Čeprav so organizatorji pozivali k mirnemu shodu, je med protestom najprej nekdo od protestnikov vrgel steklenico proti enemu od policistov, ki je varoval shod, a ga k sreči zgrešil. Množica se je tudi približala vhodu v parlamentarno stavbo. Policija pa je še okrepila svojo prisotnost in zavarovala vhod.
Nekajkrat je prišlo do stopnjevanja napetosti, zbrani so skandirali nekatera navijaška gesla, v poslopje parlamenta so protestniki usmerili tudi nekaj pirotehnike, množico preletava policijski helikopter.
Policija: Metali so granitne kocke, pirotehniko in steklenice
S policije so malo pred 22. uro sporočili, da se je na shodu okoli 18. ure zbralo približno 8000 ljudi. Okoli 20. ure pa so začeli nekateri udeleženci protesta v policiste in poslopje državnega zbora metati granitne kocke, steklenice in pirotehniko. Policija je zato shod razpustila.
Udeležence so policisti pozvali, naj zapustijo Trg republike, a tega niso storili, zato so jih "razgnali". "Posamezne skupine so se nato na območju centra Ljubljane uprle in niso upoštevale ukazov policije, naj se razidejo, prav tako je prišlo do napadov na policiste, v katere so posamezniki metali granitne kocke in druge predmete, ter uporabljali pirotehniko," so zapisali v sporočilu na ljubljanski policijski upravi in dodali, da je bil na Šubičevi ulici uporabljen tudi vodni top. Nato so se posamezne skupine razkropile po Ljubljani in policisti so jih še po 22. uri iskali in preganjali po središču prestolnice.
Ob 23.30 pa so s PU Ljubljana sporočili, da so policisti okoli 22. ure vzpostavili red in mir ter da je bilo med shodom poškodovanih večpolicistov in več službenih vozil policije. Dodali so, da bodo policisti še več ur v središču intenzivno nadaljevali z zbiranjem obvestil.
Odziv premierja Janeza Janše
"Ulično nasilje še nikoli ni pripeljalo do česa dobrega. Policija je dolžna ukrepati po zakonu. Vlada ne bo popuščala nobenim pritiskom. Vztrajala bo na ukrepih za varovanje zdravja in življenj ljudi. Čas je, da tudi tožilstvo in sodstvo ne tolerirata več groženj in nasilja."
Janša se je odzval tudi na zapise Sindikata policistov Slovenije. Ta je danes namreč opozoril na po njihovi oceni nezakonit poseg v pravice iz delovnega razmerja, ko vodje policijskih enot policiste brez pogoja PCT ob prihodu v službo izločijo iz delovnega procesa in jih napotijo domov. Ob protestih pa so v sindikatu tvitnili, da zaradi velike množice ljudi na protestu pred DZ vodje policijskih pod nujno kličejo policiste v službo. "Tokrat PTC ni pogoj za nastop službe," so zapisali v sindikatu.
Janša pa je na to napisal, da ko se Sindikat policistov odkrito postavi na drugo stran zakona, je čas, da pristojni ukrepajo. "Etika in sama narava odgovornega dela v policiji predpostavljata, da je v ospredju varovanje zdravja in življenje vsakega človeka in ne obratno," je navedel.
Odziv predsednika DZ Igorja Zorčiča
"Ostro obsojam današnji vandalizem na protestu, z napadom na poslopje DZ in poškodovanjem objekta (razbitih približno 12 oken). Protestnike pozivam, da v bodoče protestirajo mirno in ne izvajajo nasilja, politike pa, da tega dogodka ne izkoriščajo za medsebojna obračunavanja."
Nekaj po 20. uri je policija uporabila solzivec in udeleženci shoda so se bili primorani umakniti izpred parlamenta in so se razkropili po ljubljanskih ulicah. Pozneje pa se jih je nekaj vrnilo na ploščad pred parlamentom in proti policiji so začela leteti pirotehnična sredstva. Policija je aktivirala še vodni top, skupina udeležencev shoda pa je nanj in na policiste začela metati različne predmete, glede na pričevanje enega od udeležencev celo granitne kocke.
Hojs se je odzval
Minister za notranje zadeve Aleš Hojs je na Twitterju zapisal, da so na nasilne proteste vabili poslanci opozicijskih strank Levica in SD. Hkrati je dodal, da udeleženci z nasiljem in vandalizmom prikazali, "kako se levi fašizem izvaja v praksi". Omenjal je tudi novinarje osrednjih medijev.
Generalni direktor policije Anton Olaj pa je prav tako na Twitterju zapisal: "Nasilje na protestih je nedopustno. Pozivam k strpnosti."
Na protestu so bili sicer kritični do zahtevanih pogojev PCT za opravljanje in uporabo tako rekoč vseh dejavnosti. Kritični so bili do vlade in aktualnega sklica državnega zbora, ki da ne uživata več zaupanja ljudi, zato so jih med skandiranjem pozvali k odstopu. "Hočemo nazaj svoje življenje, hočemo svobodo," je bilo slišati na protestu.
Zoran Stevanović iz stranke Resni.ca je ocenil, da si želi oblast le spreti narod med sabo. "Kradejo naš denar pod pretvezo, da varujejo naše zdravje. Polovica Slovenije pa se ne more več gibati, če nima pri sebi lista, ki izkazuje PCT," je strnil. "Hočemo nazaj svoje življenje, hočemo svobodo," je navedel in dodal, da zahtevajo umik obvezujočih ukrepov in omejitev.
Anica Bidar iz iniciative Maske dol pa je v izjavi, ki so jo objavili tudi na Facebooku, navedla, da imajo ljudje dovolj izsiljevanja in pogojevanja s PCT. Prav tako je napovedala nove shode prihodnji teden in celo ustavitev države. Po njenih besedah želijo, da se ukinejo vsi ukrepi. "Smo svobodni ljudje, ki želimo živeti v svobodni državi," je navedla.
Na trgu je bilo slišati tudi nekaj takih, ki sploh ne verjamejo v obstoj novega koronavirusa, ali pa ga vidijo kot zgolj sezonsko gripo, in ki menijo, da cepiva škodijo ljudem.
Epidemiološka slika v državi se sicer slabša. Po oceni Nacionalnega inštituta za javno zdravje je v državi trenutno 11.238 aktivnih primerov okužbe. V bolnišnicah po podatkih vlade zdravijo 347 covidnih bolnikov, od tega 75 na intenzivni negi. Samo v torek je umrlo šest covidnih bolnikov.
Na protestu so bili kritični do vlade in aktualnega sklica državnega zbora, ki da ne uživata več zaupanja ljudi, zato so jih med skandiranjem pozvali k odstopu.