanje lokalnih okusov

Slovenska Istra je znana po svoji raznoliki kulinariki, ki pozimi postane še posebno zanimiva zaradi tradicionalnih zimskih jedi in prazničnih specialitet. Obalna mesta ponujajo vrsto restavracij in gostiln, kjer lahko pokusite lokalne jedi, kot so:

•​ bakala na belo, slastna jed iz polenovke, tradicionalna istrska specialiteta, ki jo postrežejo s kruhom ali polento.

•​ istrski pršut, ki je nepogrešljiv prigrizek ob kozarčku domačega vina ali žganja.

•​ divjačina in tartufi: pozimi restavracije postrežejo jedi iz divjačine, obogatene s tartufi, ki so značilni za območje Istre.

•​ olive in oljčno olje: Istra slovi po vrhunskem oljčnem olju, zato lahko obiščete oljarne in degustirate domače olje, ob tem pa spoznate pridelavo in kakovost tega tekočega zlata.

Prav tako je v zimskih mesecih čas za lokalna vina, kot so refošk, malvazija in istrski muškat, ki lepo dopolnijo okus obrokov in poskrbijo za pristno doživetje slovenske kulinarike.

Današnji hotel je bil nekoč samostan

Čas, ko se na obalo ne zgrinjajo množice turistov, je kot nalašč, da si v miru ogledate številne kulturne in zgodovinske znamenitosti. Katere?

Piran je mesto z bogato beneško dediščino, kjer si lahko na Tartinijevem trgu privoščite kavo in se nato povzpnete po ozkih, slikovitih ulicah k cerkvi svetega Jurija, od koder seže razgled vse do Italije. Posebno doživetje je tudi obisk visokega mestnega obzidja. Za družine z otroki pa bo pravo doživetje ogled akvarija. Sicer pa se je mogoče iz Pirana ob morju sprehoditi tudi do Portoroža, kjer si lahko privoščite kosilo ali sladico, nato pa se v Piran vrnete bodisi peš bodisi z avtobusom. Pot lahko z avtobusom nadaljujete tudi do Sečoveljskih solin, kjer si lahko ogledate, kako se pridobiva sol. V muzeju solinarstva se lahko podrobneje seznanite z zgodovino pridelave soli, ki je pomemben del istrske dediščine.

Na Tartinijevem trgu v Piranu si lahko privoščite kavo in se nato povzpnete po ozkih, slikovitih ulicah k cerkvi svetega Jurija.
Sanja Verovnik

Čeprav Koper velja za večje in pristaniško mesto, je prijazno in privlačno za obiskovalce. V starem delu mesta je najti Pretorsko palačo ter Da Pontejev vodnjak, ki je reprodukcija beneškega mostu Rialto. Prav tako je vredno obiskati še stolnico Marijinega vnebovzetja. Morda boste imeli srečo in bo v pristanišču zasidrana večja potniška ali transportna ladja, ki jo boste lahko občudovali v vsej njeni veličini.

V Kopru se na potniškem terminalu ustavljajo največje potniške ladje.
Fpa

V Izoli se lahko sprehodite po poti ob morju vse do izolskega svetilnika. To obmorsko mesto slovi po okusni kulinariki in številnih dogodkih, ki jih prirejajo čez celo leto. V bližnjem Simonovem zalivu pa vas čaka arheološki park, ki ga krasijo dobro ohranjene palača in rimske vile. Tudi Ankaran ima kaj ponuditi - malokdo namreč ve, da je kulturna znamenitost tega mesta benediktinski samostan, ki je danes preurejen v hotel s čudovitim vrtom.

Velnes in sprostitev

Pozimi je dobro poskrbeti za svoje telo in zdravje. Na obalo se lahko odpravite tudi z namenom sprostitve in uživanja v velnes storitvah, ki jih ponujajo številni hoteli v Portorožu in širši okolici. Razvajate se lahko v termalnih bazenih, savnah in z različnimi  masažami, kar deluje še posebno blagodejno v hladnejšem delu leta. Portorož je še zlasti znan po tretmajih z morsko vodo, soljo in morskimi algami, ki ugodno vplivajo na zdravje in dobro počutje. Za dodatno razvajanje pa se lahko odločite tudi s čokoladno masažo, ki vrača vitalnost telesu. 

V Strunjan vabijo školjke. 
Foto: Robert Balen
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta