Anketa: SDS in Gibanje Svoboda. Kdo bi bil tretji, če bi bile zdaj volitve?

STA, Va
28.03.2022 10:29

SDS se je podpora povečala za 0,4 odstotne točke. Gibanju Svoboda pa je za 0,7 odstotne točke padla. Podpora je v meritvi Mediane od februarja najbolj padla gibanju Povežimo Slovenijo.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Andrej Petelinšek

Slab mesec pred državnozborskimi volitvami bi po podatkih raziskave, ki jo je za Pop TV opravila Mediana, največ glasov prejela stranka SDS (16,8 odstotka), z minimalno razliko ji sledi Gibanje Svoboda (16,7 odstotka). 

SDS se je podpora v primerjavi s februarskim merjenjem povečala za 0,4 odstotne točke, Gibanju Svoboda pa je padla za 0,7 odstotne točke. Če bi bile volitve to nedeljo, bi tretje mesto zasedli Socialni demokrati (9,4 odstotka), v primerjavi s prejšnjim merjenjem bi zanje glasovalo 0,8 odstotne točke več vprašanih.

Za 1,1 odstotne točke je podpora zrasla Levici (7,2 odstotka), NSi pa je zrasla za 0,5 odstotne točke (5 odstotkov). Za LMŠ bi glasovalo 3,8 odstotka vprašanih, kar je 0,5 odstotne točke manj kot februarja. Med februarjem in marcem je največ podpore pridobil DeSUS, zanje bi glasovalo 2,8 odstotka anketirancev, kar je 1,8 odstotne točke več kot v prejšnjem merjenju. SAB bi volilo 2,7 odstotka vprašanih, Piratsko stranko 2,4 odstotka in Resni.co 2,3 odstotka.

Podpora je od februarja najbolj padla gibanju Povežimo Slovenijo, zanje bi to nedeljo glasovalo 1,9 odstotka vprašanih, kar je 2,9 odstotne točke manj kot v prejšnjem merjenju. Naša dežela in SNS bi prav tako dobili 1,9 odstotka glasov anketirancev, Vesna 0,9 odstotka glasov, Zavezništvo osvobodimo Slovenijo 0,6 odstotka glasov, Domovinska liga 0,5 odstotka in Dobra država 0,1 odstotka glasov vprašanih.

Delež neopredeljenih je tokrat nižji kot v februarski anketi. 13,1 odstotka anketirancev ne ve, katero stranko bi izbrali. 4,7 odstotka ne bi obkrožilo nobene obstoječe politične opcije. 3,9 odstotka vprašanih pa ni želelo odgovoriti.

Delo vlade podpira 30,8 odstotka vprašanih, nasprotuje mu 59,2 odstotka, vsak deseti pa je neopredeljen, kaže anketa.

Vprašani najbolje ocenjujejo predsednika republike Boruta Pahorja in ministra za zdravje Janeza Poklukarja, tretja je evropska poslanka NSi Ljudmila Novak. Med prvaki strank, ki kandidirajo na parlamentarnih volitvah, je najvišje, skupno pa na četrtem mestu, Robert Golob. Predsednica SD Tanja Fajon je napredovala na šesto mesto. Prvak NSi Matej Tonin ostaja osmi, predsednik LMŠ Marjan Šarec pa je tik pod polovico lestvice, torej na 11. mestu.

Sledijo premier in prvak SDS Janez Janša, predsednica SAB Alenka Bratušek in predsednica Naše dežele Aleksandra Pivec. Koordinator Levice Luka Mesec je petnajsti. Za njim pa sta še predsednik stranke Konkretno Zdravko Počivalšek in prvak SNS Zmago Jelinčič.

Inštitut Mediana je raziskavo izvedel med 21. in 23. marcem na vzorcu 716 oseb.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta