
Iz Maribora se v Ljubljano vozi veliko dnevnih migrantov. Nekaj smo jih vprašali, ali bodo zaradi napovedanih zapor in del na avtocesti, ki se začnejo v ponedeljek, zapore in preusmeritve prometa pa že jutri, morda spremenili svoje potovalne navade. Matjaž Korošak iz Agencije za varnost prometa odgovarja, da ga pogosta pot v prestolnico spremlja praktično vso njegovo profesionalno kariero, vsakodnevno pa na srečo le slabo leto: "Sesti v avto, čeravno praktično sredi noči, zato zame ni nič novega, toda pot v Ljubljano je tudi ob petih zjutraj lahko polna presenečenj, zato brez prijaznega Googlovega pomočnika nikoli ne speljem. Zdi pa se, da zdaj tudi to ne bo več dovolj. Doslej je pot v prestolnico terjala kakšno uro in 15, 20 minut - ob predpostavki gostega, vendar tekočega prometa (ob omenjeni uri). Že pol ure kasneje lahko to pomeni vsaj kakšne pol ure več. Začeti jutranjo pot ob petih ima še eno prednost - večina vsakodnevnih migrantov je sprejela kruto usodo zgodnjega vstajanja, zato so hitrosti precej nižje (že 10 km/h pod omejitvijo pomeni opazen prihranek), bistveno več je discipliniranih voznikov, ki čisto zares le prehitevajo po levi (saj veste - prehitevalni NI vozni pas), in večina je celo ustrezno varnostno razdaljo sprejela kot nujno zlo. Morda bolj zaradi stresa in pretočnosti kot varnosti na cesti, pa vseeno. Drama, ki jo pričakujemo v nekaj dneh, bo morda vse to postavila na glavo, morda pa tudi ne (pogled optimista). Vdani v usodo potihoma bentimo in, vedoč, da smo (očitno) čisto pogrešljiv del družbe, pač sami iščemo rešitve, prilagoditve in se zenovsko pripravljamo na ure in ure globokega dihanja (v mirujoči koloni) in prepričevanja samega sebe, da bo enkrat le bolje. Bo. Čez leto in pol. Menda."
Urban Červek iz Bloomberga Adrie odgovarja, da se običajno v Ljubljano vozi dvakrat na teden, ob torkih in četrtkih. Pa tudi kak drug dan, če ima službene obveznosti. "Vožnjo že sedaj kombiniram - na uredništvo v Črnuče se vozim z avtomobilom, na dogodke v centru Ljubljane se peljem z vlakom, če vozni red to omogoča. Če bom zaradi zastojev zamujal v službo in če bom v avtomobilu prebil še več časa kot do sedaj, si bom pri nadrejenih prizadeval dobiti dovoljenje za delo od doma več dni v tednu. Upam, da bom uspešen." Razočaran je, da država ne zagotovi primerne alternative za primere, ko so potrebna večja dela na avtocesti. "To bi bil seveda hitri vlak med Mariborom in Ljubljano. To je nujno tudi v primeru nesreč in drugih nepredvidenih dogodkov na AC. Mariborčani ne bi smeli biti odvisni zgolj od avtoceste za dostop do Ljubljane." Po drugi strani pa bi morala država poskrbeti, da bi se delovna mesta odpirala tudi v Mariboru in drugih mestih, s čimer bi se zmanjšal pritisk na avtocesto, še razmišlja. "Vsaj državne institucije bi morale zavestno nova delovna mesta odpirati v drugih mestih in ne v Ljubljani. Zaposlenim pa omogočiti delo od doma. Centralizacija ima zelo slabe posledice - izgubo delovnih ur zaradi prevoza, izpuste CO2 in s tem neizpolnjevanje okoljskih ciljev države in drugo."
Da lahko jutranja pot iz Maribora v Ljubljano z avtomobilom že zdaj traja od ene ure in 45 minut pa vse do slabih treh ur, odvisno od gostote prometa, prometnih nesreč in podobno, pravi Katja Šeruga, direktorica in odgovorna urednica N1 Slovenija. "Nikoli ne veš, kdaj boš zares prispel na cilj, a roko na srce, če računaš, da boš za pot porabil tja do dve uri, imaš v jutranji konici večinoma prav. Največja težava pa so bila, so in bodo, tudi med potekajočimi deli, tovorna vozila. Veliko raje bi se vozila z vlakom, a v mojem konkretnem primeru zaradi nepredvidljivih urnikov in dolgih delovnikov to žal ni mogoče." Šeruga razmišlja, da bi se z začetkom del na 6,5-kilometrskem odseku štajerske avtoceste pot - če ne bo nesreč - podaljšala za okoli pol ure. "Zame to pomeni, da bom na pot krenila še bolj zgodaj, sproti spremljala prometne informacije in se prilagajala, kolikor se bo dalo. Dela bodo namenjena tudi temu, da bo cestna infrastruktura varnejša, zato bomo vozniki nekoliko lažje potrpeli. Z upanjem, da bodo dela morda lahko končana nekoliko prej, kot kažejo sedanje napovedi."