Tibetanske vaje: Himalajo lahko osvojite doma

Urška Kereži
08.06.2018 05:55

Pet tibetanskih vaj je že tisočletja del tradicionalnih ritualov tibetanskih menihov. Čeprav so videti preproste, na telo delujejo kompleksno, z intenzivnimi učinki.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
tibetanske vaje

V kombinaciji z zdravo prehrano tibetanske vaje ohranjajo energijo, moč, gibkost in upočasnjujejo procese staranja ter vsakomur pomagajo do vitalnosti, zdravja in zadovoljstva. In ker se po jutru dan pozna, so te vaje najlepši način, da prebudite telo, ki je v zgodnjih urah na najnižji točki dejavnosti.

Za dobro jutro in dober dan

Zbujanje naj bo sproščeno in ritmično, brez sile in napora, le do točke, ko vam postane neprijetno, število ponovitev pa uskladite s sposobnostmi. Dihajte globoko v enakomernem ritmu s prsnim košem. Prvi teden vsako vajo ponovite trikrat, drugi petkrat in tako naprej do 21-krat, zmeraj zgolj v lihem številu, ter pazite na pravilen položaj hrbtenice. Če zjutraj ne utegnete, se tibetanskih vaj lotite vsaj uro po jedi, najbolje kar na tešče. Pred obredom je dobro popiti kozarec ali dva mlačne vode z malo limoninega soka, saj tako pospešite razstrupljanje telesa in hidracijo organizma. Sčasoma bodo vaje postale del vašega vsakdana in vsaka nova izvedba bo lahkotnejša ter lažja.

Pa začnimo!

1. vaja – vrtenje (energija)
V telesu pospešimo pretok energije. Stojimo sproščeno in umirjeno, roke iztegnemo v odročenje, prsti so skupaj, stopala pa v širini ramen, dlani obrnjene v tla. Zavrtimo se v smeri urnega kazalca in ne v nasprotni. Z vrtenjem ne pretiravamo in glavo vedno obrnemo čim hitreje, pogled pa ves čas usmerjamo v isto točko, da preprečimo vrtoglavico ali neravnotežje.
2. vaja (zemlja)
Ležimo na hrbtu in dlani položimo na tla ob telesu. Z vdihom hkrati dvignemo še noge, če ne morete držati iztegnjenih, jih pokrčite v kolenu, in glavo čim bolj približamo prsnemu košu. Zadržimo dih, nato glavo in noge med izdihom počasi spuščamo nazaj v začetni položaj.
3. vaja (zrak)
Sedimo na peti ali klečimo na tleh, hrbtenica je vzravnana, dlani položimo na zadnjico. Med vdihom počasi potiskamo glavo in vrat, kolikor je mogoče, nazaj in zadržimo dih. Med izdihom počasi položimo glavo na prsi. Pri nagibu nazaj moramo biti pozorni, da ne povzročimo prevelikega pritiska na ledveni predel.
4. vaja (voda)
Sedimo na tleh, stopala so v širini bokov, dlani na tleh ob stegnih, glava na prsih. Vdihnemo in hkrati dvignemo telo naprej in gor, glavo pa potisnemo nazaj in napravimo most. Za trenutek zadržimo dih in se med izdihom usedemo v prvotni položaj.
5. vaja (ogenj)
Vajo začnemo na vseh štirih. Iztegnemo nogi in telo spustimo v lok, naslonjeni na iztegnjene roke in spodvite prste na nogah. Med vdihom izvedemo piramido, tako da se opremo na roke in noge, pete potisnemo na tla in visoko dvignemo medenico, glavo naslonimo na prsi in zadržimo dih. Med izdihom se spustimo nazaj v lok in glavo potisnemo čim bolj nazaj.

Shutterstock

Pomen pravilnega dihanja

O jogijskih tehnikah in blagodejnih učinkih te starodavne vadbe telesa in duha že dolgo veliko vemo tudi na zahodu, zato vam ni treba romati v Himalajo po skrivnostne nauke ali prestajati asketske preizkušnje. V roke zgolj vzemite knjigo Christopherja S. Kilhama Pet tibetancev – Pet gibalnih vaj za zdravje, energijo in osebnostno moč oziroma katero drugo o jogi in tehnikah meditiranja ter jo preberite. Kilham pojasnjuje tudi vlogo pravilnega dihanja med izvajanjem vaj, saj to pomaga umiriti misli. Uspešno lahko meditirate le, če prej vzpostavite notranji mir, zato meditirajte v mirnem prostoru, kjer je čim manj zunanjih motenj, sedite na tla ali na stol, izberite najudobnejši telesni položaj, predvsem pa pazite, da je hrbtenica vedno vzravnana – v zgrbljeni drži človek težko ohranja ostrino misli.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta