Agencija za energijo sprožila prvo fazo načrta za izredne razmere pri oskrbi s plinom

STA, A.L., M.R.
11.07.2022 14:50

Agencija za energijo je sprožila prvo fazo načrta za izredne razmere pri oskrbi s plinom. Gre za zgodnje opozarjanje oziroma ozaveščanje, je pojasnil minister za infrastrukturo Bojan Kumer.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Marko Vanovšek

S tem opozarja javnost, zlasti odjemalce zemeljskega plina, da bi lahko v prihodnje v primeru nižjega pretoka plina iz Rusije nastopile tudi motnje pri oskrbi s tem energentom. Vse odjemalce zemeljskega plina preventivno poziva k racionalni rabi.

Agencija za energijo iz javno dostopnih informacij spremlja dobave po dobavnih poteh, ki vplivajo na dobavo plina v Slovenijo in vključujejo tudi dobavo po plinovodu Severni tok 1. Kot je objavila na svoji spletni strani, dobava plina do Slovenije trenutno poteka nemoteno, prav tako je nemotena tudi oskrba s plinom.

Kljub temu pa na agenciji opozarjajo, da bi lahko v prihodnje v primeru nižjega pretoka zemeljskega plina iz Rusije nastopile motnje pri oskrbi s tem energentom. Ali bo do tega res prišlo in v kakšnem obsegu, trenutno še ne vedo. Vse odjemalce plina zato pozivajo k racionalni rabi.

Industrijske odjemalce medtem obveščajo, da lahko v primeru razglasitve višje stopnje krize pride do prekinitve dobave ali zahteve po preklopu na uporabo nadomestnih energentov. Zato jih pozivajo k rednemu spremljanju dogajanja na trgu z zemeljskim plinom in razmisleku o alternativnih možnostih, ki bi prispevale k znižanju odjema v primeru motenj.

Kot so še pojasnili pri agenciji, bodo o morebitnih spremembah stanja zanesljive oskrbe z zemeljskim plinom javnost in deležnike obvestili nemudoma.

Takšno obveščanje sicer predvideva slovenski akt o načrtu za izredne razmere pri oskrbi z zemeljskim plinom, ki je začel veljati poleti 2020. Po vzoru tovrstnih protokolov iz drugih članic EU predvideva tristopenjsko ukrepanje.

Prva stopnja predvideva preverjanje količin, obveščanje odjemalcev o možnih prekinitvah dobav in poziv industriji k bolj racionalni rabi plina.

Na drugi stopnji dobavitelji pozovejo pogodbene odjemalce, ki to lahko storijo, k prostovoljnim prekinitvam dobav plina. Velike odjemalce pozovejo k zmanjšanju porabe na minimum. Industrijskim odjemalcem in proizvajalcem elektrike, ki imajo to možnost, priporočijo prehod na nadomestni energent.

Na tretji stopnji, ki velja za izredne razmere, pa dobavitelji prekinejo tiste pogodbe, ki jih je mogoče prekiniti, industriji in proizvajalcem elektrike pa zaukažejo prehod na nadomestni energent. Ob tem pride do omejevanja dobav plina.

Geoplin: Redukcije plina so se še povečale, oskrba kljub temu nemotena

V Geoplinu, slovenskem veletrgovcu s plinom, se soočajo z redukcijami dobav zemeljskega plina iz Rusije, ki so se zdaj še nekoliko povečale, so pojasnili in zagotovili, da oskrba s plinom poteka nemoteno.

Sporočili so, da so se redukcije dobav povečale ob začetku vzdrževalnih del na plinovodu Severni tok 1, izpade pa nadomeščajo z alternativnimi nakupi, tudi z uporabo skladišč. "Vse z namenom, da našim odjemalcem zagotovimo dobavo zemeljskega plina in posledično omogočimo njihovo delovanje," so ob tem dodali.

Ukrep agencije za energijo pa so po mnenju Geoplina "spodbudile razmere na evropskih trgih zemeljskega plina v povezavi z dobavami iz Ruske federacije".

Navkljub temu zagotavljajo, da oskrba s plinom pri nas poteka nemoteno. Poudarili so še, da ta ukrep ne pomeni omejevanja dobave zemeljskega plina odjemalcem Geoplina. "Družba zagotavlja zemeljski plin odjemalcem v skladu s količinami, opredeljenimi v pogodbah, za kar bomo skrbeli tudi v prihodnje," so še zatrdili.

Podrobnosti o konkretnih številkah zmanjšanja količine dobav plina sicer niso želeli razkriti, so pa izpostavili, da je "v tem trenutku ključno, da lahko svojim odjemalcem zagotovimo vse potrebne količine plina in posledično omogočimo njihovo delovanje".

Po neuradnih navedbah spletnih Financ iz sredine junija naj bi v Slovenijo prišlo do četrtino manj plina, kot bi ga moralo. To pri oskrbi ne predstavlja težav, saj je poraba poleti precej nižja, se pa manj polnijo skladišča, ki jih država najema v Avstriji in na Hrvaškem.

Geoplin se je pred meseci potegoval tudi za pridobitev zadnjih prostih zmogljivosti za dobavo plina na terminalu Krk na Hrvaškem, a neuspešno.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta