(INTERVJU) Trivo Krempl: Živeti in delati v Sloveniji je krasno

Nina Ambrož Nina Ambrož
19.05.2019 19:38

Z direktorjem podjetja AJM o poslu, gospodarstvu, državi in Mariboru.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Trivo Krempl je preudaren in previden sogovornik. Raje izpostavi dobre stvari kot slabe. Optimist, se opiše. Vodenje dinastije Ajlec oziroma podjetja AJM, ki je v lasti Marije Ajlec in njenih treh hčera (Monika je Kremplova žena), je prevzel leta 2008. Podjetje ima okoli 180 zaposlenih, izdelujejo okna in vrata.
Igor Napast

AJM bo naslednje leto imel 30 let. Zadnja leta so prihodki stabilni, okoli 20 milijonov evrov, dobiček tudi je. Kako vam uspeva, kako je delati posel v vasi, kot je Kozjak nad Pesnico?
"Najbolj zaslužna sta Marija in Janez Ajlec, ki sta podjetje ustanovila v nekdanjem hlevu in skupaj s tujimi partnerji. Ko so ti izstopili, je AJM postal družinsko podjetje. Po letu 2014 je vodenje prevzela druga generacija družine. Pomembni elementi so tudi povezanost z okoljem in zaposlenimi ter razvoj. Da ostaneš na trgu 30 let v hitro razvijajoči se, dinamični industriji, je treba biti prvi pri določenih razvojnih potezah in produktih."
Kako gradite razvoj?
"Veliko smo vlagali v avtomatizacijo, robotizacijo, posodobitve procesov. Vse procese smo digitalizirali, od poslovanja s kupci do načrtovanja proizvodnje, same proizvodnje in dobave kupcem. Razvili smo štiri produktne skupine, najbolj znani smo po PVC-oknih, izdelujemo še okna iz aluminija in lesa ter vhodna vrata, ki so iz različnih materialov, imajo različne stopnje varovanja in jih je mogoče upravljati preko sistemov na daljavo, denimo mobilnih telefonov. Ta so zmeraj bolj iskana. Veliko smo naredili tudi v dizajnu in sledili trendom v arhitekturi in tehnologiji. Nekoč, pred 20 leti, so gradili hiše s stolpiči in polokroglimi okni, medsteklenimi križi, danes so hiše čistih linij, s čim več odrtega prostora, steklene površine so vse večje. To predstavlja naše okno Zero Sash, ki smo ga sami razvili in patentirali, kompletno okensko krilo je stekleno. V tej linij smo razvili tudi vhodna vrata in drsne stene. Rezerve je mogoče iskati le v optimizaciji procesov. Ker bo delovna sila vedno dražja, materiali, ki prihajajo iz zahodnoevropskih držav, prav tako."

Igor Napast
Igor Napast
Igor Napast
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta