(KOMENTAR) Brezhiben nastop Marte Kos

Matej Grošelj Matej Grošelj
07.11.2024 15:18
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Olivier Hoslet/EPA

Po Violeti Bulc bo Marta Kos do zaključka koledarskega leta postala druga Slovenka na položaju evropske komisarke. Na bruseljsko zaslišanje v četrtem nadstropju stavbe Antall se je temeljito pripravila in kot izvrstna komunikatorka brezhibno opravila nalogo. Bila je spoštljiva, sproščena, motivirana in vsebinska, poslušalce je med drugim očarala z nasmehom in odgovori v različnih jezikih, celo v ukrajinščini. Marta Kos se v politične vrste vrača skozi velika vrata. Čeprav je bilo sprva predvideno, da bo njeno mesto zasedel Tomaž Vesel, je predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen tik pred zdajci prisilila slovensko vlado k zamenjavi kandidata brez političnih izkušenj. Marta Kos kot nekdanja diplomatka ustreza kriterijem najvplivnejše posameznice v evropski politiki tudi zato, ker je ženska, saj je znano, da se Ursula von der Leyen zavzema za spolno uravnotežen kolegij. 

Komisarska zgodba v Sloveniji predvsem zaradi samovolje predsednika vlade Roberta Goloba ni minila brez zapletov. V Gibanju Svoboda so se že aprila, dobra dva meseca pred evropskimi volitvami, brez posvetovanja s koalicijskima partnerjema odločili za javno predstavitev Vesela kot kandidata za evropskega komisarja in ga na koncu skurili. Podobno so pred dvema letoma v Svobodi ravnali z Marto Kos, ko se je morala zaradi notranjih spletk posloviti od potegovanja za predsednico republike. Čeprav je največji vladni stranki pomagala do rekordne zmage na splošnih volitvah 2022, je po razočaranju najprej odstopila kot podpredsednica Svobode, po sporu med Robertom Golobom in Tatjano Bobnar pa je podprla nekdanjo notranjo ministrico in izstopila iz stranke. Potem ko je pred dvema letoma izgubila zaupanje v predsednika vlade, se je njun odnos letos poleti nenadoma izboljšal, ko ji je Golob ponudil zlato bruseljsko padalo. Ker gre za smetano na torti v njeni karieri, se mamljivi ponudbi za dobrih 25.000 evrov mesečne plače ni mogla upreti ne glede na moralne dileme, ki se zastavljajo v drobovju njene komisarske zgodbe. 

Odkar je Marta Kos postala kandidatka za komisarko, doživlja linč najvplivnejše opozicijske stranke SDS, ki je v Bruslju na podlagi številnih neresnic v zvezi z njeno domnevno sporno preteklostjo z vsemi topovi rušila slovensko kandidaturo in se pri tem osmešila. Golobova izbranka je potrpežljivo in z argumenti (u)branila svoje ime in v zaodrju vztrajno krepila zaupanje vplivnih političnih igralcev, potem ko jo je na začetku poti priznani portal Politico označil za šibko kandidatko. Izkazalo se je, da ji je bruseljski parket pisan na kožo. Evropsko politično prizorišče je njen naravni teren. V času neskončnih globalnih kriz je tik pred prevzemom prestižnega, a zahtevnega resorja širitve. Vrh slovenske politike izraža veliko zadovoljstvo, da je naši državi zaupan tako močan resor, a to še ne pomeni razloga za veselje. To, kako uspešna bo Slovenija pri širitveni politiki, bo znano ob koncu petletnega mandata. To bo za Marto Kos tudi obdobje učenja in nevtraliziranja nezaupljivosti v državah članicah do širitve Evropske unije na Zahodni Balkan, za Slovenijo pa predstavlja veliko priložnost, da na mednarodnem političnem odru stopi iz povprečja in pripomore k pomembnemu preboju evropske integracijske politike. 

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.