Foto: Robert BALEN
V mandatno-volilni komisiji (MVK) so v zadevi poslanec Gregor Židan (SD) in njegovo sodelovanje z Nogometno zvezo Slovenije (NZS) za četrtkovo sejo pripravili dva predloga sklepov. Kot izhaja iz prvega, je poslanec kršil zakon o poslancih, in to 13. člen, po katerem je vsak poslanec na MVK dolžan vložiti vlogo za odobritev opravljanja petinskega dela. Hkrati je komisija ugotovila še, da športna dejavnost spada med izjeme od splošne prepovedi opravljanja pridobitne dejavnosti.
Hršak: Storil je prekršek
Komisija je Židana k pojasnilu o opravljanju trenerskega dela na marčevskem evropskem prvenstvu za mlade do 21 let pozvala 23. aprila. V odgovoru je poslanec takrat pojasnil: "Svoje delo sem opravljal nepridobitno in zanj nisem prejel nobenega honorarja. Sem pa v skladu z internimi pravili NZS prejel dnevno nadomestilo v skupnem znesku 1300 evrov in potne stroške v skupnem znesku 65 evrov." Židan je dejal tudi, da ker ni šlo za opravljanje redne dejavnosti in tudi ne pridobitne dejavnosti, MVK o tem ni obvestil. Predsednik MVK in poslanec Desusa Ivan Hršak je bil včeraj kritičen: "Poslanci smo drugim državljanom za zgled in bi se morali zakonov, ki jih sami sprejemamo, držati. Storil je prekršek in zato MVK apelira tudi na druge poslanke in poslance, da bodo v bodoče striktno izpolnjevali dolžnosti zakona o poslancih in v takšnih primerih prej obvestili MVK." Dodal je, da je Židan v odgovoru MVK pojasnil, da je delo opravljal brezplačno, priložil pa račun svojega podjetja Gregorino, d.o.o., ki ga je NZS poslala: "To je seveda narobe, ker je to delo opravljal kot fizična oseba, in ne vem, kako da je ta račun izstavilo njegovo podjetje."
Foto: Žiga Živulović jr.
Kako lahko komisija ukrepa
"Odvzem mandata je možen v skladu s peto alinejo 9. člena, če se ugotovi nezdružljivost funkcije, torej dela, ki ga je opravljal s funkcijo poslanca, vendar mora to nezdružljivost ugotoviti neki organ, to je Komisija za preprečevanje korupcije (KPK)," je Hršak povedal o pristojnostih MVK. Na KPK so nam medtem včeraj pojasnili, da morajo funkcionarji za opravljanje športne dejavnosti (in nekaterih drugih izjem po Zakonu o integriteti in preprečevanju korupcije) pridobiti dovoljenje delodajalca, ni pa jim treba o tem obveščati KPK. Omenjenega primera na KPK tudi ne obravnavajo.
KPK primera Židan ne obravnava
Čeprav predlog o sankciji Židana, odvzem poslanskega mandata, ni bil podan, v koaliciji neuradno dopuščajo možnost, da bodo s tem še poskušali in predlog do četrtkove seje ali med njo še vložijo. V MVK je koalicija sicer glasovalno močnejša, tam ima namreč enajst poslancev, en član je poslanec manjšin, opozicija pa jih šteje sedem.
Foto: Robert BALEN
Doslej primer Janša
Po parlamentarni praksi bo po izglasovanih sklepih na seji nato odločal še državni zbor. "Poslanska skupina o tem sploh ni odločala, seja MVK bo šele v četrtek in bomo videli, ali bodo predlagani sklepi MVK sprejeti ali pa bo podan kakšen drug sklep in se bo o tem tudi glasovalo. Da bi prejudiciral, bi bilo neodgovorno," je Hršak komentiral, ali bi v Desusu podprli odvzem Židanovega poslanskega mandata. Spomnimo sicer, da se je slovenski parlament doslej z odvzemom mandata srečal v primeru aktualnega predsednika vlade in prvaka SDS Janeza Janše. Zaradi obsodbe na dvoletno zaporno kazen v primeru Patria je državni zbor leta 2014 izglasoval odvzem njegovega mandata, ustavno sodišče pa je nato sklep odpravilo.
Od igralke do zdravnika
Mandatno-volilna komisija se je v mandatu 2018-2022 opredelila do devetih vlog za tako imenovano dodatno petinsko delo poslank in poslancev. Kot izhaja iz podatkov državnega zbora, so to vložili Violeta Tomić (Levica, za opravljanje dela igralke), Maša Kociper (SAB, za zahtevnejša strokovna in pedagoška dela na področju alternativnega reševanja sporov), Milan Brglez (SD, za zahtevnejše znanstveno in pedagoško delo na FDV), Franc Trček (SD, za zahtevnejša pedagoška dela s področja sociologije in arhitekture), Jelka Godec (SDS, za zahtevnejše strokovno in pedagoško delo izvajanja izobraževanj s področja računalniško-digitalnih znanj in splošnih neformalnih znanj s področja izobraževanja odraslih), Jurij Lep (NeP, za zahtevnejše delo s področja izobraževanja učencev, dijakov in študentov lesne stroke), Andreja Zabret (LMŠ, za strokovno delo članice komisije za preverjanje in potrjevanje nacionalne poklicne kvalifikacije pri državnem izpitnem centru), Andrej Rajh (SAB, za zahtevnejše delo pri ocenjevanju raziskovalnih, razvojnih in demonstracijskih projektov) in Felice Žiža (IMNS, za delo zdravnika specialista). Poleg teh je vlogo vložilo še pet poslancev, vendar komisija o teh vlogah ni odločala. Pravica do opravljanja petinskega dela na višino poslanske plače sicer ne vpliva.
Židan do četrtka zadeve ne namerava komentirati, je pa prejšnji teden ocenil, da gre za pritiske nanj, ker da za koalicijo predstavlja 46. poslanski glas. Poslanec je lani maja prestopil iz poslanske skupine SMC v SD, poslanske klopi pa izvorno zasedel namesto predsednika SMC in gospodarskega ministra Zdravka Počivalška. V njegovem krogu so, kot smo že poročali, v zadnjih mesecih intenzivno preigravali tudi možnosti za vrnitev v parlament, s čimer bi se lahko manjšinska koalicija dokopala do dodatnega glasu, ki ji je umanjkal denimo pri razreševanju prvega med poslanci Igorja Zorčiča.