Jasno z Andrejem: Ne zmenimo se za dež

Pri nas ob dežju precej redkeje tudi piha. Če ni vetra, nas dežnik še kar dobro zaščiti tudi pred močnim dežjem.

Poslušaj
Pelerina je včasih malo nerodna, nas ovira pri nekaterih opravilih, kjer se bolj izkaže vetrovka.   
Sašo Bizjak

Ali je dežnik pravi odgovor na dež? Če drugega ne, po imenu zagotovo. Pelerina se po imenu ne sliši čisto nič uporabna, o dežju v njenem imenu ni niti sledu. Vetrovka je za veter. Lahko je, seveda, nepremočljiva, a tudi če je, njeno ime ne pove nič o dežju in zaščiti pred njim. Tako da dežnik v tem primeru zmaga! Kako pa je v praksi? Stereotip angleškega gentlemana v črnem plašču in s polcilindrom, kot je bil morda res videti pred, recimo, osemdesetimi leti, ga je prikazoval z dežnikom v roki. Za vsak slučaj, saj je v Angliji vreme pregovorno spremenljivo in nikoli ne veš, kdaj bo začelo deževati. Je pa vprašanje, ali je dežnik res povsod pripravna naprava za zaščito pred dežjem.

Zahodna Evropa je vetrovna. Ob morskih obalah pogosto piha. Lahko zaradi temperaturnih razlik (ker se kopno hitreje segreva od vode ali pa ker je morje toplejše od kopnega), v primeru Anglije in nasploh zahodne Evrope pa tudi zaradi tega, ker leži v pasu zmernih zemljepisnih širin severne poloble, kjer je "avtocesta" ciklonov in vremenskih front. Zato ob dežju tam pogosto piha, vetrovi so tam v povprečju močnejši kot pri nas, predvsem pa stalnejši. Sami veste, da se v vetrovnem vremenu z dežnikom ne morete prav učinkovito zaščititi pred dežjem, pa še težave imamo lahko z njim, ko nam ga veter obrača, če pa res močno piha, ga tudi obrne ali celo poškoduje (sploh ker prevladujejo ceneni dežniki, ki res ne zdržijo močnejših vetrovnih sunkov). A za silo, vsaj da ohranimo suho glavo in morda še zgornji del telesa, pomaga tudi dežnik.

Pri nas ob dežju precej redkeje tudi piha. Če ni vetra, nas dežnik še kar dobro zaščiti tudi pred močnim dežjem. Lahko bi rekli, da je v večini primerov verjetno dežnik pri nas boljša izbira kot v zahodni Evropi. Sicer pa, ali sploh veste, od kod izvira dežnik? Izumili naj bi ga Kitajci nekje v začetku našega štetja (po drugih virih Egipčani celo pred njimi). Seveda je v svoji dolgi zgodovini doživel veliko različnih oblik, od usnjenega pokrivala do pisanih vzorcev in čipk na senčnikih. Egipčani ali Kitajci – prav neverjetno je, da se je obdržal tako dolgo in je še danes eden izmed rekvizitov, ki je nekako samoumeven v našem življenju. Koliko človeških izumov je zdržalo dva tisoč let?! In če še malo razpredamo o dežju in zaščiti pred njim, po mojem zmaga nepremočljiva pelerina. Pravzaprav je odločitev najbrž odvisna tudi od tega, kaj počnemo. Pelerina je včasih malo nerodna, nas ovira pri nekaterih opravilih, kjer se bolj izkaže vetrovka. Lahko pa stvar poenostavimo in se ne zmenimo za to, da nas bo dež zmočil. Če ni premočan, če ni prehladno, bomo vzdržali kar nekaj časa.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.