Z ljubljanske policjske uprave so nam sporočili, da hišne preiskave kaznivih dejanj s področja gospodarske kriminalitete usmerja specializirano državno tožilstvo. Preiskave potekajo na območju več policijskih uprav.
Več informacij zaradi interesov preiskave niso podali. Prav tako so bili z uradnimi informacijami skopi v Telekomu Slovenije. Sporočili so, da so se danes zjutraj na sedežu družbe "oglasili" predstavniki Policijske uprave Ljubljana. Dodajajo, da Telekom Slovenije ni predmet postopka, da pa s preiskovalci sodelujejo in da bodo dali na voljo "želeno dokumentacijo". Zatrjujejo še, da delo in aktivnosti v družbi potekajo kot običajno.
Osumljenih osem fizičnih oseb
Pozneje je vodja oddelka za gospodarsko kriminaliteto Mitja Bartolme na tiskovni konferenci pojasnil, da 90 kriminalistov Policijske uprave Ljubljana in Nacionalnega preiskovalnega urada na podlagi odredbe okrožnega sodišča v Ljubljani izvaja preko 20 hišnih in osebnih preiskav ter zasege listinske dokumentacije zaradi utemeljenih sumov storitve kaznivega dejanja zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti.
Policisti opravljajo preiskave tudi na območju policijskih uprav Celje, Kranj, Novo mesto, Nova Gorica in Koper, je dodal. Kaznivega dejanja je osumljenih osem fizičnih oseb, starih med 40 in 55 let, vsi so slovenski državljani, z dejanjem pa je bila oškodovana ena pravna oseba. Preiskava poteka že od leta 2023.
Golob in Janša o hišnih preiskavah
Pred evropskimi volitvami so na N1 Slovenija popoldne soočili premierja Roberta Goloba in bivšega premierja, predsednika SDS Janeza Janšo. Golob in Janša sta komentirala tudi današnje hišne preiskave - diametralno nasprotno. Za Janšo so "škandal brez primere" in "zatiranje medija, ki je kritičen do vlade in naklonjen opoziciji", po besedah Goloba pa hišne preiskave niso povezane z medijsko svobodo, ampak z načinom financiranja. "Milijoni iz državnega podjetja so šli na točno en strankarski medij," je za N1 izjavil premier.
Direktor uprave kriminalistične policije Damjan Petrič je na tiskovni konferenci poudaril, da je policija strokovna institucija in da svoje delo opravlja zakonito, samostojno in neodvisno. Zavrnil je pavšalne navedbe o politizaciji policije, "saj nihče ne vpliva na delo policije in ne določa, katero zadevo naj obravnavamo in kdaj". Policija je po Petričevih besedah dolžna preiskovati vsa kazniva dejanja, ne glede na aktualno družbeno dogajanje in ne glede na to, kdo so storilci.
V današnjih akcijah policije ni bila pridržana nobena oseba, osumljenci pred tem tudi še niso bili obravnavani.
Spomnimo, da se s posli med Telekomom Slovenija in Novo24TV ukvarja tudi preiskovalna komisija državnega zbora, ki preiskuje sume nezakonitega financiranja političnih strank. Nova24TV je sicer v zasebni lasti, njeni delničarji pa so med drugim tudi člani stranke SDS.
Direktor Nove24TV Boris Tomašič nam je potrdil, da so kriminalisti na njihovi televiziji. Predmet preiskave naj bi bila kazenska ovadba preiskovalne komisije DZ, ki je preiskovala nezakoniti vpliv nosilcev javnih funkcij na objavljanje oglaševalskih vsebin državne uprave, javnih zavodov in podjetij v posredni ali neposredni državni lasti, v medijih v delni lasti ali pod vplivom političnih strank ali tujih lastnikov. Preiskave se ne bojijo, ker "so očitki policije neutemeljeni", pravi Tomašič.
Poleg vprašanja odgovornosti nosilcev javnih funkcij zaradi suma nezakonitega vplivanja na člane uprav in nadzornike nekaterih večjih gospodarskih družb in podjetij v državni lasti ali z državnim deležem, med drugim Telekoma Slovenije, Pošte Slovenije in Petrola, je komisija preiskovala tudi okoliščine financiranja poslovanja družb NovaTV24.si, Nova hiša in Nova obzorja založništvo. Pri tem se je osredotočala na obdobje od 13. marca 2020 do datuma odreditve parlamentarne preiskave konec junija 2022.
"Zasegli mi bodo telefon in računalnik," je že zjutraj med drugim na omrežju zapisal direktor Tomašič, ki ob tem meni, da gre za politično motivirane preiskave deset dni pred evropskimi volitvami. Podobna razmišlja predsednik SDS Janez Janša.
Odvetnik Nove24TV Janez Stušek, ki je bil v času Janševe vlade direktor slovenske obveščevalno varnostne agencije (Sova), je v izjavi za medije povedal, da je bila hišna preiskava na Nova24TV opravljena na podlagi odločbe ljubljanskega okrožnega sodišča. Poudaril je, da ne pravna oseba, ne Nova24TV, ne nihče iz Nove24TV ni med osumljenimi. "Hišna preiskava je bila opravljena pri tretjih osebah, ki bi lahko morebiti imele ali pa imele v posesti relevantne informacije zoper osumljene," je dodal Stušek.
Nova24TV še poroča, da naj bi preiskave potekale tudio pri nekaterih nekdanjih članih uprave Telekoma in drugih osumljenih Tomažu Seljaku, Vidi Žurgi, Matjažu Beričiču, Špeli Fortin, Tomažu Jontesu, Blažu Rantu, Samu Ošini, Petru Jegliču, Daliborju Kosmini, Tomažu Taškarju in Aniti Knežević Kregar.
Tomašič je kar v živo na televiziji, ki jo vodi, povedal, da "kaznivo dejanje, ki ga preiskujejo, ni povezano z nobeno osebo oziroma podjetjem Nove24TV". Po njegovih besedah sam ni med osumljen, prav tako naj ne bi bil nihče izmed zaposlenih na Novi24TV. Ocenil je, da gre za "politični konstrukt, ki si ga je izmislila preiskovalna komisija, ki jo je vodila Mojca Pašek Šetinc".
Odgovorni urednik Nove24TV Aleksander Rant pa je pojasnil, da so bili policisti na sedežu Nove24TV in na domu pri Tomašiču malo po 6. uri zjutraj. Vzeli so nekaj pogodb in sklepov, Tomašiču pa so vzeli telefon in tudi računalnik, je dodal.
Spletni portal Necenzurirano poroča, da je policija preverja posle iz obdobja zadnje Janševe vlade, ko naj bi Telekom Nova24TV začel plačevati nesorazmerno visoko nadomestilo za distribucijo programov glede na kriterij gledanosti. V letu in pol naj bi Nova24TV od Telekoma nekaj manj kot 1,5 milijona evrov.
ZNP obsoja preiskave na Nova24TV
Združenje novinarjev in publicistov (ZNP) obsoja hišne preiskave kriminalistov na Nova24TV, saj menijo, da so se zgodile na podlagi prijave s strani parlamentarne komisije, ki je bila po njihovem mnenju "ustanovljena za obračunavanje z največjo opozicijsko stranko SDS in mediji, ki so tej stranki blizu", so zapisali v sporočilu za javnost. ZNP odločno obsoja "vdor policije v prostore Nova24TV". Da gre pri preiskovalni komisiji za obračunavanje s SDS in mediji, ki so ji blizu, pa naj bi po njihovih navedbah potrdila tudi nekdanja predsednica preiskovalne komisije DZ Mojca Šetinc Pašek, so zapisali.
"Policijska racija je očiten politični pritisk na medij, ki aktualni vladi ni po volji," so zapisali. Jasno je, da je bila policija, v kateri je vlada Roberta Goloba v zadnjih dveh letih obilno politično kadrovala, znova zlorabljena v politične namene, menijo. Ob tem so spomnili na opozorila nekdanje ministrice za notranje zadeve, pred tem pa generalne direktorice policije Tatjane Bobnar. Kot "zelo povedno" so ocenili, da so se hišne preiskave zgodile le deset dni pred volitvami v Evropski parlament. "Na katerih strankam vladne koalicije večina anket pripisuje dokaj slab rezultat," so zapisali.
Kaj je ugotovila preiskovalna komisija DZ?
Zgoraj omenjena parlamentarna preiskovalna komisija je konec novembra lani objavila vmesno poročilo, v katerem je med drugim ugotovila, da nekatera podjetja, med njimi NovaTV24.si in Nova hiša, slednja izdaja omenjeno televizijo, delujejo kot obvodni računi stranke SDS in da gre torej za politični in poslovno-finančni projekt te stranke. Pri tem naj bi sodelovali funkcionarji stranke na lokalni in državni ravni, posamezniki s finančnim interesom, pa tudi madžarski kapital. Ob predstavitvi poročila je tedanja predsednica komisije Mojca Šetinc Pašek (nepovezana poslanka) napovedala, da bodo ugotovljene sume kaznivih dejanj naznanili pristojnim organom.
"Pri madžarskem financiranju Nova24TV, ki je v lasti vidnih članov SDS, z vso odgovornostjo in z vedenjem, kakšno dokumentacijo hrani preiskovalna komisija, menim, da je šlo tudi za izdajo slovenskih gospodarskih in nacionalnih interesov. To sem povedala kolegom v državnem zboru ob predstavitvi vmesnega poročila in to trdim tudi danes," je dodala nepovezana poslanka.