Medtem ko na Ukomu navajajo, da je pogoj za izplačilo računa za opravljeno javno službo STA nova pogodba, pa v DNS opozarjajo, da to ne drži, saj sedmi protikoronski zakon izrecno določa, da ima STA v letu 2021 zagotovljeno financiranje na podlagi sprejetega poslovnega načrta STA ne glede na to, ali je z ustanoviteljem sklenila pogodbo. Pravna podlaga za izplačilo je neposredno sedmi protikoronski zakon, izplačnik pa je ustanovitelj, Republika Slovenija, ki ga zastopa vlada.
Iz Ukoma so v sredo sporočili, da so zavrnil plačilo za opravljanje javne službe STA za januar. Zapisali so, da za to nimajo pravne podlage, ker pogodba za opravljanje javne službe STA med Ukomom in STA letos ni bila podpisana. Zapisali so tudi, da so konec januarja izpolnili vse obveznosti do STA za lansko leto.
Svoje stališče prenesli do predsednika stranke Zdravka Počivalška
Vodja poslanske skupine SMC Janja Sluga je v odzivu povedala, da se je treba vrniti 30 let nazaj in se spomniti, zakaj je STA sploh nastala. "V času, ko smo si v Sloveniji prizadevali za uresničitev enega zgodovinskega sna, je to bistveno oteževala agencija Tanjug, ki je takrat zelo nepristransko poročala, ponarejala novice in tako naprej. Ravno zaradi te situacije se je nekaj entuziastov spomnilo in ustanovilo neodvisen informacijski vir, ki je k uresničitvi samostojnosti bistveno pripomogel. STA je na teh temeljih delovala kot objektiven vir poročanja, kot nekdo, ki je našim državljankam in državljanom vedno zagotavljal objektivne novice, hkrati pa uresničeval tudi visoka merila novinarskega poročanja," je povedala Sluga. In nadaljevala: "Zato mi nikakor ni jasno, zakaj bi nekdo želel postavljati takšno agencijo na kocko. Imamo zakon o STA, ki je zelo jasen, zelo natančno opredeljuje medsebojne obveznosti in razmerja in nerazumljivo mi je, da jih nekdo po svoje interpretira, reinterpretira, išče neke obvode. To je izrazito neprofesionalno in tudi nesramno do vseh, ki jih zadeva delo STA. Zato menim, da bi v resnici vlada morala na čelo Ukoma postaviti osebo, ki bi bila dovolj zrela, da bi našla pot do rešitve tega konflikta na način spoštovanja pravne države, spoštovanja zakonodaje, predvsem pa z veliko mero razumevanja o pomenu neodvisnega medija."
Če pa so zadaj neke druge stvari, če je zadaj namera o ustanovitvi nekega pravovernega informacijskega vira, potem bi bilo pa prav, tako poslanka SMC, da bi to tudi jasno in glasno povedali.
Kot je dejala, so svoje stališče že prenesli do predsednika stranke Zdravka Počivalška, ta pa da ga bo prenesel predsedniku vlade.
Pahor: STA mora biti financirana
Predsednik države Borut Pahor meni, da ima STA posebno poslanstvo in mora biti financirana. Po njegovem mnenju je treba v tem času vse napore usmeriti v izhodno strategijo iz epidemije, se osredotočiti na okrevanje in glavne cilje predsedovanja Svetu EU. Vse druge stvari pa so po njegovi oceni take narave, "da jih je treba opraviti čim prej, brez velikih polemik". Mednje spada tudi imenovanje tožilcev ter financiranje STA, ki ima posebno poslanstvo in ki ima posebno poslanstvo in mora biti za to tudi financirana, je dodal. Brez nesoglasij pa se je treba osredotočiti tudi do drugih vprašanj, "ki ne smejo biti take narave, da nas delijo, ampak nas morajo povezovati".
Vlada 14. januarja začasno odobrila izplačilo STA v okviru določb sedmega protikoronskega zakona
Ukom je sicer že lani zavrnil plačilo nadomestila za opravljanje javne službe STA za oktober in november, prav tako je za ta dva meseca zavrnil plačilo računov za opravljene storitve STA za potrebe vladne administracije. Za to se je Ukom lani odločil po tistem, ko od STA ni dobil vseh zahtevanih podatkov in dokumentacije. Na STA so mu jo namreč odrekli, saj so ocenili, da je z nekaterimi posegel v uredniško avtonomijo, do nekaterih pa lahko po zakonu o gospodarskih družbah dostopa le vlada kot edina družbenica.
Po tistem, ko je sedmi protikoronski zakon naložil plačilo zapadlih obveznosti in določil financiranje STA iz državnega proračuna v primeru, da pogodba med STA in Ukomom ne bo sklenjena, pa se je Ukom obrnil na Evropsko komisijo po mnenje, ali je takšno financiranje STA skladno s pravili EU o konkurenci, zlasti s pravili o podeljevanju državnih pomoči.
Sindikat novinarjev: Ukom se spreneveda in odlaga plačilo STA v nasprotju z zakonom
Sindikat novinarjev Slovenije vlado poziva k spoštovanju zakonov in jasno zapisane obveznosti ustanovitelja, da bo zagotovil financiranje javne službe Slovenske tiskovne agencije (STA). Po njihovem mnenju se na vladnem uradu za komuniciranje (Ukom) sprenevedajo in plačilo odlagajo v nasprotju s sedmim protikoronskim zakonom.
V Sindikatu novinarjev Slovenije navajajo, da sedmi protikoronski zakon določa, da se za opravljanje javne službe STA v letu 2021 zagotovijo sredstva iz letošnjega proračuna v skladu s sprejetim poslovnim načrtom STA za letošnje leto, ne glede na to, ali je STA z ustanoviteljem sklenila pogodbo ali ne.
Sindikat opozarja, da je zakonodajalec izrecno predpisal, da bo ustanovitelj svoje obveznosti do javne službe izpolnil ne na podlagi pogodbe, ampak neposredno na podlagi zakona.
Tako obsojajo nadaljevanje vladnih pritiskov na institucionalno in uredniško neodvisnost STA in ogrožanje obstoja javne službe z odtegovanjem in pogojevanjem proračunskih sredstev.
Ukom je namreč zavrnil plačilo januarskega zahtevka STA za opravljeno javno službo, saj navaja, da za to nimajo pravne podlage, ker pogodba za opravljanje javne službe STA med Ukomom in STA letos ni bila podpisana.
Evropski komisarki za konkurenco ter za vrednote in preglednost sta na to sporočili, da so slovenske oblasti same pristojne za preverjanje pravil in izvrševanje državne pomoči STA brez odobritve Evropske komisije, kar počnejo že skoraj deset let. Vlada je nato 14. januarja na podlagi sporočila evropske komisarke Margrethe Vestager začasno odobrila izplačilo STA v okviru določb sedmega protikoronskega zakona.
Na Mednarodnem inštitutu za tisk (IPI) so na Twitterju zapisal, da gre še za en "politično motiviran poskus destabiliziranja" financ državne tiskovne agencije. Zavzeli so se za ponovno vzpostavitev plačil.
Janša: Lili Bayer spet širi lažne novice
Novico o vnovični ustavitvi financiranja STA s strani Ukoma je na Twitterju delila tudi novinarka portala Politico Europe Lili Bayer, ki je pretekli teden poročala o pritiskih na medije s strani premierja Janeza Janše in njegove vlade. Na njen tvit se je odzval kar Janša in zapisal, da novinarka "spet širi lažne novice".