Varuhinja pravic gledalcev in poslušalcev na RTV Slovenija Ilinka Todorovski je objavila mesečno poročilo o odzivih občinstva za mesec april. Med drugim je izpostavila tudi odziv gledalca, ki ga je zmotilo, da v oddajah Dobro jutro nastopajo različni ministri vlade, ki nato z istimi informacijami gostujejo tudi v informativnih oddajah TV Slovenija. Povod je bilo gostovanje notranjega ministra Aleša Hojsa v priljubljeni jutranji oddaji 13. aprila.
Poročilo za april 2021
Celotno poročilo si lahko preberete TUKAJ. Gre za izbor odzivov javnosti, ki naslavljajo varuha pravic gledalcev in poslušalcev, in je namenjen za obveščanje urednikov oziroma uredništev RTV Slovenija ter za seznanjanje občinstva z obravnavo njihovih odzivov. "Vsebine ali delov vsebin ni dovoljeno uporabljati v nobenem drugem kontekstu."
"Ministri sedanje vlade se v vaših programih pojavljajo nenormalno veliko, pojasnjujejo pa ene in iste zadeve. Podajam pritožbo, da moram kot gledalec v oddaji Dobro jutro gledati pogovore z ministri, potem pa sem jih ponovno prisiljen gledati tudi v informativnih oddajah, na vsebinsko popolnoma enake tematike, podajajo pa identične informacije (torej nobene nove informativne vsebine). Po analogiji Dobrega jutra predlagam, da v osrednjem TV Dnevniku nastopi Helena Blagne in nam vsak teden eno zapoje, ker zakaj bi pela le v Dobrem jutru ali V petek zvečer, če nas lahko zabava in v teh težkih časih pomiri že v osrednjem TV Dnevniku," je med drugim izpostavil gledalec javne televizije in vprašal, ali bodo v oddaji Dobro jutro gostili tudi opozicijske politike, mogoče predstavnike izvenparlamentarnih strank. "Če bi imeli ministri, ki so v preteklih tednih gostovali v oddaji Dobro jutro, povedati kaj novega, kar v informativnih oddajah ne slišim, bi še razumel," je še dodal gledalec.
Ob tem je Gorščakova med drugim zapisala, da je v zadnjem letu v času epidemije oddaja Dobro jutro kot živi dnevni program v okviru TV Slovenija odigrala pomembno vlogo pri dnevnem obveščanju gledalcev o ukrepih za zajezitev novega koronavirusa, ki so bistveno vplivali na naša vsakdanja življenja. "Prav zaradi tega se je povečalo število jutranjih gostovanj ministrov ali državnih sekretarjev (pa tudi, na primer, epidemiologov), ki so pač najbolj pristojni za tolmačenje ukrepov in odgovore na številna vprašanja, ki so jih gledalci naslavljali (tudi) na naše uredništvo. Zjutraj smo v etru prvi – tudi pred informativnim programom – in enostavno si ne moremo privoščiti, da bi kuhali in peli, namesto obveščali gledalcev o novih ukrepih, ki so začeli veljati z aktualnim dnem. Pri tem upoštevamo predvsem dva uredniška kriterija: prvič, da vabljeni gostje govorijo o temah, ki bistveno vplivajo na naša vsakdanja življenja, in drugič, da gostje sodelujejo v svetovalnih in servisnih rubrikah, kjer so na voljo tudi gledalcem za njihova vprašanja in dileme."
Mnenje varuhinje
"Menim, da so uredništva dolžna ohranjati in braniti meje zasnov posameznih programov, programskih pasov in oddaj. To med drugim pomeni, da se je treba izogibati gostovanju politikov v nepolitičnih oddajah in da je v oddaje svetovalne narave, torej v takšne, v katerih gostje odgovarjajo na konkretna vprašanja gledalcev, treba vabiti strokovnjake in operativce. Ministri to niso. So politiki, ki politično usmerjajo delo ministrstev, pristojni so za kreiranje področnih politik, vodenje in nadzor ministrstva (in organov v sestavi) ter politično usklajevanje z vlado in svetovanje vladi. Niso pa tisti, ki neposredno izvajajo ali tolmačijo predpise ali delijo praktične nasvete o praktičnih vsakdanjih izzivih. Zagotovo je treba upoštevati dejstvo, da so koronačasi s posebnimi okoliščinami in povečano informacijsko lakoto občinstva do neke mere zmehčali meje med žanri in posameznimi programi, programskimi pasovi in oddajami. Argument, da se v oddaje povabi vsakogar, od kogar se upravičeno pričakuje, da lahko občinstvu odgovori na pomembna vprašanja, je zato mogoče sprejeti. Vendar pa je v primerih, ko je edina možna izbira minister, treba zagotoviti, da se z vprašanji in potekom pogovora prepreči podajanje pojasnil, napovedi ali izgovorov politične narave, saj bi se s takšnim odpiranjem vrat (katerikoli) vladni politiki neizogibno zastavilo tudi vprašanje o odpiranju vrat (katerikoli) opozicijski politiki. Menim, da občinstvo upravičeno pričakuje, da politične razprave potekajo v informativnih programih in da jim v oddajah dnevnega programa o nepolitičnih življenjskih temah svetujejo nepolitiki. S tem razmislekom oz. mnenjem sem seznanila direktorico TV Slovenija."