Notranji minister Aleš Hojs je prvemu možu slovenske policije Andreju Juriču odredil, da mora poskrbeti za revizijo nekaterih že zaključenih kriminalističnih preiskav na Nacionalnem preiskovalnem uradu (NPU). Minister zahteva, da se znova nepristransko pregleda, ali so bili izvedeni vsi potrebni ukrepi v konkretnih preiskavah, je včeraj poročal portal 24ur.com.
Iz dokumenta Usmeritve in obvezna navodila naj bi izhajalo, da je Hojs naročil Juriču, naj revizijo nad delom kriminalistov in usmeritvami tožilcev v preiskavah, ki jih je sam določil in izbral, preverijo po njegovem usposobljeni policisti. Torej ustrezno strokovno usposobljeni policisti, ki s posamezno zadevo niso "okuženi" oziroma zanje niso podane okoliščine, ki bi vzbujale dvom o njihovi nepristranskosti. Hojs v omenjenih navodilih še navaja, da ministrstvo za notranje zadeve ocenjuje, da je na podlagi dosedanjih notranjih in zunanjih nadzorov nad delom ali v povezavi z delom NPU treba povečati učinkovitost in uspešnost njegovih preiskovalcev ter zagotoviti strokovno in nepristransko preiskavo najbolj zahtevnih kaznivih dejanj, še poroča portal.
"Bojimo se, da je minister Hojs prevzel pristojnosti državnega tožilca, kar pa je za demokratično in pravno državo precej sporno in ima lahko hude posledice tudi za policistke in policiste kot za državljane"
Dvojni nadzor nad delom NPU
Dokument je povzročil veliko razburjenje najprej v policijskih vrstah, češ da gre za nezakonit poseg ministra v delo policije in da je ta pogojen politično. Na Generalni policijski upravi v zvezi s Hojsovimi usmeritvami pravijo: "Minister za notranje zadeve je na podlagi zakona o državni upravi ter zakona o organiziranosti in delu v policiji vršilcu dolžnosti generalnega direktorja policije izdal usmeritve in obvezna navodila za izvajanje policijskih nalog pri odkrivanju in preiskovanju zahtevnih kaznivih dejanj, zlasti s področja gospodarstva, korupcije in organiziranega kriminala, ki jih opravlja NPU. Gre za dokument, ki ni javno objavljen. Poročilo o zakonitosti in strokovnosti opravljanja določenih nalog ministrstvo od policije zahteva večkrat." Ker pa je šef policije Andrej Jurič nedavno odredil strokovni nadzor nad delom NPU, ki je bil sicer načrtovan že decembra lani, pa bo nadzorna skupina, ki že izvaja strokovni nadzor, obenem še preverila, ali je policija izvedla vse potrebne ukrepe v primerih suma storitve določenih kaznivih dejanj. "Zato je vršilec dolžnosti generalnega direktorja policije strokovnim službam odredil izvedbo določenih nalog za realizacijo usmeritev in obveznih navodil notranjega ministra," je še sporočila Maja Ciperle Adlešič.
Kaj določajo zakoni
Zakon o državni upravi v 23. in 24. členu govori o razmerju med ministrstvom in organom v sestavi. Minister daje organu usmeritve in navodila za delo ter mu naloži, da v mejah svoje pristojnosti opravi določene naloge ali sprejme določene ukrepe ter mu o tem poroča. Ministrstvo tudi nadzoruje delo organa, zato lahko zahteva poročila, podatke in druge dokumente v zvezi z opravljanjem dela organa. V 3., 4. in 13. členu zakona o organiziranosti in delu v policiji pa so natančno opredeljena razmerja med notranjim ministrstvom in policijo, ki so vezana tudi na zakon o državni upravi. Notranji minister torej usmerja delo policije in daje obvezna navodila za delo policije. Vse v zakonu omenjene pristojnosti notranjega ministra pa ne veljajo za policijske postopke, katerih usmerjanje je na podlagi zakona, ki ureja kazenski postopek, prevzel pristojni državni tožilec.
Zakon ne omogoča revizije nad delom policije
Notranji minister po zakonu ima vse pristojnosti, da daje navodila in usmeritve za delo policije ter izvaja nadzor nad delom policije, se strinja dr. Branko Lobnikar s Fakultete za varnostne vede. "Omenjenega dokumenta oziroma navodil, ki naj bi jih notranji minister dal šefu policije, ne poznam. Lahko pa rečem, da noben zakon, vezan na delo policije in notranje ministrstvo, ne omenja besede revizija, zato do nje ne more priti, če se ta beseda res omenja v omenjenih navodilih ministra v zvezi z nadzorom na NPU," dodaja Lobnikar.
Ostri odzivi v opoziciji
V opoziciji menijo, da gre za odkrito zlorabo oblasti, policije in tožilstva s strani vladajoče politike. "Žal serija dejanj vlade Janeza Janše, od sistematičnih pritiskov do nesprejemljivih kadrovanj v neodvisnih institucijah države, potrjuje zaskrbljujočo in nevarno tezo, da si skuša SDS podrediti organe pregona in represivni aparat države ter neodvisno in strokovno pravosodje usmerjati glede na osebne in politične preference Janeza Janše," je ravnanje ministra Hojsa komentiral podpredsednik SD in predsednik parlamentarne komisije KNOVS Matjaž Nemec. Po mnenju SD gre za grob in nedopusten poseg v neodvisnost policije in državnega tožilstva. Zahtevana revizija je po mnenju SD še posebej nevarna z vidika posega v neodvisnost dela tožilstva, saj je državni tožilec dominus litis (gospodar) predkazenskega postopka že po samem zakonu o kazenskem postopku, podrobno pa ureja njegovo vlogo v odnosu do policije uredba o sodelovanju državnega tožilstva, policije in drugih pristojnih državnih organov in institucij pri odkrivanju in pregonu storilcev kaznivih dejanj ter delovanju specializiranih in skupnih preiskovalnih skupin.
Postopki, ki žulijo ministra
Po neuradnih podatkih naj bi bil Aleš Hojs naročil Andreju Juriču revizijo vsaj naslednjih zadev, ki jih je obravnaval NPU, SDS pa je zahtevala obravnavo na pristojnih parlamentarnih komisijah:
- pranje iranskega denarja v NLB,
- zlorabe na področju nabave žilnih opornic,
- nepravilnosti na otroški kardiologiji ljubljanske pediatrične klinike,
- financiranje političnih strank iz tujine; domnevno sporen kapital, zastopan v družbi Pro Plus, za leve politične stranke.