V številnih evropskih državah se počasi končujejo počitnice in se bo kmalu pričelo novo šolsko leto (ponekod se je že), zato skoraj povsod poostrujejo ukrepe v strahu pred večjimi izbruhi okužb z novim koronavirusom. Tudi sicer v zadnjih tednih skoraj ni države, od koder ne bi poročali o naraščanju števila okuženih, kar pripisujejo zlasti dopustniškim migracijam. Ukrepi se po Evropi spreminjajo skoraj vsakodnevno, povsod pa je opazen trend zaostrovanja. Toda prav nikjer še ne razmišljajo o uvedbi karantene ali zaprtju gospodarstva in ugasnitvi javnega življenja, kar smo doživeli spomladi.
Semafor za vstop v Slovenijo
Slovenija je s polnočjo na rdeči seznam držav, po prihodu iz katerih je obvezna karantena, po napovedih uvrstila Hrvaško. Število držav na tem spisku je tako naraslo na 76, na tako imenovanem zelenem seznamu jih ostaja 19. Povedano preprosto: na rdečem seznamu so države s poslabšano epidemiološko sliko, in za večino tistih, ki od tam vstopijo v Slovenijo, velja obvezna 14-dnevna karantena, in to ne glede na državljanstvo ali državo bivanja.
Maske obvezne skoraj povsod
Države prav tako zaostrujejo ukrepe, ki so jih zrahljale maja ali junija. Tako je na primer v Avstriji od 24. julija obvezno nošenje zaščitnih mask v zaprtih prostorih (česar pa se, roko na srce, le redki držijo), prav tako so s 17. avgustom uvedli karanteno za vse svoje državljane, ki so se vrnili ali se vračajo z dopusta na Hrvaškem. Do minule nedelje so se lahko ti testirali na novi koronavirus zastonj, zdaj ni več tako.
V Italiji bodo izredne razmere veljale vsaj do 15. oktobra, obvezno je nošenje mask v javnem prevozu in zaprtih prostorih, o uvedbi splošne karantene pa ne razmišljajo. To je zatrdil minister za zdravje Roberto Speranza. "Ne bomo imeli nove karantene," je zatrdil Speranza v pogovoru za časnik La Stampa. Po njegovih besedah trenutne razmere niso primerljive s tistimi v februarju in marcu, ko se je virus nenadzorovano širili in je bilo težko spremljati in izolirati okužene ljudi. "Sem optimističen, a previden. Naš nacionalni zdravstveni sistem je postal veliko močnejši," je zagotovil minister.
Evropski komisar kršil pravila
Evropski komisar za trgovino, Irec Phil Hogan se otepa pozivov k odstopu, potem ko se je minuli teden na Irskem udeležil elitne zabave, na kateri so udeleženci kršili protikoronske ukrepe. Hogan se je sicer v nedeljo javno opravičil za svoje ravnanje, ki je, kot je priznal, upravičeno razjezilo mnoge na Irskem. Pred tem se nekaj dni sploh ni hotel opravičiti in je vztrajal, da so mu pred večerjo zagotovili, da je ta v skladu z vsemi pravili in epidemiološkimi ukrepi. O njegovi usodi bo odločala predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen, a poznavalci ocenjujejo, da je le malo možnosti, da bi ga razrešila.