Francoski državni sekretar Beaune v Sloveniji: Srečanje z vsemi, tudi predstavniki medijev, le z Janšo ne

Boris Jaušovec Boris Jaušovec
18.03.2021 05:00
Državi se pripravljata na predsedovanje Svetu EU, ljubljanski gost Clément Beaune pa velja za sivo eminenco evropske politike.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Minister za zunanje zadeve Anže Logar in francoski minister za Evropo in zunanje zadeve Jean-Yves Le Drian 
Tamino Petelinšek/STA

Danes v Ljubljano na delovni obisk prihaja državni sekretar francoskega zunanjega ministrstva Clément Beaune. Gostil ga bo slovenski kolega Gašper Dovžan. Oba državna sekretarja svoji državi zastopata v Svetu Evropske unije (EU) za splošne zadeve.

​Kmalu predsedovanje EU

Osrednji namen obiska državnega sekretarja za evropske zadeve na francoskem ministrstvu za Evropo in zunanje zadeve Beauna danes in jutri v Sloveniji "je izmenjava stališč med dvema državama, ki bosta v bližnji prihodnosti zaporedno predsedovali Svetu EU," so nam odgovorili s slovenskega zunanjega ministrstva. Dodali so, da bo francoskega gosta "vljudnostno sprejel tudi minister za zunanje zadeve Anže Logar". Državna sekretarja bosta danes v popoldanskem času v organizaciji Blejskega strateškega foruma preko avdio-video konference sodelovala še na okrogli mizi s študenti o prihodnosti Evrope.

Na zunanjem ministrstvu v Ljubljani smo povprašali tudi o želji Slovenije, da se priključi skupini mediteranskih držav MED-7. Pri tem pa nekateri menijo, da uradni Pariz nad tem ni ravno navdušen. Pa vendar, kdaj bi Slovenija morda lahko bila vključena v to skupino, smo želeli izvedeti. V ministrstvu so potrdili ta slovenski interes, nič pa niso povedali o mogočih ovirah. Tukaj: "Kar zadeva dosedanje politične pogovore s francosko stranjo glede skupine MED-7, sporočamo, da je slovenska stran ob več priložnostih izrazila interes za priključitev k tej neformalni skupini sredozemskih držav. Med drugim je minister za zunanje zadeve Anže Logar v pogovoru s francoskim ministrom za evropske in zunanje zadeve Jean-Yvesom Le Drianom 20. septembra lani v Parizu ponovil interes Slovenije za sodelovanje v MED-7. Gre za neformalni neinstitucionaliziran format srečanja, ki se običajno skliče za določen namen, zato naslednjega srečanja kot tudi odločitev držav članic o širitvi skupine ne moremo predvideti."

No, če so že omenili francoskega zunanjega ministra Le Driana, spomnimo še mi na njegove besede z lanskega začetka septembra na dnevih slovenske diplomacije na Brdu pri Kranju. Na izraženo bojazen novinarjev, da se Slovenija pod vlado Janeza Janše vse bolj opira na suverenistične partnerice v Srednji in Vzhodni Evropi, je odgovoril, da je to v redu, če le ne škodi "enotnosti in suverenosti EU".

Francoze zanima položaj medijev

Zanimivo je tudi, da bo francoski državni sekretar imel pri nas še nekatera druga srečanja, ne bo pa se sestal s premierjem Janšo. Bo pa ga v petek predvidoma sprejel slovenski predsednik Borut Pahor. Druga srečanja pripravljajo v francoskem veleposlaništvu. Sprva so želeli za nocoj pripraviti pogovor svojega državnega sekretarja z akademikoma Markom Milosavljevićem s Fakultete za družbene vede in Matejem Avbljem z Nove univerze. A bo to srečanje zavoljo zasedenosti gosta iz Francije odpadlo. Se pa Beaune v Ljubljani neuradno sestane s petimi predstavniki slovenskih medijev, smo izvedeli. Pomenljivo seveda je, da ta sestanek sledi "razpravi, ki se je odvila pred dobrim tednom v Evropskem parlamentu". Kot vemo, je v Bruslju potekala debata z naslovom Vladni poskusi utišanja medijev na Poljskem, Madžarskem in v Sloveniji.

Vsekakor francoski državni sekretar Clément Beaune v poznavalskih diplomatskih krogih slovi kot siva eminenca evropske politike, kot človek, ki soustvarja evropsko agendo in je velik pristaš evropskih svobodoljubnih vrednot. Deklariranemu geju, ki ima neposreden dostop ne le do francoskega predsednika Emmanuela Macrona, pač pa tudi do nemške kanclerke Angele Merkel ter do vseh evropskih komisarjev in njihove šefice Ursule von der Leyen, je poljska desničarska vlada ob uradnem obisku Varšave 8. marca onemogočila obisk tako imenovanega območja brez LGBT v mestu Kraśnik. Uradno zavoljo pandemije covida-19, kot je med drugimi mediji pisal tudi nam znani Politico.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta