Danes bo vlada odločala o morebitnem sproščanju omejitvenih ukrepov. Epidemiološka slika se že nekaj časa izboljšuje, zato je pričakovati nekaj sprostitev, a smo še daleč od rumene faze, ko je predvideno odprtje turističnih kapacitet. Če bi obveljala oranžna barva za vso državo, bi to pomenilo odprtje regijskih meja in gostinskih teras v vseh regijah, na vse drugo pa bo najverjetneje treba še počakati.
Za potovanje na Hrvaško zadostuje hitri test.
Za vrnitev v Slovenijo je obvezen PCR-test. Ta je v večini krajev v Istri subvencioniran in stane 50 evrov.
V Sloveniji so za zdaj zaprti še vsi nastanitveni obrati. Vlada bo danes odločala o morebitnih novih sprostitvah.
Slovenski hoteli za zdaj še zaprti
Ali bi vseeno lahko prišlo do kakšnega odstopanja od semaforja in bi se za čas prvomajskih praznikov lahko odprli vsaj manjši nastanitveni obrati ali turistične kmetije, nam ni uspelo izvedeti. Predstavniki turističnega sektorja na to ne računajo, a upajo na sprostitve v drugi polovici maja. "Po zagonu turizma je zelo pomembno zagotoviti neprekinjeno obratovanje kapacitet, tako v glavni sezoni kot v obdobju do konca leta. Prav tako pričakujemo jasna pravila glede prehajanja mej in pozdravljamo enotni evropski sistem," pravi direktor Turistično-gostinske zbornice Slovenije Fedja Pobegajlo. A nobenega datuma za zdaj še ne poznajo. "Tedensko pošiljamo apele. Odgovori, ki jih dobivamo, se nanašajo na rumeni semafor. Kdaj bomo prišli do rumene barve, pa ne ve nihče," pa je dejal predsednik Združenja hotelirjev Slovenije Gregor Jamnik.
Foto: Sandi Fišer
A Slovenci lahko odidejo na dopust v tujino. "Lahko bi odprli. Še polovico turističnih bonov bi morali izkoristiti, pa ne. Zdaj bodo pač odhajali na Hrvaško in na Tenerife, mi bomo pa zaprti," je dejal Drago Delalut, lastnik manjšega hotela na Koroškem.
Kako na Hrvaško?
V naši soseščini na področju turizma najbolj prehitevajo Hrvatje. Pri njih so namreč odprti hoteli, apartmaji in kampi. Delujejo tudi terase gostinskih lokalov, prav tako ni omejeno gibanje med regijami. Korak naprej so naredili tudi pri vstopu v njihovo državo, saj so eni redkih, ki ne zahtevajo molekularnega testa. Za vstop na Hrvaško zadostuje že hitri test, ki pa ne sme biti starejši kot 48 ur. Kot dokazilo pri prehodu meje velja tudi potrdilo o tem, da ste covid že preboleli, ali dokazilo, da ste cepljeni in je od prejema drugega odmerka minilo 14 dni. Otroci, mlajši od sedem let, testa ne potrebujejo. "Pri tem poudarjamo, da SMS-sporočilo ne zadostuje. Treba je predložiti zdravniško potrdilo, ki je lahko tudi v elektronski obliki, nujno pa mora vsebovati podatke o potniku, o proizvajalcu in komercialnem nazivu hitrega ali PCR-testa, podatke o zdravstveni ustanovi oziroma zdravniku, ki je potrdilo izdal," je pojasnila Tanja Vidmar Petković iz Hrvaške turistične skupnosti.
Vsak tretji na počitnice še pred julijem
V okviru raziskave Nova normalnost, ki jo že ves čas epidemije opravlja družba Valicon, so nedavno spraševali, kakšni so načrti Slovencev za počitnice v naslednjih mesecih. Med vprašanimi jih je petina odgovorila, da bodo do konca junija počitnikovali vsaj tri noči, med njimi pa jih ima slaba polovica prenočitev že rezervirano. Drugi rezervacije še nimajo, a natanko vedo, kam se bodo odpravili. Dodatna šestina jih pravi, da bodo zagotovo nekam šli, vendar še niso odločeni, kam. Vsak tretji anketiranec torej do konca junija načrtuje počitnice za vsaj tri noči, dve tretjini pa celo načrtujeta nekoliko daljši oddih do sedem noči.
Med destinacijami jih slaba tretjina navaja Slovenijo, nekaj več Hrvaško, slaba desetina druge države nekdanje Jugoslavije, med drugimi destinacijami pa izstopa le še Grčija. Med slovenskimi destinacijami prevladujeta Obala in Posočje na zahodu ter Štajerska in Prekmurje na vzhodu.
Za vrnitev v Slovenijo pa je še vedno potreben PCR-test, a tega v številnih hrvaških turističnih krajih za goste opravljajo po subvencionirani ceni. To na primer velja za večino krajev v Istri, kjer je po njenih besedah molekularni test mogoče opraviti za okoli 50 evrov.
1500 potnikov bo na prvomajske počitnice odletelo
Druge sosednje države so za turizem še vedno zaprte. Italija je sicer napovedala prve sprostitev po 27. aprilu, a za zdaj še ni znano, kaj bodo odpirali in pod kakšnimi pogoji. Zraven Hrvaške sta v Evropi za turizem odprti še Španija in Grčija. Slovenci pa se odpravljajo tudi v Egipt. Kot pojasnjujejo pri turističnih agencijah, je zanimanja kar veliko, a seveda bistveno manj kot pred pojavom epidemije. "Večina si želi na toplo in predvsem tja, kamor je možno z letalom, v varnem potovalnem mehurčku," so povedali pri turistični agenciji Palma. Z Brnika bodo tako leteli na Tenerife, Madeiro, Majorko in v Egipt. "Termini se hitro polnijo. Oba termina za Tenerife sta razprodana, tudi za Egipt so razprodana vsa mesta za dve letali na datum 24, april, polnijo pa se tudi zadnja mesta za 1. maj," so pojasnili.
V organizaciji različnih agencij, ki skupaj organizirajo čarterske polete iz Ljubljane, bo od konca aprila pa do začetka maja potovalo približno 1500 potnikov. Tako kot pri agenciji Palma tudi pri Relaxu in Kompasu opažajo, da so gostje pri izbiri potovalnih in počitniških ciljev zelo previdni, veliko jim pomeni, da potujejo organizirani, da za njih poskrbijo od začetnih informacij do varne vrnitve. V trenutnih razmerah namreč še vedno ni preprosto potovati. Potnikom tako ponudimo celovit servis, od izpolnjevanja vstopnih formularjev do rezervacij terminov za testiranja, tako v odhodu kot ob vrnitvi, če je to potrebno. Potovanje v takšnem mehurčku in direktno iz Ljubljane pa je dobro sprejeto.
Za prednostno cepljenje gostincev
Gostinci od vlade pričakujejo, da bo njihovo dejavnost sprostila v vseh regijah, prav tako si želijo spremembo neživljenjskih omejitev, ki veljajo trenutno. Pojasnjujejo, da je trimetrska razdalja med mizami na terasah in meter in pol med osebami za isto mizo nesmiselno in v praksi nemogoče pravilo. Prav tako ne razumejo, zakaj na stolih ne smejo uporabljati blazin, medtem ko so stoli v javnem prometu oblazinjeni.
Vladi predstavniki Obrtno-podjetniške zbornice tudi predlagajo, da zaposlene v gostinstvu in turizmu uvrsti na seznam za prednostno cepljenje. Ker osnutka interventnega zakona za turizem še niso videli, predlagajo, da se vanj uvrsti znižanje stopnje DDV za storitve v gostinstvu in turizmu, in sicer do konca leta 2022. Želijo si tudi sredstev za ponovni zagon panoge. Vsi, ki jim je bilo prepovedano opravljati dejavnost ali so imeli bistveno zmanjšan obseg poslovanja, pa bi po njihovem mnenju morali prejeti enkratno nadomestilo v sorazmerni višini upada prometa.