V drugi polovici noči in proti jutru je pas neurja z močnimi sunki vetra, nalivi in ponekod tudi točo prešel Slovenijo od severozahoda proti severovzhodu. Po dosedanjih podatkih centra za obveščanje je bilo najhuje v Pomurju, o zalitih objektih, veliko podrtih drevesih in izpadih elektrike pa poročajo še iz Gorenjske, Koroške, Štajerske in Primorske.
Center za obveščanje pri Upravi RS za zaščito in reševanje je do 6. ure zjutraj prejel skupno 362 obvestil o dogodkih, povezanih z neurjem, od tega 111 na območju regijskega centra za obveščanje Murska Sobota, 90 na območju mariborskega regijskega centra, 59 celjskega, 51 kranjskega, 35 slovenjgraškega, 11 novogoriškega, tri ptujskega in po enega na območju ljubljanskega in trboveljskega.
Neurje v Mariboru
Silovito nočno neurje z orkanskim vetrom je za seboj pustilo pravo razdejanje tudi na širšem mariborskem območju. Začelo se je okoli 4. ure zjutraj. Veter je lomil drevesa, jih podiral, odkrival strehe. Na terenu delajo so vse razpoložljive ekipe Gasilske brigade Maribor in prostovoljni gasilci. "Ne moremo reči, da je nekje posebej hudo. Celotno območje Maribora in širše je prizadeto. Pomoči so vsi potrebni. Govorimo o velikem območju škode. Največ je podrtih dreves, odkritih streh, nekaj dreves je padlo na avtomobile. Nimamo pa informacije, da bi bila na našem območju poškodovana kakšna oseba," je povedal vodja izmene Gasilske brigade Maribor Marjan Fekonja, ki dodaja da je aktivnih okoli 20 poklicnih gasilcev.
V središču mesta so polomljene veje dreves, senčniki gostinskih lokalov prevrnjeni, odpihnilo je zabojnike za smeti. Po mnogih cestah ležijo odlomljene veje dreves in padla drevesa. Nekatere ceste so neprevozne. Bralec sporoča, da je cesta od parka do Vinarij neprevozna, saj so padla tri drevesa.
Na Gorkega ulica, kjer je železniški podvoz, je po pločnikih ogromno polomljenega vejevja in so pločniki neprehodni.
Kopališče Mariborski otok je zaradi neurja zaprt. "Nočno neurje ni prizaneslo niti našemu kopališču. Veter je razdejal lokal in okolico, smo pa tudi brez električne energije," so sporočili iz Šport Maribor.
Iz Elektra Maribor sporočajo, da je zaradi močnih neviht ponoči ostalo 50.000 odjemalcev brez oskrbe z električno energijo. "Sodelavci so s preklopitvami do jutra to število že zmanjšali. Ob 7:20 je tako brez napajanja še 41.000 odjemalcev, in sicer največ na območju Ptuja, Dornave, Lenarta, Ljutomera, Mačkovcev, Grada, Otovcev, Murske Sobote, Gaberja, Sela, Puconcev, Podvelke, Radencev, Vidma, Apač, Črncev, Zamarkove, Presike, Ruš, Limbuša, Selnice, Kamnice, Sladkega Vrha in Kungote. Sodelavci se že ves čas trudijo čim prej zmanjšati število odjemalcev, ki so brez napajanja z električno energijo s preklopitvami in izločevanjem okvarjenih sektorjev. Prav tako so že od zgodnjega jutra na terenu ekipe sodelavcev, ki odpravljajo napake," so zapisali na spletni strani in prosijo uporabnike za razumevanje ter, da ravnajo z napravami z ustrezno previdnostjo in kot da so pod napetostjo.
Posledice neurja so vidne tudi v Mestnem parku. Po prvih ocenah je zaradi neurja izruvanih najmanj osem dreves, veliko dreves in vej pa je polomljenih. "Zaradi nastale situacije je park trenutno neprehoden," so sporočili iz mariborske občine.
Vse dokler posledice neurja ne bodo odpravljene, občane pozivajo, da se obisku Mestnega parka izognejo.
Močno neurje z vetrom je ponoči serijsko podiralo drevesa predvsem na več dovoznih cestah v koroški in savinjsko-šaleški regiji, v jutranjih urah so imeli v zaselkih v več občinah, med drugim v Mežici in Dravogradu težave pri dovozih na glavne ceste in zaradi dreves na cestah niso mogli od doma. Ponekod, tudi v Dravogradu, so bili zaradi pretrganja daljnovoda posamični izpadi električne energije. Povsod so posredovali gasilci in pomagali odstranjevati drevesa s cest. Iz Slovenj Gradca poročajo tudi, da je veter odkril nekaj streh hiš, s težavami so se spopadli praktično v vseh občinah Dravske doline, od Podvelke, Radelj ob Dravi, Dravograda ...
Neurje pokosilo Turnišče
Državni sekretar na obrambnem ministrstvu Rudi Medved in poveljnik civilne zaščite Srečko Šestan sta si ogledala posledice neurja v Pomurju. Kot je po ogledu dejal Medved, je neurje povzročilo pravo razdejanje. "To so razsežnosti, ki jih zanesljivo občine same ne bodo mogle sanirati," je dejal in obljubil hiter odziv države.
Medved je po koncu obiska v Turnišču povedal, da je neurje razdejanje povzročilo vse od Bovca oziroma Posočja, preko Gorenjske, Koroške, celjske in savinjske doline, Mariborskega in v Prekmurju. "Ampak vsi skupaj smo dobesedno frapirani, koliko objektov je pravzaprav razkril ta vihar samo na murskosoboškem območju, več kot 100, od zasebnih hiš do javnih objektov, šol, vrtcev, celo policijsko postajo je razkrilo v Murski Soboti in seveda to so razsežnosti, ki jih zanesljivo občine same ne bodo mogle sanirati. Tega se lahko zavedamo že zdaj, ko seveda k oceni škode niti še nismo mogli pristopiti," je dejal Medved.
Ob tem je opozoril na svarila vremenoslovcev, da neurja še niso končana, zato lahko le upa, da nove škode ne bo.
Župan Turnišča Borut Horvat je pojasnil, da se je nad njihovo občino malo po 16. uri razbesnela nevihta, nemudoma pa so aktivirali za intervencijo vse službe civilne zaščite, gasilcev, postopoma pa so na pomoč pri odstranjevanju posledic priskočili še iz različnih podjetij. Kot je dejal, poskušajo ob pomoči gasilcev in republiške civilne zaščite zdaj nekako pokriti vse stavbe, ljudem pomagajo tudi z materialom. Ob tem se je zahvalil vsem, ki so z nesebično pomočjo pomagali vsem, ki so doživeli to ujmo.
"Dejansko so poškodovani vsi javni objekti v vasi Turnišče," je povedal. Občino sicer sestavljajo štiri vasi, ujma je zajela dve. Poškodovanih - tudi posredno, zaradi podrtega drevja - je okoli 100 hiš, pri čemer ocenjujejo, da bo pri desetih hišah treba zamenjati celotno streho z ostrešjem vred. "Šola je spet odkrita, več kot 80 odstotkov kritine je neuporabne, saj jo je kar nekaj pometalo po sosednjih stavbah, kjer je tudi nastala škoda," je dejal župan.
Ravno danes je sicer sedem let od zadnje naravne nesreče, ko je odkrilo celotno streho šole. Kot je dejal župan, so se s projektantom že pogovarjali o tem, kaj storiti, da do takih težav ne bi več prihajalo. "Ker vidimo, da dejansko so vetrovi in nalivi čedalje hujši," je dejal.
Poškodbe na šolskih objektih v Pomurju si bo v petek ogledal tudi minister za vzgojo in izobraževanje Darjo Felda, ki se bo ustavil na Osnovni šoli Cankova, na Osnovni šoli Turnišče in na Biotehniški šoli Rakičan.
Ministrstvo za obrambo oziroma sile zaščite in reševanja v prvi fazi pomagajo prizadetim. "Seveda lahko predlagamo tudi povrnitev intervencijskih stroškov občinam. To se je prvič letos tudi že zgodilo ob majskih neurjih na Mariborskem in Ptujskem oziroma Haloškem. In po tistem, kar vidimo tukaj, in po vseh poročilih in posnetkih celotnega dne tudi z drugih območij po Sloveniji - nenazadnje je bila prizadeta polovica države ali pa še več - bomo verjetno po tistem, ko bomo opravili še nekaj pogovorov, predlagali, da se občinam tudi tokrat povrnejo ti intervencijski stroški," je napovedal državni sekretar Medved.
Ker je prizadetih občin tokrat več, bo "morda kakšen dan dlje trajalo, ampak mi se bomo seveda potrudili, da te podatke zberemo čim prej", je obljubil.
Potem sledi tudi uradno ocenjevanje škode. Tudi tu pa je Medved dejal, da so ob majskih neurjih in nastalih plazovih na mariborskem, ptujskem in haloškem območju delali "s svetlobno hitrostjo" glede na pretekle izkušnje, tako bo prihodnji teden vlada že potrjevala uradno oceno škode. Te je bilo za nekaj več kot pet milijonov uradno ocenjene, vlada pa je doslej občinam izplačala 1,7 milijona evrov iz naslova intervencijskih stroškov.
Vsem pripadnikom civilne zaščite in drugim, ki so priskočili na pomoč prizadetim v današnjih neurjih, se je zahvalila tudi predsednica države Nataša Pirc Musar.
Na Koroškem je zaprtih tudi več državnih cest. Po zadnjih podatkih prometnoinformacijskega centra za državne ceste so zaradi posledic neurja popolnoma zaprte državne ceste Dravograd-Bukovje-Trbonje, Radlje ob Dravi-Ribnica na Pohorju, Slovenj Gradec-Pungart in Kotlje-Slovenj Gradec.
Razdejanje je veliko tudi v ravenskem grajskem parku, kjer je veter izruval drevesa in je škoda nepojmljiva.
Na Severnem Primorskem na varno vozili skavte
Neurje z orkanskim vetrom je ponoči prizadelo tudi Severno Primorsko: od Zgornjega Posočja (na Bovškem, Kobariškem in Tolminskem) do širšega goriškega in ajdovskega območja. Ponekod je padala še toča.
Zaradi naravne ujme so poleg policistov posredovale številne gasilske enote, civilna zaščita in delavci rednega vzdrževanja cest, ki odstranjujejo številna podrta drevesa in odpravljajo posledice. Materialna škoda je nastala tudi na posameznih stanovanjskih objektih, cestni promet pa je še vedno oviran predvsem na cesti Kobarid–Bovec.
Ob 2.45 je bila policija obveščena, da je nočno neurje v planinskem taboru v Čezsoči poškodovalo šotorišča. V taboru je bilo skupno 65 otrok in 15 odraslih spremljevalcev, policisti PP Bovec pa so gasilcem PGD Bovec nudili pomoč pri prevozu udeležencev tabora na varno v gasilski dom v Bovec. Močan veter je v vasi Čezsoča odkril tudi več streh stanovanjskih hiš in ostrešje objekta čistilne komunalne naprave. Policisti iz Tolmina pa so pomagali gasilcem pri prevozu večjega števila skavtov, ki so taborili na območju Zatolmina, na varno v tolminski gasilski dom, kjer so prenočili.
Neurje s točo in močnim vetrom več težav povzročilo tudi v Pomurju
Zgodaj zjutraj je del Pomurja zajelo neurje z močnim vetrom in točo, veter je odkrival strehe in podiral drevesa. Ta so med drugim padla na cesto v Podgradu in Gornji Radgoni, pa tudi na objekte. Veter je odkrival strehe hiš, v Turnišču in na Cankovi tudi osnovni šoli, poplavljene so bile ceste, ponekod je za nekaj časa zmanjkalo elektrike.
Gasilski regijski poveljnik Dušan Utroša je zjutraj novinarjem povedal, da gasilci posredujejo na 250 intervencijah. Do popoldneva je število intervencij naraslo na 330, sodelovalo je okoli 600 gasilcev. V občinah Gornja Radgona in Murska Sobota delujeta tudi občinska štaba civilne zaščite.
Na območju Gornje Radgone gasilci, ki so na terenu od 4. ure, in ekipe komunalnih podjetij odpravljajo posledice jutranjega neurja, ki je povzročilo precejšnje razdejanje. O tem poročajo iz občin Apače, Gornja Radgona, Radenci, Ljutomer, Cankova, Tišina, Murska Sobota, Turnišče, Dobrovnik in Beltinci.
Med drugim je v Podgradu drevo padlo na hišo, v Gornji Radgoni na objekt, poplavljenih je bilo več cest, na Simoničevem bregu, Policah in v Hercegovščaku je veter odkrival strehe. Pri vrtcu v Gornji Radgoni je veter izruval nekaj velikih dreves, uničena so tudi igrala in del ograje. Več mladih dreves je polomil in izruval v radgonskem parku.
"V štabu na osnovi medsosedske pomoči med občinami gasilske enote premikamo iz tistih občin, ki niso del bile deležne posledic neurja, da pomagajo v ogroženih občinah. V pripravljenosti je celotna pomurska gasilska regija, pomoč bodo dobili vsi. Morajo pa ljudje razumeti, da smo omejeni z resursi, a bo vsak deležen pomoči," je dejal gasilski poveljnik Utroša. Prebivalce prosi za strpnost.
V Cankovi, kjer je odneslo streho šole in vrtca, bo slednji zaprt vsaj do torka, je dejal župan Danilo Kacijan. "Moramo predvsem poskrbeti za varnost, ker v tem trenutku zadeva ni varna, ostrešje šole je več ali manj v celoti poškodovano, poškodovan je tudi del vrtca," je povedal. Verjame, da bodo vrtec naslednji teden začel delovati, za šolo pa pričakuje, da jo bodo uredili do septembra.
Župan Turnišča Borut Horvat je povedal, da je streha osnovne šole poletela po vseh ostalih strehah v Turnišču. "Tako da skoraj ni nepoškodovane strehe v Turnišču, da je ne bi popravljali domačini sami ali gasilci," je opisal. Po njegovih besedah je v Turnišču zelo hudo poškodovanih deset streh, nekaj je odkritih tudi v vasi Renkovci.
Občinska svetnica v Turnišču Tina Hozjan Žižek pa je dejala, da je na južnem delu Turnišča neurje praktično uničilo vse poljščine.
Predsednik krajevne skupnosti Rakičan Matjaž Durič je ocenil, da je škoda zelo visoka, popisali pa so 12 stanovanjskih objektov, kjer streh praktično ni. Poškodovana sta tudi dom za starejše občane, na katerega je padel gradbeni žerjav, in vrtec Rakičan. Tamkajšnji park pa je neprehoden, saj je podrta večina dreves, nekatera so izruvana. "Ocenjujem, da je več kot polovica parka uničenega," je dejal Durič. Dvorec Rakičan pa k sreči ni utrpel velike škode.
Tudi v občini Dobrovnik je odkrilo nekaj streh, na enem gospodarskem poslopju je streho odtrgalo in jo raztrosilo na sosednje vrtove in dvorišča, je dejal župan Dobrovnika Marjan Kardinar.
Ponoči in čez dan so po podatkih Agencije RS za okolje ob nevihtah možna krajevna neurja po celotni Sloveniji, zato so razglasili oranžno opozorilo. Močne nalive bo ponekod spremljala tudi toča in močan veter. Vremenoslovci ne izključujejo niti udarov strel, ki lahko zanetijo požare. Opozarjajo tudi na možnost poplav na hudourniških vodotokih.
Povečana verjetnost pojavljanja zemeljskih plazov
Zaradi napovedanih padavin se po podatkih Geološkega zavoda Slovenije predvsem v severnem delu države povečuje tudi verjetnost pojavljanja zemeljskih plazov, ki so sicer možni tudi v ostalih predelih Slovenije. Prebivalcem svetujejo, naj bodo pozorni na pojavljanje sprememb na tleh, objektih in pobočjih.
Na Bohinjskem v neurju poškodovani dve osebi
Neurje je ponoči prizadelo tudi večji del Gorenjske, kjer je veter odkrival strehe in podiral drevesa. Na območju Bohinja je drevo padlo tudi na avto in šotor družine, ki je na črno kampirala v gozdu, pri čemer sta bili dve osebi poškodovani. Na območju Naklega pa je potekala evakuacija otrok iz tabora, ki ga je uničilo neurje.
Med huje prizadetimi območji na Gorenjskem je Bohinj. Kot je povedal bohinjski župan Jože Sodja, že dolgo vsaj na določenih območjih občine ne pomnijo take ujme. Najhuje je bilo v vasi Kamnje, kjer je silovit veter odkrival strehe, podiral kozolce, prevrnil je tudi tovornjak.
Po celotni bohinjski občini je veter polomil tudi precej drevja. Poveljnik gasilskega poveljstva Bohinj Silvo Režek je pojasnil, da se je najhujša nesreča zgodila na območju soteske, kjer je nekaj pred 3. uro zjutraj drevo padlo na šotor in avtomobil francoske družine, ki je na črno kampirala v gozdu v okolici Nomenja.
Kot so sporočili s Policijske uprave Kranj, sta bili dve osebi lahko telesno poškodovani. Poškodovana sta bila moški, ki je bil v šotoru, in ženska, ki je bila v avtomobilu. Trije otroci, ki so bili v avtomobilu, niso bili poškodovani. Na kraju jim je pomoč nudilo zdravstveno osebje in moškega ter žensko prepeljalo v Splošno bolnišnico Jesenice. Policisti pa zbirajo obvestila in vodijo postopek.
Režek je pojasnil, da je zaradi podrtega drevja na cesti skozi sotesko trajalo kar nekaj časa, da so se prebili do omenjene družine. Posredovali so tako bohinjski kot blejski gasilci. "Do kraja nesreče smo se skušali prebijati z obeh strani, saj je bilo treba požagati ogromno drevja," je povedal Režek.
Večji del Bohinja ponoči brez elektrike
Na območju Bohinja je sicer danes aktiviranih 11 prostovoljnih gasilcih društev. Že od sredine noči je na delu več kot 80 gasilcev. "Ogromno dela je bilo na cestah, saj so bile nekatere vasi odrezane in ključno je bilo, da smo čim prej vzpostavili prevoznost," je dejal Režek. Prioritetno so začeli prekrivati tudi stanovanjske hiše, trenutno pa so poteka še sanacija gospodarskih poslopij. "V prihodnjih urah računamo, da bo nujna sanacija končana, da ob morebitnem novem neurju ne bo dodatne škode," je pojasnil.
Poveljnik štaba Civilne zaščite Občine Bohinj Dušan Pfeifer je povedal, da pomagajo tudi zasebniki z dvigali, na terenu so tudi zaposleni režijskega obrata, Gozdno gospodarstvo Bled pa skrbi za odstranjevanje podrtih dreves. To poteka tudi na območju Ribčevega laza pod Skalco, kjer prosijo ljudi, naj se zaradi varnosti umaknejo z območja. Zaradi varnosti so tudi na določenih delih bohinjskih kampov umaknili turiste na varnejše lokacije. V samih kampih sicer večjih težav neurje ni povzročilo.
Večji del Bohinja je bil ponoči brez elektrike, oskrba z električno energijo je bila motena tudi ponekod drugod na Gorenjskem. Kot so za STA pojasnili v Elektru Gorenjska, je bila oskrba z elektriko okoli 3. ure zjutraj prekinjena v Železnikih in v Bohinju. Dežurne ekipe so rezervno napajanje uspele vzpostaviti v zgodnjih jutranjih urah.
Brez električne energije so ostale tudi nekatere višje ležeče in težje dostopne vasi, kot so Zgornje Jezersko, vasi v okolici Podnarta, prav tako področje Uskovnice in Pokljuke. Trenutno je brez električne energije približno 700 odjemalcev na območju Elektro Gorenjska. Vse razpoložljive ekipe so na terenu od jutranjih ur in vzpostavljajo rezervno napajanje. Največ težav pri popravilu napak povzročajo podrta drevesa ob srednjenapetostnih daljnovodnih povezavah.
Veter je ponoči podiral drevje na večjem delu Gorenjske. Na območju Naklega je neurje uničilo tabor na sotočju Tržiške Bistrice in Save. Gasilci so poskrbeli za evakuacijo otrok iz tabora in nadaljujejo sanacijo in odstranjevanje dreves.
Gorenjski policisti ponoči prejeli 24 klicev o neprevoznosti cest
Poveljnik gasilske zveze Naklo Gašper Fajdiga je pojasnil, da so okoli 3. ure dobili informacijo, da je neurje uničilo šotorišče, v katerem je 23 otrok. Kasneje se je izkazalo, da je otrok precej več, en med njimi naj bi bil tudi poškodovan. Evakuirali so 65 skavtov iz Ljubljane in Ajdovščine. Začasno so jih namestili v prostore nakelske osnovne šole. V intervenciji je sodelovalo 38 gasilcev z desetimi vozili, saj je bilo treba, da so se prebili do tabora, odstraniti tudi precej podrtih dreves.
Številne gasilske enote so na delu tudi drugod. Po podatkih Uprave RS za zaščito in reševanje je bilo na območju občine Cerklje na Gorenjskem v neurju podrtih več dreves, zaprtih lokalnih cest in poškodovanih objektov. Več dreves je veter podrl tudi na območju radovljiške občine. Prav tako je veter drevesa podiral na območju kranjske mestne občine, kjer je odkritih tudi nekaj streh na objektih. Na območju Šenčurja je veter odkril streho na gospodarskem objektu, na Jezerskem pa je drevo padlo na stanovanjsko hišo.
Gorenjski policisti so ponoči prejeli 24 klicev o neprevoznosti cest, večinoma zaradi podrtih dreves, ki so bila posledica hudega neurja na območjih od Bohinja, Radovljice do Kranja. Interventne službe in vzdrževalci cest so večinoma že vse sanirali in so ceste normalno prevozne. V dveh primerih je drevo padlo pred voznika avtomobila, ki se trku nista mogla izogniti, nastala pa je samo materialna škoda.
Kot so zapisali, naj bodo prebivalci še posebej pozorni na pojavljanje svežih razpok, posedanje in zdrse zemljine ter na površinsko zastajanje vode.
Hudo neurje pustošilo tudi v Avstriji in na severu Italije
Hudo neurje je minulo noč pustošilo tudi v Avstriji, med drugim na Gradiščanskem, Solnograškem, v Salzburgu in na Koroškem, kjer je brez elektrike ostalo več kot 10.000 gospodinjstev. V Italiji sta bili prizadeti predvsem Furlanija - Julijska krajina in Južna Tirolska.
Na avstrijskem Koroškem je ponoči več stokrat posredovalo več kot 1400 gasilcev. Neurje je lomilo in ruvalo drevesa, ta pa so padala na ceste, hiše, vozila in električno napeljavo. Veter je odkrival strehe, prihajalo je tudi do poplav.
Brez elektrike je ostalo približno 12.000 odjemalcev, zjutraj je bilo brez oskrbe z njo še vedno 7000 gospodinjstev. Najhuje je bilo v osrednjem delu zvezne dežele, kjer se trudijo obnoviti dobavo elektrike in sprostiti neprevozne ceste, poroča avstrijska tiskovna agencija APA.
O več deset gasilskih posredovanjih zlasti zaradi podrtih dreves in poplavljenih kleti poročajo tudi iz Gradiščanske in Štajerske, kjer je bilo brez elektrike 5000 gospodinjstev. Na Štajerskem so zaradi plazu in podrtih dreves celo zaprli avtocesto pri kraju Trieben. O podobnih težavah poročajo tudi iz Solnograške. Poškodovanih ni bilo nikjer.
Hudo neurje je ponoči prizadelo tudi sever Italije, zlasti Furlanijo - Julijsko krajino (FJK) in Južno Tirolsko. Tudi tam je veter podiral drevesa in drogove električne napeljave. V kraju Torviscosa blizu Vidma so iz stavbe, ki jo je poškodoval močan veter, evakuirali približno 40 ljudi. V FJK je veter dosegal hitrost do 130 kilometrov na uro.
Na območju Vidma je 60-letni moški umrl, ko je sredi hudega neurja izgubil nadzor nad vozilom, ki se je nato prevrnilo in zadelo v zid.
Na Južnem Tirolskem so zaradi zemeljskega plazu zaprli prelaz Reschen. Nanos blata je s sabo odnesel avtomobil z dvema potnikoma, ki so ju gasilci nepoškodovana rešili, še piše APA.