Slovenija bo verjetno izdatke za obrambo na dva odstotka bruto domačega proizvoda (BDP) zvišala bistveno pred letom 2030, kot predvideva trenutni načrt, je na zasedanju zunanjih ministrov Nata v Bruslju zagotovila ministrica Tanja Fajon. Poudarila je, da državni sekretar ZDA Marco Rubio na zasedanju ni omenjal zvišanja na pet odstotkov BDP.
"Sporočila sem, da smo pripravljeni in da bomo naše zaveze glede dveh odstotkov verjetno izpolnili bistveno prej, kot smo načrtovali," je po zasedanju povedala ministrica. Spomnila je, da ministrstvo za obrambo v sodelovanju s kabinetom predsednika vlade pripravlja strateški dokument, kako posodobiti Slovensko vojsko do leta 2040. V tem načrtu bo predvidoma določeno, kako bo Slovenija pospešila zviševanje proračunskih izdatkov.
"To so zelo občutljive stvari, o katerih moramo pravilno komunicirati in se predvsem preudarno in razumno odločati. Tako da jaz bi rekla, da ni nobene histerije, ni nobenih hudih pritiskov, je pa zavedanje, da moramo narediti več," je še povedala o razpravi o povečanju izdatkov v Sloveniji.
V okviru zavezništva Nato se medtem po njenih besedah pogajanja o novem cilju glede izdatkov, ki naj bi ga na junijskem vrhu potrdili voditelji članic, še niso začela. Dodala je, da ameriški zunanji minister v razpravah na zasedanju ni omenjal zvišanja izdatkov na pet odstotkov BDP, potem ko je v četrtek pred zasedanjem v izjavi za medije dejal, da bi se morale vse članice Nata zavezati k izpolnitvi tega cilja.
Ob robu zasedanja je Fajon z Rubiem, ki se je srečanja ministrov udeležil prvič, tudi na kratko spregovorila. "Sporočila sem mu, da Slovenija v Varnostnem svetu ZN potrebuje partnerja, sogovornika, ki bo zagovarjal mednarodno pravo, ustanovno listino Združenih narodov, in da bi bilo v tem oziru zelo dobro in pomembno tudi najino srečanje. Oba sva izrazila interes, da se to tudi kmalu zgodi," je dejala.
Ameriški državni sekretar je ministrskim kolegom predstavil tudi svoj pogled na pogovore o miru v Ukrajini, o katerem so po navedbah Fajon govorili več kot na zadnjem zasedanju.
Izrazila je upanje, da bo tovrstnih aktivnosti v prihodnjih tednih in mesecih še več, pri čemer pa bosta za pogajalsko mizo sedeli tudi Ukrajina in Evropa.