Državni razpis za vlaganje v žičniške naprave je s subvencijo ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport, vredno 55,4 milijona evrov, pred začetkom minule smučarske sezone precej posodobil devet slovenskih smučišč. Med največjimi prejemniki denarja sta bila Rogla in Krvavec, ki sta dobila vsak po osem milijonov evrov, na razpisu pa so bili uspešni še Mariborsko Pohorje, Kope, Vogel, Trije kralji, Velika Planina, Golte in Cerkno. Žičniških novosti v domačih smučarskih središčih letos ne bo, so se pa v nekaterih lotili večjih vlaganj v izboljšanje in podaljšanje poletne sezone. Na Mariborskem Pohorju predvsem v širitev kolesarskega parka, pod Snežnim stadionom pa že stoji, sicer še v surovem stanju, prizidek starega hotela Arena.
Leto po Kaninu zaprli še Stari vrh
Smučanje doma bo nekoliko dražje, kot je bilo v pretekli zimi, bo pa bistveno cenejše kot v Avstriji in Italiji, kjer so se cene dnevnih smučarskih vozovnic na večjih smučiščih močno približale številki 80. Mariborsko Pohorje skupaj z Arehom je največje slovensko smučišče, če mu dodamo še Roglo, Kope in Tri kralje, pa je Pohorje s 70 kilometri prog največje smučarsko območje v deželi na južni strani Alp. Centri so sicer razmeroma blizu, žal pa niso povezani z žičnicami. Cestne povezave pa so takšne, da se boste kar precej navozili, pa še zgodaj boste morali vstati, če se boste odločili za spremembo med vašimi počitnicami. Kljub temu se je upravljavcem uspelo dogovoriti za enotno štiridnevno smučarsko vozovnico, ki velja za omenjena štiri pohorska smučišča. Cena za odrasle je 164 evrov, za mladino in seniorje 148 ter za otroke 107 evrov. Le nekaj evrov boste morali dodati, pa boste imeli v žepu denimo šestdnevno vozovnico za Mariborsko Pohorje, kjer so tako kot na Rogli pred novo sezono ceno dnevne vozovnice dvignili na 45 evrov za odrasle. Najdražji doma, najbolj mondeni in vedno dobro obiskani, če je le sneg, so v Kranjski Gori. Domačo cenovno letvico so ustavili pri 47 evrih za dnevno vozovnico in pri 222 evrih za šestdnevno.
Kanin je zaprt že skoraj eno leto, to zimo pa bo samevalo tudi priljubljeno smučišče nad Škofjo Loko Stari vrh. Občini Gorenja vas - Poljane in Škofja Loka, ki ga upravljata, sta se namreč odločili, da zaradi dolgov družbe smučišče začasno zaprejo. Dolgovi znašajo okoli 250.000 evrov, smučišče pa bo zaprto, dokler ne bodo poplačani, torej vsaj v prihajajoči zimi smučanja tam ne bo.
Pazite na denar(nico)!
V avstrijskem Lechu je smučarska tradicija dolga že več kot stoletje, saj Arlberg velja za zibelko avstrijskega smučanja. Vse od začetka 20. stoletja so tradicija, gostoljubje, umirjenost, obilica snega in rahel pridih mondenosti značilnosti smučarskega središča Lech-Zürs, ki je skupaj s še enajstimi regijami po svetu član prestižnega kluba "Best of Alps". Med dvanajstimi najboljšimi je tudi bližnji St. Anton am Arlberg, s katerim je Lech-Zürs povezan z žičnicami. Tako je skupaj s krajema Warth in Schröcken največje povezano smučišče v Avstriji in peto največje smučišče na svetu. Z žičniško povezavo sta Lech in St. Anton potisnila na drugo mesto smučarsko regijo Wilder Kaiser - Brixental, ki je pred tem z 275 kilometri prog veljala za največje avstrijsko smučišče. Največji so najdražji. To je tisto, o čemer so to jesen poročali nekateri slovenski spletni portali - o enormnem dvigu cen smučarskih vozovnic v Avstriji na 80 evrov za dnevno vozovnico. Lech in St. Anton sta zelo blizu tej številki. Dnevna karta stane 78 evrov in šestdnevna 423 evrov, medtem ko je druga največja regija s smučišči nad Scheffauom in Goingom v dolini med Kitzbühlom in Innsbruckom za odtenek cenejša. Cena dnevne vozovnice je "samo" 73 evrov, šestdnevne pa 380 evrov. Je možno izbrati kaj bolj "pametnega" oziroma cenejšega? Morda dobri stari Nassfeld ali po naše Mokrine. Celodnevna smuka za odrasle bo za 67 evrov, za mladino in seniorje 50,50 oziroma 60,50 evra, za otroke pa 33,50 evra. Kaj pa morda manj znana, vendar idilična vasica Heiligenblut pod južnim pobočjem Grossglocknerja v začetku marca? Smučarski dan že za malo več kot 40 evrov, šest pa za 200 in še nekaj evrov. Če najdete kakšen cenovno ugoden apartma, Heiligenblut vsekakor priporočamo. Če se boste odločili za Obertauern ali Turracher Höhe, skrbi, ali bo sneg ali ne, ne boste imeli. Dnevna vozovnica v obeh je po 65 evrov, kar je v primerjavi s cenami na slovenskih smučiščih veliko, glede na cene v Avstriji pa sprejemljivo.
Ne mislite, da so v italijanskih Dolomitih cenejši. Priljubljeni Kronplatz je drag. Cena dnevne vozovnice je 77 evrov, tako kot v Val Gardeni, dva manj kot v Madonni di Campiglio. Canazei je cenovno nekoliko ugodnejši, kot tudi smučarsko območje Latemar nad dolino Val di Fiemme, znano po nordijskem smučanju. Okoli 50 kilometrov prog je dovolj, da se boste lahko nasmučali do utrujenosti, Obereggen, Pampeago in Predazzo, ki so povezani z žičnicami, ostanejo v spominu tudi po dobri hrani. Ne boste zgrešili, če boste izbrali testenine z gobicami ali pa dunajca, saj boste tam smučali na italijansko-avstrijski meji. Dober tek in prijetno smuko, na denar(nico) pa le pazite.