Prvi je nastopil slovenski pevec Vlado Kreslin, ki je nekoliko spremenil svojo pesem "Vse se da". V refrenu je namreč zapel "3-krat ZA". Kar sovpada s sloganom koalicije strank Gibanje Svoboda, SD in Levica. Istrski kantavtor Rudi Bučar je zapel pesem "Tisti ljudje" in na koncu zbrane pozval: "Gremo na volitve." Shod sta sicer povezovali televizijska voditeljica Miša Molk in radijska voditeljica Tatjana Pirc.
Medijska strokovnjakinja in aktivistka Sandra Bašič Hrvatin je povedala, da mora iti na volišča več kot 400.000 ljudi, ki bodo ob referendumskem vprašaju obkrožili ZA. Pozvala je ljudi, naj pokličejo prijatelje in sorodnike in jih prepričajo, da odidejo na volišča.
Nekdanji voditelj oddaje Studio City, ki jo je trenutno vodstvo RTV Slovenija ukinilo, Marcel Štefančič je povedal, da bo v nedeljo odločitev lahka. Dejal je, da je javna RTV doživela privatizacijo, "zato na referendumu odločamo prav o tem". "Hočemo, da bo javna televizija javna ali privatna sprivatizirana posest ene partije," je dodal.
Pozneje sta nastopila tudi Boštjan Narat in Boštjan Gombač, oba člana skupine Katalena. Narat je sicer tudi Večerov kolumnist. Za njima je na odru spregovoril tudi slovenski olimpijec Rajmond Debevec. Dejal je, da je cilj vsake razvite demokratične družbe neodvisna javna radiotelevizije. "Na žalost se tega zavedajo tudi voditelji neke skrajno desničarske stranke, ki si jo želijo prilastiti. Z namenom, da bi postala njeno trobilo, s ciljem, da bi spremenila to demokratično družbo v nekaj, kar je podobno iliberalni demokraciji na Madžarskem. Ali pa celo avtokratski ali diktatorski državi, kot je Rusija," je povedal in dodal: "Jaz si v taki državi ne želim živeti." Ljudi je pozval, naj gredo na volišča in glasujejo ZA. Pristavil je, da je sam to storil že v torek.
Spregovoril je tudi radijec in imitator Jure Mastnak, ki se je vživel v lik Slavoja Žižka, nato je zapela skupina Fed Horses. Pesnik, režiser in igralec Andrej Rozman Roza je dejal, da je že utrujen od inspiracij, ki jih "daje vlada, ki ne vlada". Nato je prebral svojo pesem, ki jo je posvetil dogajanju na RTV Slovenija, in nasmejal zbrane.
Nato so nastopili še Zoran Predin, Samo Budna in članice ŽPZ Kombinat.
Shod so organizirali Društvo novinarjev Slovenije, Mirovni inštitut, PIC-Pravni center za varstvo človekovih pravic in okolja. Zavod za kulturo raznolikosti Open in drugi podporniki kampanje www.rtvjezakon.si.
V nedeljo bodo na referendumih volivke in volivci odločali o zakonih o vladi, o dolgotrajni oskrbi in o RTV Slovenija. Gre za referendume, za katere je stranka SDS zbrala skupno prek 150.000 podpisov volivcev, saj že sprejetim trem zakonom nasprotujejo. Zakoni namreč zaradi referendumov niso stopili v veljavo.
Svet delavcev RTVS soglasno podpira novelo zakona o RTVS
Svet delavcev na Radioteleviziji Slovenija (RTVS) je na današnji izredni seji soglasno podprl novelo zakona o RTVS, ker iz javnega servisa umika neposredni vpliv politike in povečuje delavsko participacijo. Zaposlene na zavodu in javnost je pozval k udeležbi na referendumu.
Svet delavcev je že pred razpisom referenduma generalnega direktorja zavoda Andreja Graha Whatmougha pozval, naj zagotovi dialog o noveli. Člani sveta so razočarani, ker notranje razprave o tako pomembni temi ni bilo in ker zaposleni niso imeli priložnosti sooblikovati stališča do novele. Namesto tega je generalni direktor enostransko kot fizična oseba vstopil v referendumsko kampanjo, v kateri nasprotuje noveli, so zapisali v svetu.
Svet delavcev je soglasno ugotovil, da generalni direktor v referendumski kampanji sodeluje netransparentno, saj ni jasno, kdaj nastopa kot generalni direktor in kdaj kot fizična oseba. Po mnenju sveta delavcev je nastalo tudi nasprotje interesov, saj ima generalni direktor osebni interes, da prepreči uveljavitev novele, ki ukinja njegovo delovno mesto in uvaja upravo.
Posledice angažmaja generalnega direktorja v kampanji se kažejo tudi v nesodelovanju s svetom delavcev in odložitvi pomembne seje programskega sveta o predlogu programsko-produkcijskega načrta za leto 2023, so prepričani v svetu.
Programski in nadzorni svet RTVS so pozvali, da ugotovita odgovornost generalnega direktorja in ukrepata v skladu s svojimi pristojnostmi. Direktor Televizije Slovenija (TVS) Uroš Urbanija, odgovorna urednica televizijskega informativnega programa Jadranka Rebernik in varuhinja pravic gledalcev in poslušalcev RTVS Marica Uršič Zupan pa naj utemeljeno odgovorijo na pritožbe javnosti o nestrokovnih in pristranskih referendumskih vsebinah na TVS.
Glede kadrovskih težav na ravni celotnega zavoda so ugotovili, da že ogrožajo delovanje posameznih enot. Generalno vodstvo so pozvali, da do prihodnje seje odgovori na konkretno problematiko, izpostavljeno na seji, tako denimo o produkciji Radia Slovenija in produkciji TVS.
Svet delavcev je še ocenil, da so objave notranjih in zunanjih razpisov netransparentne in da se vodstvo ne odziva na izražene kadrovske potrebe. Zahteval je pojasnila o opravljanju nalog v primeru v. d. urednika MMC, generalni direktor pa naj nemudoma imenuje odgovornega urednika v uredništvu MMC, pri čemer naj upošteva mnenje uredništva.
Na seji so nenazadnje ugotovili, da je generalni direktor prekršil participacijsko pogodbo, ker z organom soupravljanja ni izvedel skupnega posvetovanja o programsko-produkcijskem načrtu za leto 2023. Programski in nadzorni svet naj glede na njihov poziv še pred obravnavo načrta pozoveta generalnega direktorja, da opravi skupno posvetovanje s svetom delavcev. (STA)