Potem ko je mandatarski kandidat Koalicije ustavnega loka (KUL) Karl Erjavec preložil vlaganje konstruktivne nezaupnice na prihajajoče leto in poslance SMC po desetih dneh še enkrat povabil k pogovorom, ostaja projekt brez jasne časovnice. Takisto nejasen je po skoraj treh mesecih od najave projekta KUL seštevek poslanskih glasov, ki naj bi jih partnerji imeli. LMŠ, SAB, SD, Levica in Desus bi namreč morali v teoriji imeti 43 glasov, pri čemer je neznank še precej.
Poslanci Desusa molčijo
Največja uganka ostaja četverica Erjavčevih poslancev, saj se v javnosti, razen zagotovil predsednika, do podpore KUL ni opredelila. V državnem zboru so se danes poslanci Desusa sestali na rednem tedenskem srečanju, a je vodja Franc Jurša povedal le, da za komentarje ne bodo na voljo še do novega leta. Neuradno smo sicer izvedeli, da je beseda tekla zlasti o tekočem poslanskem delu, ne pa tudi eksplicitno o opredeljevanju do alternativne koalicije. Naši sogovorniki iz stranke vztrajajo, da bi bilo sila neobičajno, če poslanci ne bi podprli lastnega predsednika stranke, a zaradi tajnosti glasovanja dopuščajo presenečenja.
Bregantova se vrača, Podgoršek ostaja
V vladi Janeza Janše medtem po odhodu Desusa iz koalicije ostaja odprtih še nekaj kadrovskih vprašanj. Kot so danes poročali na portalu Necenzurirano, se na ministrstvo za zdravje, ki ga je po odstopu Tomaža Gantarja prevzel premier, vrača nekdanja državna sekretarka Tina Bregant. Bregantovo, ki jo je vlada na zahtevo bivšega ministra nedavno razrešila, naj bi premier imenoval za vodjo kabineta. Na kabinet predsednika vlade smo sicer naslovili več kadrovskih vprašanj, med drugim, kdo bo novi zdravstveni minister in ali Desusov kmetijski minister Jože Podgoršek ostaja v funkciji. Medtem ko nam je Podgoršek odgovoril, da skladno z odločitvami organov stranke ne namerava odstopiti, pa so nam na več vprašanj v Janševem kabinetu odvrnili le, da tega ne komentirajo.
Na temo sedmega protikoronskega paketa se je danes sestala še poslanska osmerica SMC s predsednikom Zdravkom Počivalškom. O tem, na kak način se nameravajo odzvati na Erjavčeva povabila, bodo po besedah prvega med poslanci in podpredsednika SMC Igorja Zorčiča govorili predvidoma na današnjem poznovečernem svetu stranke. Zorčič je sicer pred dnevi za Večer povedal, da si še pred potencialnimi pogovori obeta povezovanje in združevanje vsaj LMŠ, Desusa in SAB, s čimer bi stranke pokazale, da so presegle notranja soglasja. Po njegovih besedah je to pogoj za dolgoročno stabilno slovensko politiko. "Enostavno se moramo zavedati, da je premajhnih strank preveč, sploh na levem delu političnega prostora. Če želimo kot alternativo tej ali katerikoli drugi vladi postaviti koalicijo nekih strank, bi bilo prav, da te stranke najprej izkažejo pripravljenost medsebojnega povezovanja izven tega, da samo hodijo skupaj pred kamere in povedo, da so se povezale," je povedal danes in dodal, da je zdaj čas, da stranke opozicije začnejo pogovore o medsebojnem povezovanju, "ki je bilo leta 2019 vsaj dvakrat zamujeno".
Zorčič: "Takšne igre se ne moremo iti"
Po Zorčiču zagotovila Karla Erjavca, da bi nova vlada mandat zagotovo pripeljala do konca, zanje nimajo nobene vloge. "V slovenskem parlamentu je 90 poslank in poslancev. Očitno so se nekateri skoncentrirali samo na SMC in drugje niti ne poskušajo. Če so se skoncentrirali na SMC, potem morajo SMC tudi poslušati. Ne želimo nič slabega nikomur, niti njim niti sedanjim koalicijskim partnerjem. Enostavno mora vsaka politična stranka zasledovati ne samo svoje politične cilje, ampak tudi politično stabilnost. Da bomo pa mi postavljeni samo pred dejstvo, dajte nam naše glasove, potem se bomo pa že kaj dogovorili ... Takšne igre pa se tudi ne moremo iti," je dejal. In dodal: "Napovedi v politiki so bistveno bolj nehvaležne kot napovedovanje potresov."
Je pa danes predsedstvo Socialnih demokratov podprlo oblikovanje alternativne protikrizne vlade in konstruktivno nezaupnico aktualni vladi s kandidatom za mandatarja Erjavcem.