Poslanci Desusa z uporom niso uspeli zaustaviti projekta Koalicije ustavnega loka (KUL), njihov prvak Karl Erjavec pa z liderji levosredinskih opozicijskih strank te dni pospešeno sestankuje. Včeraj je z vodjo poslancev Francem Juršo in pobudniki KUL zopet spregovoril o položaju stranke v vladi Janeza Janše in možnostih, da bi stranka skupaj z LMŠ, SD, Levico in SAB še do konca tega leta zamenjala aktualno vlado.
Desus tudi o izključitvi Polnarja
Pritiski in nezadovoljstvo strankinega terena z Janševo koalicijo so zelo močni, je izpostavil Erjavec, najbolj pa da motijo ideološke teme, napadi na medije ter približevanje Madžarski in Poljski: "Večkrat sem poudaril, da kar se tiče uresničevanja koalicijske pogodbe in uresničevanja našega programa, ni posebnih pripomb. Vendar pričakujemo, da če bo padla odločitev za neko drugo koalicijo, na primer koalicijo KUL, bomo tudi v tisti na enaki ravni uresničevali pravice za starejše." Poudaril je, da mu je zaupanje z izvolitvijo že izkazal kongres, prepričan pa je, da bodo njegovim razmislekom sledili organi stranke, ki bodo odločali že jutri. Izvršni odbor in svet stranke bosta po pojasnilih predsednika sveta stranke Antona Urha obravnavala aktualno politično situacijo in Erjavcu podelila rdečo ali zeleno luč pri nadaljevanjih pogajanj o izstopu iz Janševe vlade.
V SAB pričakujejo določitev skrajnega roka za vložitev nezaupnice
Izvršni odbor stranke SAB je na včerajšnji seji opravil temeljito razpravo o razmerah v državi, so sporočili iz stranke: "Enotna ugotovitev članic in članov izvršnega odbora je, da je vlada boj z epidemijo popolnoma zavozila. Posledično smo na vrhu lestvice po številu umrlih na dan, javno zdravstvo poka po šivih, prav tako se ne izboljšujejo nobeni drugi podatki." Sporočili so, da je zanje pomembna čim hitrejša zamenjava obstoječe vlade z novo, predčasne volitve pa da bi bile v dani situaciji slaba in tvegana rešitev. Članice in člani izvršnega odbora SAB so sejo zaključili s sklepom, da "podpirajo vložitev konstruktivne nezaupnice, saj je škodljivo vlado Janeza Janše treba čim prej zamenjati". Od opozicijskih partneric, strank LMŠ, SD in Levica, pa pričakujejo hitro določitev skrajnega roka za vložitev nezaupnice.
Poleg tega so na dnevni red uvrstili še predlog za izključitev poslanca Roberta Polnarja, ki se je scenariju o odhodu iz koalicije med peterico odločno in ostro zoperstavil, zažugal pa z izstopno izjavo ne le samega sebe, pač pa še treh poslanskih kolegov. "Zaradi neprimernih izjav in žaljivega nastopa do stranke Desus bomo primerno ukrepali," je napovedal Erjavec.
Doslej le antijanša argument
"Če lahko za mandatarja kandidira Karl Erjavec, predsednik najmanjše stranke, ki je še vedno v vladi Janeza Janše, smo prišli na dno politične zgodbe. Od povratka v politiko se ukvarja le s tem, kako bo prepričal svoje poslance in opozicijo, da ga sprejme, ni pa se opredelil do reševanja epidemije in gospodarstva. Če je njegov argument le to, da čim prej pride iz vlade in oblikuje antijanša blok, se bo to slabo in kmalu končalo. Ni jasno niti, koliko je Erjavec sposoben produktivne komunikacije med partnerji, ki bi z začetkom vladanja sprožili kadrovske menjave, s tem pa destrukcijo preteklih še potencirali in sprožili hude turbulence," komentira sociolog in analitik dr. Frane Adam.
Počivalšku nadzor polzi iz rok
Erjavcu, ki vztraja, da je še vedno eden izmed mandatarskih kandidatov, so podporo izrekli v SD, predsednica Tanja Fajon je napovedala, da bodo podprli vsakega, ki lahko zagotovi 46 poslanskih glasov. Podobno v SAB, organi stranke so o tem odločali včeraj popoldne. So mu pa podporo prvič obljubili v LMŠ, prvak Marjan Šarec je tvitnil: "Kot največja opozicijska stranka bomo v LMŠ podprli Karla Erjavca za mandatarja, ko bo vložena nezaupnica. Vse drugo je samo odlaganje neodložljivega." Neopredeljena ostaja Levica, ki je zagovarjala zgolj Jožeta P. Damijana. So pa včeraj sporočili, da bodo na organih stranke v kratkem razpravljali o kandidatih za mandatarja, in še: "Upamo, da bo po današnjem sporočilu KPK in prijavi suma korupcije zoper Zdravka Počivalška tudi del poslancev SMC izstopil iz koalicije."
SMC bi prepričali s preživetjem
"Za odločitev Desusa o tej ali oni koaliciji ni ključna obljuba petim osebam, da bodo še leto in pol prejemale poslansko plačo, temveč to, da teren zahteva dolgoročno preživetje stranke. Drugače je s SMC, ki ve, da je po naslednjih volitvah ne bo več, zato lahko KUL pridobi njihove poslance le s ponudbo prestopa v stranke s prihodnostjo. Napoved tesnejšega sodelovanja poslancev SMC in Desusa lahko pomeni nekaj takega, čeprav sta stranki zgodovinsko precej različni, obenem pa okrepi položaj Erjavca znotraj KUL. V vsakem primeru bo krmarjenje koalicije velikega števila podobnih in rivalskih strank zelo naporno," komentira sociolog in analitik dr. Gorazd Kovačič.
Žogico je Počivalšku vrgel še Erjavec, ki je dejal, da bo Desus v tem tednu potegnil določene odločitve, pričakujejo pa, da se do "različnih pobud" opredelijo v SMC. A naši viri iz te stranke ocenjujejo, da pred novim letom še ne bo čas za prelomne odločitve. Ne zanikajo pa, da se vrstijo pritiski KUL na vodjo poslancev Janjo Sluga in predsednika parlamenta Igorja Zorčiča. Slednji je nedavno po naših informacijah na Počivalška tudi večkrat naslovil "drugačna" vprašanja v povezavi z vodstvom in prihodnostjo SMC. Tako naj bi tudi šef SMC že ugotovil, da se mu manevrski prostor vztrajno krči in situacije nima pod nadzorom. Je pa včeraj vseeno zatrdil, da v teh časih "rušilnega delovanja" ne podpirajo. O sporočilu KPK pa je tvitnil, da si želi čimprejšnje razjasnitve okoliščin. In še: "Nabava medicinske opreme na začetku epidemije je potekala v norih okoliščinah. S kolegi na ministrstvu smo naredili vse, kar je bilo v naših močeh, da smo zdravstvu v najkrajšem času zagotovili opremo."