Vam je neurje zalilo avtomobil? Strokovnjak je pojasnil, kako morate ukrepati. Odločilen je prvi korak ...

Va
17.07.2023 10:49

Slabo zaprta ali za "zračenje" pripravljena okna na avtomobilskih vratih, neravno parkirišče, zamašeni odtoki ... Odpravljanje škode vam zna vzeti veliko časa in tudi denarja.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Andrej Petelinšek

Ko udari močno neurje, je notranjost avtomobila lahko čisto premočena že v nekaj minutah. Dovolj je, da je bilo steklo na vratih spuščeno le dva do tri centimetre. Strokovnjaki zato svetujejo, da preverite, ali ste zaprli vsa okna, ko puščate avto za več ur na parkirišču.

Dobro pa se je razgledati tudi po parkirišču. Zaradi slabega sistema odvodnjavanja, silovitosti padavin, naplavin ter blata, ki povsem zamaši odtoke, lahko nižje ležeče parkirišče v nekaj minutah postane jezero.

Razmočeni avto mora čim prej na servis. Če vam ga je poplavilo, je treba najprej prekiniti električno napajanje, odklopiti akumulator, svetuje izkušeni tehnični inštruktor AMZS Sašo Tomažič. Avtomobil je treba čimprej spraviti v povsem breznapetostno stanje, ker vsak vdor vode v elektronske module v kabini povzroči celo nepopravljivo škodo, če so pod napetostjo. Pri sodobnih avtomobilih veliko naprav zaradi stanja pripravljenosti tudi v mirovanju ostane pod napetostjo. Prva pomoč je torej dvig pokrova motorja in odklop akumulatorja.

Robert Balen

Tudi navidez posušen avto mora ostati odklopljen, dokler ga ne pregledajo izkušeni serviserji. "V sodobnih avtomobilih je veliko občutljive senzorične elektronske opreme, ki je vgrajena v dno avta - pod preproge in v osrednji tunel, ki se začne pri prestavni ročici. Prav v neposredni bližini prestavne ročice imamo v avtomobilih tudi cel kup kompleksne multimedijske opreme s trdim diskom in celo LTE-mobilno napravo. Vse te naprave so najbolj izpostavljene vdoru vode," opozarja Tomažič.

Elektronski moduli v kabini tudi niso dodatno zaščiteni pred vremenskimi vplivi, dodaja: "Vsa električna napeljava in konektorji zunaj avtomobilske kabine so zaščiteni pred vdorom vode ali celo vodotesni, medtem ko v kabini ni tako."

Poplavljeni avto se čisti in suši, izključno ko ni pod električnim napajanjem. ​Tomažič pa pri poletnih nalivih izpostavlja še eno težavo. "Pri marsikaterih avtomobilih je treba pri servisu dosledno čisti kanale, po katerih s strehe in vetrobranskega stekla odteka voda. Če v njih zastaja voda zaradi listja, iglic ali prašnih oblog, lahko pride do vdora vode v kabino. Pri nestrokovnih servisnih posegih se to preprosto spregleda." In nadaljuje: "Znani so primeri, kjer je zaradi zamašenega odvodnjavanja voda vdrla v kabino in naredila za 500 ali 1000 evrov škode."

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta