Agencija Ninamedia bo do volitev pripravljala volilno napoved oziroma tracinkg poll, vrsto javnomnenjske ankete, ki se izvaja zaporedno, vsak dan na novem vzorcu. Vsakokratni izračun se opravi na podlagi zadnjih treh anket. Vsak nov izračun se izvede tako, da se izloči rezultat najstarejše ankete in doda rezultat najnovejše v tridnevnem zaporednem merjenju. Tako lahko ugotavljamo spremembe v stališčih volivcev o tem, katero stranko bodo volili.
Tokratna volilna napoved prinaša kar nekaj sprememb. Gibanje Svoboda Roberta Goloba z malenkost manjšo podporo (-0,7 odstotka) ostaja najmočnejša stranka med konkurentkami na prihajajočih volitvah. Na drugem mestu ostaja SDS Janeza Janše, ki je popravila izid in ima slabe tri odstotne točke več. Tretje mesto je za las ubranila Levica Luke Mesca, ki je z 12 odstotkov zdrsnila na 9,6 odstotka; skoraj jo je prehitela SD Tanje Fajon, ki je tudi ohranila položaj. Na lestvici je po četverici najmočnejših prišlo do dveh zamenjav - NSi Mateja Tonina se je z zboljšanim rezultatom (+2,6 odstotka) prebila pred LMŠ Marjana Šarca, SAB Alenke Bratušek pa je prehitela PoS. Če je bila v prejšnji raziskavi PoS tista, ki se je gibala na nevarnem parlamentarnem robu, je zdaj na njenem mestu Bratuškova.
Leva sredina, tista, ki se ji nasmiha preboj v parlament, ta trenutek obvladuje več kakor polovico volilnih glasov, desni pol približno 35 odstotkov, dobra desetina pa pripada manjšim strankam brez resnejših možnosti za vstop v DZ. Med njimi je tudi stranka Naša dežela Aleksandre Pivec, ki ima eno najbolj razkošnih kampanj v državi, žal pa se finančni vložek v rezultatih ne pozna. Za njeno stranko bi nazadnje glasovalo 1,8 odstotka vprašanih, tokrat le še 1,4. Minuli teden je bila za stranko Resnica.ca, tokrat so jo prehiteli še Pirati in SNS.
O raziskavi
Raziskavo je izvedla agencija Ninamedia. Anketiranje je potekalo telefonsko, po metodi računalniško podprtega telefonskega anketiranja (CATI). V raziskavi so uporabili dvostopenjski naključni vzorec. Osnova vzorčenja je univerzalni telefonski imenik, iz katerega so naključno izbrana gospodinjstva (pri čemer upoštevamo prostorsko razpršenost glede na slovenske statistične regije) in znotraj njih naključno izbrani anketiranci. Pred analizo so bili podatki uteženi po starosti in izobrazbi tako, da so socio-demografsko strukturo vzorca približali strukturi ciljne populacije, s čimer smo zagotovili večjo reprezentativnost vzorca. Anketiranje so izvajali v telefonskem studiu Ninamedie po metodi CATI. Obdelava podatkov pa je bila izvedena s programsko opremo SPSS, verzija 15.0.
Uporaba rezultatov le z dovoljenjem
Ponatis in uporaba rezultatov javnomnenjske ankete sta dovoljena le z izrecnim soglasjem naročnikov ankete, Dnevnika in Večera. Po izteku dvanajstih ur od prve objave javnomnenjske ankete v edicijah njunih naročnikov pridobitev dovoljenja ni več potrebna.