Notranji minister Aleš Hojs je v sredo zvečer v oddaji na Pop TV med drugim dejal, da "bodo na policiji lahko delali le cepljeni oziroma da bi po njegovem mnenju v policiji lahko delali samo tisti, ki so bolezen covid-19 preboleli ali se cepili". Potrdilo o testiranju torej ne bi bilo več dovolj. Razmišljali naj bi tudi, da bi tak pogoj razširili na vse zaposlene v javni upravi. "Treba je preveriti, kako to spraviti skozi delovnopravno zakonodajo. Po mnenju kar nekaj pravnikov pa je povsem jasno, da je treba, če nekdo odklanja cepljenje, ki je nujno za opravljanje dela na delovnem mestu, najti rešitev, kako tak človek v sistemu ne bo delal," je dejal Hojs.
S temi izjavami je na noge spravil kar nekaj policistov in tudi oba policijska sindikata. V Sindikatu policistov Slovenije (SPS) so se odzvali z zapisom, da njegovo izjavo razumejo kot poskus javnega pritiska na zaposlene v policiji. "Glede na to, da takšna napoved nima nikakršne pravne podlage v slovenskem pravnem redu, izjavo ministra ocenjujemo kot brezpredmetno," je dejal predsednik SPS Kristjan Mlekuš.
Hojs: Policisti le še s P in C, ne pa tudi s T
V Policijskem sindikatu Slovenije (PSS) pa pravijo, da minister takega "mnenja" ni nikoli predstavil Policijskemu sindikatu Slovenije, pa bi ga bil moral, če bi spoštoval kolektivne dogovore in pozitivno zakonodajo. "Ministrova mnenja, tudi tista, ki se nanašajo na zagotavljanje varnosti in zdravja zaposlenih, bi morala biti preudarna in odgovorna, saj lahko z nepremišljenimi in neodgovornimi izjavami povzroči vznemirjenje v delovnih okoljih, kot se je to zgodilo v tem primeru. Najhuje pa je, da se s takšnimi neodgovornimi izjavami lahko ustvarja nasproten oziroma protesten učinek pri zaposlenih, saj se jih preprosto ima za neresna in neodgovorna," pojasnjujejo. Opozarjajo, da glede na aktualno zakonodajo to, kar navaja minister, niti pravno niti dejansko ni mogoče, saj veljavni predpisi in akti takšnih zahtev (obveznost cepljenja) od uslužbencev ne zahtevajo. "V primeru, da se bodo spreminjali, pa v skladu z veljavnimi predpisi pričakujemo, da bomo tokrat le povabljeni k sodelovanju in usklajevanju," zaključujejo v PSS.
Počivalšek napovedal zaostrovanje pogojev za zaposlene v državni upravi
Minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravko Počivalšek je na finančni konferenci v Portorožu napovedal nadaljnje korake glede pogojev za zaposlene v državni upravi. Od zaposlenih, ki so v stiku z ljudmi, se bo po njegovih besedah zahtevalo pogoja prebolevnosti ali cepljenja.
Počivalšek je v pogovoru ob sklepu prvega dneva finančne konference pojasnil, da ponovnega zaprtja države zaradi epidemije ne bo, saj imamo po eni strani dovolj cepiva, po drugi pa ni moč pričakovati, da bo država v finančni pomoči gospodarstvu tako darežljiva kot v prejšnjih epidemičnih valovih. "To se ne bo več zgodilo, ker imamo možnost, da z ukrepi na zdravstvenem področju to pandemijo zajezimo," je dodal.
Je pa Počivalšek zato napovedal, da bodo naredili nekaj korakov naprej, ki bi jih morali že prej. "Mislim na trd odnos do vprašanja preboleli - cepljeni," je dodal.
Kot je navedel, bodo najprej v državni upravi pokazali, da je to možno, saj jim obstoječa zakonodaja na zdravstvenem področju in področju varstva pri delu "omogoča, da od nas, ki smo v stiku z ljudmi, zahtevamo, da to naredimo na dva načina: ali smo preboleli ali pa cepljeni. Ne govorim več o testiranju".
Od gospodarstva pa Počivalšek pričakuje, da bodo izkoristili obstoječo zakonodajo do te mere, da se bo to zgodilo tudi v smeri, kot je pri severnih in zahodnih sosedih. "Ne moremo biti talci zgodbe, ki se izkorišča tudi za obračunavanje na političnem področju," je še dodal minister. (STA)