"Fizični napadi, grožnje s smrtjo zdravnikom, novinarjem itd., ki zgolj opravljajo svoje delo, oviranje prometa in kršenje ukrepov proti covidu-19 niso ustavna pravica do zborovanj. Vodstvo policije v Ljubljani očitno ni sposobno preventive in čas je, da ministrstvo za notranje zadeve ukrepa," je še zapisal.
Vodja PU Ljubljana tik pred zamenjavo?
Časnik Dnevnik je pred dvema dnevoma poročal, da naj bi ljubljanska policijska uprava že v nekaj dneh, verjetno v začetku oktobra, dobila novo vodstvo. Direktorja PU Ljubljana Boštjana Glaviča, ki je bil na položaj imenovan marca, naj bi po poročanju omenjenega medija zamenjal dosedanji pomočnik direktorja uniformirane policije na ljubljanski upravi Janez Rupnik. Vodstvo policije tega sicer uradno za Dnevnik ni ne potrdilo ne zanikalo, temveč sporočilo, da bo javnost o vseh kadrovskih spremembah ažurno obveščena. Glavič je bil sicer s še dvema sodelavcema na vodstvenih položajih v nemilosti generalnega direktorja policije Antona Olaja že zaradi posredovanja policistov 25. junija na alternativni proslavi ob dnevu državnosti, ko so policisti odstranili neonacistično skupino rumeni jopiči. Ta je namreč prišla provocirat protivladne protestnike. Poleg tega so je Olaj kritiziral delo PU Ljubljana tudi zaradi slabega varovanja nekaterih poslancev, ki so bili napadeni pred državnim zborom. Po opravljenem notranjem nadzoru so trije vodilni na PU Ljubljana, med njimi tudi Glavič, dobili opozorilo pred odpovedjo delovnega razmerja.
Protestniki, ki so se zgodaj popoldne zbrali v središču Ljubljane in protestirali proti pogojem PCT (preboleli, cepljeni, testirani) ter zahtevali takojšnje predčasne volitve, so se nato podali po ljubljanskih ulicah in za nekaj časa ohromili promet, med drugim na Celovški cesti in ljubljanski severni obvoznici.
Kritični so bili tudi do zdravnikov in tudi do poročanja medijev, ob tem pa so ob vklopih ovirali nekatere novinarske ekipe, med drugim ekipi Kanala A in POP TV, in proti njim metali različne predmete in pljuvali. Varnostnik, ki je spremljal omenjeni ekipi, je tudi lažje poškodovan.
Napade sta obsodili obe novinarski združenji.
Velika večina ljudi, ki so se po pohodu po Ljubljani, vrnili pred parlament na Trg republike, je tega že zapustila, tudi zaradi ukrepov policije, ki jih je večkrat pozvala, naj se razidejo, proti nekaterim protestnikom pa uporabila tudi prisilna sredstva.
Policisti bodo za zagotovitev varnosti in vzpostavitev javnega reda ravnali skladno s svojimi pooblastili, v primeru neupoštevanja ukazov pa bodo uporabili tudi prisilna sredstva, so že sredi popoldneva sporočili policisti.