Na Netflixu je odmevna serija Krona (The Crown), ki se ukvarja s kraljevo družino pod Elizabeto II., a v četrti sezoni osvetli obdobje in padec železne lady Margaret Thatcher. Trinajstega novembra 1990 je v britanskem parlamentu v znamenitem govoru nastopil njej najzvestejši minister Geoffrey Howe, ki je zaradi premierkinega izpričanega evroskeptizicma odstopil nekaj dni prej. Naredil sem, kar verjamem, da je prav za mojo stranko in državo, morda sem v lojalnosti vztrajal celo predolgo, je dejal v za Thatcherjevo uničujočem nastopu. Dva tedna kasneje je končala enajstletno obdobje na oblasti.
(Ne)menjava vlade in druge državne dileme
Zgodovinske paralele so dvorezne in nemalokrat pretirane. A KUL, ki je s tremi poslanci Desusa v petek vložila konstruktivno nezaupnico Janševi vladi, postavlja skupaj z delom levosredinske civilne družbe in levoliberalnega volilnega telesa pred nekoč Cerarjevo stranko, danes pa Počivalškovo Howeovo dilemo: pozabite na osebne in strankarske interese, Janša ob poraznem upravljanju epidemije v drugem valu po uspešnem soočenju s pomladanskim delom krize Slovenijo pelje zunaj vrednostnega kurza in (s tem) jedrne EU. Erjavčevi manevri zadnjih tednov - pod vprašaj so postavili kredibilnost zavez, ki jih je dajal vrnjeni prvak Desusa, ustvarili vtis, da gre za novo zadnje dejanje njegove kariere, in vzbudili dvome tudi znotraj ponovno povezane opozicije, eks-Šarčeve vlade - so zelo skrhali verodostojnost projekta menjave vlade. A v resnici je bila usoda te zgodbe ob obnovljenem zavezništvu SDS-NSi tako vseskozi odvisna od (preloma) SMC. Da se tam predsednik in še nekateri poslanci z utemeljitvijo, da ni čas za "politične igrice", v JJ-koaliciji počutijo boljše kot pod Šarcem, je jasno; gre tudi za interesne in osebne koristi. A za drugi del SMC enako velja, da SDS-ideološka agenda ni nekaj, kar bi goreče podpirali, nasprotno. Toda šef DZ Igor Zorčič, ključni človek (ne)preloma v SMC, je tehtanja ubesedil z argumentom, da je očitno, da stare rane na levici niso zaceljene in da je iz toliko različnih strank nemogoče sestaviti operativno vlado. Konstruktivna nezaupnica je tudi ogledalo razbitja leve sredine, ki je pod šifro novih obrazov trajalo več kot desetletje.
Obenem je razprava o menjavi Janševe vlade za državo tudi trenutek, da poslanci v skladu z 82. členom ustave, nevezano na stankarska navodila (kot pravijo za primer Simonoviča), ob ostalem ugotovijo, ali aktualna vladajoča struktura zmore rešiti izziv generacij: smrtonosno zdravstveno krizo in izhod iz nje. Številke so brutalne: med drugimi, lani je od 2891 smrti s potrjeno okužbo s SARS-CoV-2 v domovih za starejše umrlo 1682 ljudi, to je 58 odstotkov smrti. A to je le del temeljnih vprašanj o politični odgovornosti in kompetenci vladajočih. S tem se morajo biti sposobni soočiti tudi v SMC in NSi, če je za SDS vse povedano tudi skozi mnoge premierjeve nastope. In dalje: ali je naveza KUL-Erjavec boljša rešitev. Če DZ o tem ni sposoben odgovorno razpravljati/odločati, potem smo tam, kar je Gorazd Kovačič v sobotnem Večeru poimenoval razkroj politike.