Sedemnajsterica ministrov s predsednikom vlade Janezom Janšo na čelu, ki opravljajo samo še tekoče posle, odšteva zadnje dni do odhoda z oblasti. Preverili smo, kaj bo ministrska ekipa tretje vlade pod vodstvom SDS počela po koncu mandata. Ministri imajo tako kot poslanci zagotovljeno pravico, da se v treh mesecih po prenehanju funkcije vrnejo na delovno mesto, ki so ga opravljali pred nastopom mandata, vendar te možnosti ne bodo izkoristili vsi.
Dikaučiču diši notarski poklic
Medtem ko bo dolgoletni predsednik SDS Janez Janša v prihodnjih štirih letih znova vodja parlamentarne opozicije, je bila na aprilskih volitvah v državni zbor za poslance izvoljena še peterica ministrov njegove vlade. SDS bosta v poslanskih klopeh predstavljala odhajajoči minister za zunanje zadeve Anže Logar in kohezijski minister Zvonko Černač. Na kandidatni listi NSi so bili v državni zbor izvoljeni predsednik stranke in obrambni minister v odhodu Matej Tonin, minister za infrastrukturo Jernej Vrtovec ter minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Janez Cigler Kralj, ki se mu obeta naziv vodje poslanske skupine krščanskih demokratov.
Aleš Hojs: "Verjamem, da bom nekje dobil službo, saj posla v gradbeništvu ne manjka"
Za preboj v parlament se je minuli mesec potegoval tudi gospodarski minister Zdravko Počivalšek (Konkretno), vendar je združenje petih strank pod imenom Povežimo Slovenijo na volitvah pogorelo. Počivalšek, ki od leta 2014 neprekinjeno vodi gospodarski resor, trenutno nima načrtov glede prihodnjih izzivov. Preden je nastopil funkcijo ministra, je petnajst let vodil Terme Olimia. Ali se bo vrnil v gospodarstvo, še ni znano. Kot smo izvedeli, si bo po koncu mandata vzel čas za premislek o nadaljevanju kariere in se v domačem okolju ukvarjal s kmetovanjem. Minister za pravosodje Marjan Dikaučič še nima urejene nove zaposlitve. Pred prihodom v vlado je bil stečajni upravitelj, v javnosti pa se pojavljajo namigovanja, da bo odšel za notarja.
Ovadba NPU zoper Počivalška
Na Nacionalnem preiskovalnem uradu (NPU) naj bi bili po neuradnih informacijah spletnega portala 24ur.com že pred meseci spisali kazensko ovadbo zoper ministra za gospodarstvo Zdravka Počivalška zaradi suma zlorabe uradnega položaja pri nabavi zaščitne opreme. Po poročanju portala pa NPU ovadbe še ni poslal Specializiranemu državnemu tožilstvu. V ovadbi naj bi po neuradnih informacijah 24ur.com pomoč pri zlorabi uradnega položaja očitali tudi Andreji Potočnik, ki je zaposlena v kabinetu gospodarskega ministra, in dobavitelju medicinskih ventilatorjev, direktorju družbe Geneplanet diagnostika Marku Bitencu. Na Specializiranem državnem tožilstvu, ki vodi in usmerja preiskavo nabave zaščitne opreme, so prejšnji teden za 24ur.com sporočili, da ovadbe še niso prejeli, policija pa da je v preteklih mesecih opravljala popis prilog. "Končno! Naj se že preišče, kaj se je dogajalo. Za mene me ne skrbi. To je del politike. Kaj vse se pusti uničiti za ceno Svobode. Dokumenta ne poznam, je pa sicer vse skupaj za lase privlečeno," se je na novico na twitterju odzval Počivalšek. (sta, dr)
Ministrica za izobraževanje, znanost in šport Simona Kustec napoveduje, da se bo po zamenjavi vlade odpravila na krajši oddih, nato pa bo nadaljevala pedagoško-raziskovalno delo. Kam natančno bo odšla, na ministrstvu niso pojasnili. Obstaja možnost, da se bo vrnila na fakulteto za družbene vede (FDV), kjer pa zaradi načina njenega političnega delovanja v zadnjih dveh letih ni ravno priljubljena med člani profesorskega zbora. O vrnitvi Simone Kustec na FDV ugibajo tudi tamkajšnji politologi. Neuradno se pojavljajo informacije, da bi se lahko preizkusila v zloglasnem novomeškem javnem raziskovalnem zavodu Rudolfovo, ki ga je Janševa vlada ustanovila tik pred volitvami. Idejni oče projekta je zvesti podpornik SDS Borut Rončević, ki ga je vlada v odhodu postavila tudi za člana nadzornega sveta RTV Slovenija.
Šircelj "ne bo povzročal škode"
Ko smo notranjega ministra Aleša Hojsa vprašali, kakšni bodo njegovi prihodnji poslovni izzivi, je dejal, da se bo najprej dobro odpočil. Po koncu mandata ima odprto možnost vrnitve v Družbo za razvoj infrastrukture, vendar se o tem še ni odločil. V tem podjetju je Hojs kot diplomirani gradbeni inženir opravljal naloge direktorja na področju cest in razvoja infrastrukture, a je podjetje to delovno mesto nato ukinilo. "Verjamem, da bom nekje dobil službo, saj posla v gradbeništvu ne manjka," pravi Hojs. Minister za finance Andrej Šircelj bo kmalu izpolnjeval pogoje za upokojitev, po navedbah ministrstva pa še razmišlja, kaj bo počel v nadaljevanju kariere. Ob našem klicu je dejal, da "svetu ne bo povzročal škode". Minister za okolje in prostor Andrej Vizjak še razmišlja o nadaljnji poslovni poti, pred nastopom mandata pa je bil zaposlen v Hidroelektrarnah na spodnji Savi. Najstarejši član vlade, minister za kulturo Vasko Simoniti, bi se lahko znova vrnil v pokoj.
Ministra za javno upravo Boštjana Koritnika čaka delovno mesto na ljubljanski pravni fakulteti, kjer je bil pred začetkom ministrovanja tajnik, asistent in direktor založbe fakultete. Kot pravi, ima na mizi nekaj ponudb iz gospodarstva, tudi iz tujine, zato si bo glede prihodnosti vzel še nekaj časa za razmislek. Zdravstveni minister Janez Poklukar se zagotovo vrača v zdravstvo, kjer vidi številne izzive. "Kje točno bom nadaljeval kariero, v tem trenutku še ne želim deliti z javnostjo. Informacijo bom posredoval, ko bo čas za to," sporoča Poklukar. Kmetijski minister Jože Podgoršek, ki je odstopil s položaja, a se državni zbor z njegovim odstopom sploh ni seznanil, bi se lahko vrnil v novomeški center za biotehniko in turizem Grm. Minister za digitalno preobrazbo Mark Boris Andrijanič se bo po koncu mandata vrnil v Anglijo, ministrica za Slovence po svetu Helena Jaklitsch pa se bo vrnila na direktorat za ustvarjalnost, ki spada pod ministrstvo za kulturo.