Trgovina v letu 2024: Stagnacija prihodkov in previdni potrošniki

Oglasno sporočilo Oglasno sporočilo
19.12.2024 12:50

Trgovinski sektor je eden najpomembnejših delov slovenskega gospodarstva, saj ustvarja velik del bruto domačega proizvoda, zagotavlja delovna mesta in povezuje podjetja z domačimi ter tujimi trgi.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Shutterstock

A kljub temu se trgovina vse bolj sooča z izzivi, ki omejujejo njen razvoj in konkurenčnost. Leto 2024 je bilo še eno v nizu, ki ni prineslo pomembnejših izboljšav, temveč je izpostavilo stare in nove težave.

Po podatkih Statističnega urada RS so se realni prihodki v trgovini na drobno v prvih devetih mesecih leta 2024 znižali za 0,4 %. Ta stagnacija se je začela že konec leta 2023 in se nadaljuje. Inflacija v letu 2024 ni bila visoka, vendar to ni vplivalo na večjo potrošnjo. Slovenski potrošniki ostajajo previdni in se raje odločajo za nujne nakupe, medtem ko večje in nenujne nakupe prelagajo na poznejši čas.

Potrošniki iščejo ugodne rešitve

Obnašanje potrošnikov je v teh negotovih časih razumljivo. Povprečen kupec išče najboljše razmerje med ceno in kakovostjo, spremlja akcije in popuste ter se odloča za nakup izdelkov, ki so cenovno dostopni. Hkrati opažamo, da se mnogi potrošniki odpovedujejo luksuznim dobrinam in se osredotočajo na osnovne potrebe.

Za te potrošnike nekoliko višja cena ni ovira, saj so pripravljeni plačati več za izdelek, ki ustreza njihovim vrednotam.

Vendar pa je zadržanost potrošnikov še posebej izrazita v decembru, ko bi sicer morali beležiti višjo potrošnjo zaradi prazničnih nakupov. Slovenci v primerjavi z drugimi evropskimi državami ostajamo bolj varčni. Medtem ko v državah EU trgovci decembra običajno zabeležijo 20 % višje prihodke, slovenska trgovina tega ne doseže. Poleg tega je v obmejnih regijah vse bolj opazen odliv kupne moči v tujino, saj prebivalci pogosto nakupujejo v Italiji, na Hrvaškem ali Madžarskem, kjer so določeni izdelki ugodnejši, kar je posledica tudi bolj ugodnih davčnih politik.

Napovedi za leto 2025: Nizka pripravljenost za večje nakupe

Pričakovanja za leto 2025 ostajajo previdna. Kljub temu, da se dohodki prebivalstva počasi zvišujejo, splošna gospodarska negotovost tako doma kot v tujini vpliva na zadržano potrošnjo. Anketa o zaupanju potrošnikov je novembra 2024 pokazala na nizko pripravljenost za večje nakupe v prihodnjem letu.

Kupci bodo verjetno še naprej iskali ugodne ponudbe in prelagali nakupe izdelkov, ki niso nujni. Po drugi strani pa bodo trgovci morali prilagoditi svojo ponudbo, povečati konkurenčnost in se osredotočiti na trajnostne trende ter digitalizacijo poslovanja.

Visoki stroški in zapletena zakonodaja omejujejo rast

Trgovinski sektor se sooča tudi z vedno večjimi stroškovnimi in administrativnimi bremeni. Visoki stroški dela, naraščajoče cene energije in kompleksna, mnogokrat tudi nedorečena zakonodaja močno otežujejo poslovanje. Slovenija je na svetovni lestvici konkurenčnosti leta 2024 zdrsnila za štiri mesta, kar kaže na poslabšanje pogojev za poslovanje.

Namesto tega se uvajajo nove dajatve, kot je prispevek za dolgotrajno oskrbo, ki še dodatno povečuje stroške podjetij, dodatni prilivi v proračun se pričakujejo tudi iz naslova reform, kamor zagotovo sodita pokojninska, zdravstvena…

Zaradi teh ovir trgovci vse težje vlagajo v razvoj, digitalizacijo in trajnostne projekte. Brez sistemskih sprememb, ki bi zmanjšale administrativna bremena, izboljšale dostop do energije po konkurenčnih cenah in poenostavile zakonodajo, se bo stagnacija v panogi nadaljevala.

Shutterstock

Za dolgoročno rast trgovine pa bo ključna podpora države

Čeprav so razmere zahtevne, trgovci optimistično gledajo na možnosti, ki jih prinaša prihodnost. Uporaba novih tehnologij, kot sta umetna inteligenca in analiza velikih podatkov, lahko bistveno izboljša prilagajanje ponudbe potrošniškim potrebam. Trendi, kot so večkanalna prodaja, trajnostne prakse, priročni izdelki za sodobnega kupca in razvoj lastnih blagovnih znamk, bodo pomembno vplivali na razvoj panoge.

Za dolgoročno rast trgovine pa bo ključna podpora države. Odprava administrativnih ovir, zmanjšanje davčnih obremenitev in spodbujanje konkurenčnosti so ukrepi, ki bi omogočili boljše pogoje za trgovce. Samo z usklajenimi prizadevanji države in podjetij bo mogoče doseči preboj in zagotoviti trajnostno rast trgovine v prihodnosti.

Slovenska trgovina ostaja pomemben del našega gospodarstva, vendar je njena prihodnost odvisna od prilagoditve novim razmeram in ustrezne podpore za premagovanje številnih izzivov, kamor zagotovo sodijo tudi zeleni prehod, e-mobilnost, trajnost.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.