Zdravilišče: V šolo za boljši življenjski slog

Barbara Gavez Volčjak Barbara Gavez Volčjak
21.11.2024 05:45

V današnjem hitrem tempu življenja se mora skrb za zdravje začeti, še preden se pokažejo znaki bolezni.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Zdravilišče Radenci

V Sloveniji so številni vrelci termalno-mineralne vode, ki izhajajo še iz pradavnega Panonskega morja, sestava in učinkovanje vode pa sta znanstveno dokazana. Učinkovitost voda dopolnjujejo blagodejne klimatske razmere in drugi naravni zdravilni dejavniki: denimo peloidi in aerosoli, naravna šota na Pohorju, blato in slanica. Nekatere slovenske mineralne vode so tudi pitne, tako da njihovo uživanje pripomore k dobremu počutju. Kot rezultat naštetih danosti so nastala številna naravna zdravilišča po Sloveniji, kjer si lahko povrnemo moči ali preventivno poskrbimo za svoje zdravje. 

Glede na razpoložljive zdravilne dejavnike so naravna zdravilišča deloma specializirana za zdravljenje in rehabilitacijo bolnikov z najrazličnejšimi težavami, od poškodb lokomotornega sistema preko ginekoloških in revmatičnih obolenj do bolezni srca, presnove, prebavil in drugih organov. Poleg specialistov in usposobljenih terapevtov v njih bolnike in druge obiskovalce obravnavajo tudi strokovnjaki za velnes in selfnes, saj se mora skrb za zdravje v današnjem hitrem tempu življenja začeti, še preden se pokažejo znaki bolezni.

Učinkovito zdravljenje in preventivni programi

Približno polovico vseh bolezni danes pomenijo bolezni srca, ob katerih se bolniki v trenutku zavejo minljivosti življenja. Za bolezni srca in ožilja so denimo specializirani v Zdravilišču Radenci in v Termah Šmarješke Toplice. V slednjih niso znani le po učinkovitem zdravljenju teh bolezni, temveč tudi po preventivnih programih za koronarne bolnike za ohranjanje in krepitev zdravja in tudi po nadaljevalni rehabilitaciji po infarktu in operacijah na srcu in žilju. "Specializirani smo za zdravljenje stanj, kot so stanje po prebolelem srčnem infarktu, angina pektoris, motnje srčnega ritma, bolezni srčne mišice, stanje po operaciji srca, motnje periferne, arterijske, venske in limfne cirkulacije, stanje po operaciji žil in zvišan krvni tlak," našteje Ante Višić, dr. med., spec. interne medicine, kardiologije in vaskularne medicine, vodja zdravstvene službe v Termah Šmarješke Toplice. Višić vodi multidisciplinaren tim, ki ga sestavljajo kardiolog, medicinska sestra, fizioterapevt in nutricionist. Za vsakega pacienta oblikujejo individualen program, ki obsega program telesne vadbe, oceno dejavnikov tveganja in nadzor nad njimi, redno jemanje zdravil, izobraževanje in ozaveščanje, novo znanje o živilih in prehrani, psihosocialno podporo in tudi dolgoročno spremljanje bolnika. "Prvi korak na poti uspešne rehabilitacije je ugotoviti pacientovo stanje in mu razložiti, kakšna je njegova bolezen in kako se z njo spoprijeti. Mu omogočiti, da v tem rehabilitacijskem obdobju spozna, da življenja še ni konec, da pa bo treba nekatere življenjske navade spremeniti," opisuje Ante Višić, da je rehabilitacija po srčni bolezni proces, ki traja vse življenje. Pri obravnavi bolnikov z boleznimi srca in žilja je vodena rehabilitacija ključnega pomena, doda zdravnik. "Različne študije so namreč pokazale, da se pri bolnikih, vključenih v programe rehabilitacije, zmanjša pogostost ponovnih miokardnih infarktov, poveča se možnost preživetja in izboljša se kakovost življenja. Pomembno pa je, da bolnik upošteva zdravnikova navodila za zdravljenje s predpisanimi zdravili, to je, da zdravila redno in pravilno jemlje, saj bodo le tako lahko preprečila ponovitev srčno-žilnega dogodka in nadaljnje zaplete." Najpomembnejši napotek po odkritju težav, povezanih s srčno-žilnimi boleznimi, je tako po zdravnikovih bsedah nujna sprememba življenjskega sloga. "Ne gre za trenutno stanje, kaprico, temveč za zavestno odločitev za drugačen način življenja. In tudi tega se je treba naučiti," sklene Višić.

Zdravilišče Radenci

Voda za kopeli in pitje

V Zdravilišču Radenci imajo z zdravljenjem srčno-žilnih bolezni 140 let izkušenj. Mineralna voda iz Radencev z eno najvišjih vsebnosti naravnega ogljikovega dioksida širi žile, znižuje krvni tlak na naraven način, zdravi in poživlja. Zaradi teh lastnosti se uvršča med najbogatejše mineralne vode v Evropi. Kopel v njej posameznika napolni z energijo, izboljšuje splošno počutje, cirkulacijo, znižuje krvni tlak, stabilizira srčni utrip, okrepi, organizem se učinkovito osvobodi odpadnih snovi, telo se hitreje obnavlja, poveča se tudi njegova odpornost. Mineralna voda iz Radencev je primerna tudi za pitje. Pitna kura izboljšuje počutje, krepi imunski sistem, prispeva k normalizaciji krvnega tlaka in splošni sprostitvi.

Tudi v družbi Sava Turizem, ki upravlja Zdravilišče Radenci, se strinjajo, da rehabilitacija bolnikov s srčno-žilnimi boleznimi poteka vse življenje. Kombinacija blagodejnega vpliva naravnih zdravilnih dejavnikov, telesne vadbe, zdrave prehrane in izobraževalnih aktivnosti pod budnim očesom strokovnjakov in z najsodobnejšo opremo bolniku omogoča krepitev in ohranjanje fizičnih in psiho-socialnih sposobnosti, nujnih za kakovostno in aktivno življenje. Program rehabilitacije pri boleznih srca in ožilja zato vsebuje kombinacijo blagodejnega vpliva naravnih zdravilnih dejavnikov, telesne vadbe, zdrave prehrane in izobraževalnih dejavnosti. Izvajajo tudi celovito rehabilitacijo po kapi, poškodbi ali operaciji možganov, s katero se izboljšajo gibljivost in prizadete možganske funkcije ter prepreči ponovitev možganske in tudi srčne kapi. "Čimprejšnja rehabilitacija po kapi ali možganski poškodbi daje veliko boljše rezultate, saj se okvarjeno živčevje intenzivneje obnavlja v prvih tednih in mesecih po dogodku," so povedali v Savi Turizem.

Zdravilišče Radenci
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta