Dileme o tem, kateri oddelek ali letnik se bo vrnil prvi v šolske klopi: Danes v Sloveniji ni ravnatelja, ki bi se o tem z lahkoto odločal

Urška Mlinarič
05.03.2021 06:00
Čeprav je priporočilo ministrstva, naj se prihodnji teden prioritetno vrnejo dijaki 1. letnikov, so ravnatelji tisti, ki odločajo, kateri oddelek ali letnik se bo vrnil prvi. Stanje okužb je stabilno.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Od prihodnjega tedna bodo maske v razredu obvezne za vse učence od 6. razreda, na hodnikih pa za vse učence. 
Sašo Bizjak

"Zares sem vesela, da se končno vračamo v šolo. Čeprav sem bila vselej zelo prizadevna učenka, moram priznati, da mi je motivacija za učenje in pridobivanje novih znanj v teh štirih mesecih in pol občutno upadla. Veselim se tudi srečanja s sošolkami in sošolci ter pogovora v živo s profesorji. Je pa tudi res, da se je začelo novo ocenjevalno obdobje, napovedan je cel kup preverjanja znanja, zato smo tudi malo prestrašeni, kako bo, saj je marsikdo med poukom na daljavo zaspal. Vse je bilo odvisno od tega, kako si se sam organiziral in kako zagnan si bil."

Tako je svoje misli ob odločitvi vlade, da se s prihodnjim tednom v šolske klopi vračajo vsi dijaki, strnila Ines Krleža, dijakinja Srednje šole za gostinstvo in turizem Maribor, ki jo je sicer odkrito strah, da se epidemiološka slika ne bi tako poslabšala, da bi se po dveh tednih morali ponovno vrniti k pouku na daljavo.

Ravnatelji so se že dolgo pripravljali

Sama včeraj kot dijakinja 3. letnika gastronomsko-turistične smeri še ni vedela, ali bo med tistimi, ki bodo prihodnji teden tudi prestopili šolski prag. Vlada se je namreč odločila, da bo pouk v srednji šolah, potem ko so se sredi prejšnjega meseca v klopi vrnili dijaki zaključnih letnikov in nižjih poklicnih smeri, potekal po modelu C, kar pomeni, da se bodo dijaki v šoli tedensko izmenjevali; ko jih bo del v šoli, bo drugi del spremljal pouk na daljavo. V okrožnici je ministrstvo za izobraževanje sicer priporočilo, naj imajo prvi teden pouka v šoli prednost vsi dijaki 1. letnika, vendar pa je odločitev, katera polovica dijakov bo prišla v šolo najprej in katera nato pri zamenjavi v drugem tednu, povsem v domeni ravnateljev srednjih šol, je včeraj povedala ministrica za izobraževanje Simona Kustec.

"Mi smo se odločili, da se bodo ob 4. letnikih, ki so že v šoli, prihodnji teden vrnili prva letnika splošne in umetniške gimnazije ter 1. in 2. letnik vzgojiteljske smeri, v drugem tednu pa bodo prišli v šolo 2. in 3. letniki splošne in umetniške gimnazije, medte ko je 3. letnik vzgojiteljske smeri marca na praksi v vrtcu. In to je nekje polovica dijakov našega zavoda," je za Večer pojasnil ravnatelj Gimnazije Franca Miklošiča Ljutomer Zvonko Kustec, ki pravi, da je tako zadovoljen, da se dijaki končno vračajo, da tega sploh ne more izraziti z besedami.

Da je bil skrajni čas za vrnitev dijakov v šole, se strinja tudi ravnateljica Strokovnega izobraževalnega centra Ljubljana Fani Al Mansour, ki se je odločila, da se bodo dijaki vračali po določenih letnikih, oddelkih in usmeritvah. "Seveda smo se ravnatelji že dolgo časa pripravljali na vrnitev, ampak zagotovo danes v Sloveniji ni ravnatelja, ki bi z lahkoto določil, kdo se bo vrnil. Pri tem je treba tudi paziti, da se ne preseže polovica šole. Pri nas bo tako vsak teden v šoli okoli 650 dijakov."

V dijaškem domu se bodo prilagodili

Na prihod dodatnih dijakov se pripravljajo tudi v dijaških domovih. Bojana Perus Marušič, ravnateljica Dijaškega doma Lizike Jančar v Mariboru, pravi, da za zdaj še čakajo na odločitve šol, kako bodo delile dijake. "In temu se bomo morali prilagoditi. Mi imamo 160 sob in to je zgornja meja za sprejem dijakov. V sobi sta sicer lahko največ dva dijaka. Tega se najpogosteje poslužimo, kadar gre za sošolce," je povedala.

Od prihodnjega tedna bodo maske v razredu obvezne za vse učence od 6. razreda, medtem ko je za tiste v nižjih razredih obvezna še naprej le takrat, ko so zunaj matičnega razreda. Po besedah ministrice je stanje glede števila okužb v vzgoji in izobraževanju stabilno. Po sredinih podatkih je bilo aktivno okuženih 0,16 odstotka vseh otrok, dijakov in zaposlenih, v karanteni pa je bil odstotek otrok; 56 vrtčevskih oddelkov, 85 osnovnošolskih razredov in 14 srednješolskih razredov.

Kljub odpiranju srednjih šol bo večina študentov predavanja še vedno spremljala na daljavo. Popolno odpiranje fakultet - zdaj so dovoljene laboratorijske vaje in seminarji do deset ljudi - bo, tako Kustečeva, mogoče, ko bodo to dopuščale epidemiološke razmere. Ker naj bi se prihodnji teden začelo cepljenje vzgojiteljev in učiteljev - najprej bodo na vrsti tisti nad 50. letom starosti -, sta Kustečeva in minister za zdravje Janez Poklukar v pismu pozvala k čim množičnejšem cepljenju, v želji, da bi preprečili širjenje okužb.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta