Štirinajsto slovensko vlado je državni zbor imenoval 13. marca, dobra dva tedna kasneje, ko delo ministrske ekipe zaznamuje epidemija novega koronavirusa, smo preverili, koga so si ministri izbrali za najtesnejše sodelavce v svojih kabinetih in jih zaposlili na zaupanje. Kot kaže, bo večina, ki ima na voljo sedem tovrstnih zaposlitev, v Šarčevi vladi jih je bilo pet, ta mesta zapolnila v naslednjih tednih ali mesecih.
Pavlinova tokrat pri Vizjaku
Kje so kadri Šarčeve vlade
Uroš Prikl iz Desusa, ki je na mestu državnega sekretarja (DS) delal v kabinetu predsednika vlade, je sporočil, da še ne ve, kje bo deloval v prihodnje. Tako tudi nekdanja DS z infrastrukturnega ministrstva Nina Mauhler, ki nam je povedala, da še ne preigrava med opcijami, niti ni "z nikomer v stiku". Pri stališču, da si bo najprej vzela odmor, nato pa se odločila, ostaja nekdanja infrastrukturna ministrica in predsednica SAB Alenka Bratušek. Znana je pot najtesnejšega Šarčevega sodelavca, nekdanjega DS za nacionalno varnost Damirja Črnčeca. Po pojasnilih iz LMŠ je Črnčec v stranki zaposlen na mestu svetovalca. Se je pa, po poročanju Dela, Črnčec še pred nastopom Janševe vlade na obrambnem ministrstvu dogovoril za dodatno triletno mirovanje pravice do vrnitve na delovno mesto. V opozicijski SD med drugim računajo, da bosta nekdanja DS s pravosodnega in šolskega ministrstva Dominika Švarc Pipan in Jernej Štromajer še naprej "skupaj z nami aktivna pri uresničevanju socialdemokratske vizije Slovenije". Sta pa trenutno oba prejemnika nadomestila, ki jima pripada po zakonu. Odmevale so kadrovske menjave z ustanovne seje Janševe vlade, ko sta bili s položajev razrešeni nekdanja direktorica policije Tatjana Bobnar in nekdanja načelnica generalštaba SV Alenka Ermenc. Ta poklicno pot nadaljuje v vodstvu Generalštaba Slovenske vojske, so pojasnili v SV, Bobnarjeva pa ostaja v policiji, a na drugem delovnem mestu. Rajko Kozmelj, ki je s čela Sove nepreklicno odstopil, pa za zdaj funkcijo še opravlja, vse dokler ga nova vlada ne bo razrešila. ŽV
Perne pri Toninu
Na zaupanje obrambnega ministra Mateja Tonina sta v njegovem kabinetu trenutno zaposlena Vid Meglič in Almina Agović Ćoralić, ki je bila na zaupanje ministra zaposlena že v mandatu Karla Erjavca in ostaja na tem delovnem mestu do sredine letošnjega julija. V ministrovem kabinetu sta sistemizirani tudi delovni mesti vodje kabineta in svetovalca ministra, ki sta sicer vezani na zaupanje ministra, vendar pa sta nanju razporejena javna uslužbenca, ki sta bila v kabinet premeščena iz drugega resorja oziroma notranje organizacijske enote in se po prenehanju funkcije tja lahko tudi vrneta. To sta vodja kabineta Rok Srakar (začasno premeščen z ministrstva za zunanje zadeve) in Boštjan Perne (začasno premeščen z Uprave RS za zaščito in reševanje), ki Toninu pomaga pri vodenju strokovnih nalog. "Na ministrstvu za obrambo je trenutno sistematiziranih pet delovnih mest, vezanih na zaupanje ministra. V tem trenutku ne načrtujemo dodatnih zaposlitev. Morebitne tovrstne zaposlitve so odvisne od delovnih potreb, vsekakor pa bodo v okviru dovoljenega obsega," še pojasnjujejo na obrambnem ministrstvu.