Zaradi porasta okužb in z namenom učinkovitega obvladovanja širjenja epidemije v naslednjih tednih je pomembno, kako bodo ravnali v podjetjih. Pristojna ministrstva in službe usklajujejo protokol za primere, ko delavec zaradi stika z okuženo osebo ne more opravljati svojega dela, odločbe o karanteni pa zaradi preobremenjenosti NIJZ ne dobi več. Delodajalci bodo lahko predvidoma povračilo nadomestila plače za takšne delavce uveljavljali s potrdilom, ki ga bo izdal specialist medicine dela.
Minister Cigler Kralj upa, da poslej ne bo izpadov dohodkov
Kako bo torej treba ravnati, če bo kdo od zaposlenih v podjetju okužen, kar bo potrjeno s pozitivnim testom na covid? O tem bo najprej moral obvestiti svojega delodajalca. Ko bo delodajalec seznanjen z okužbo zaposlenega, bo moral sam opraviti poizvedbo o visoko rizičnih stikih okuženega z drugimi zaposlenimi in to informacijo posredovati pooblaščenemu specialistu medicine dela, prometa in športa. In kdo naj bi bil uvrščen na seznam, da je imel visoko rizične stike z okuženim sodelavcem? Vsi zaposleni, s katerimi je bila okužena oseba v stiku v obdobju dveh dni pred pojavom simptomov in v času po pojavu simptomov in znakov bolezni vsaj 15 minut na razdalji, manjši od 1,5 metra.
Delavci v stiku z okuženim ne morejo do potrdil
Na naše vprašanje, kdaj bodo potrdila o karanteni izdajali in ali bo to potekalo prek Kliničnega inštituta za medicino dela, je predstojnica dr. Metoda Dodič Fikfak sicer včeraj odgovorila, da inštitut ne bo izdajal nobenih karantenskih odločb niti jih ne bodo izdajali specialisti medicine dela. "Počakali bomo odločitev ministrstva," je dodala. Na inštitut smo se namreč z vprašanjem, kdaj se bo predvidoma začel postopek izdajanja odločb, obrnili, potem ko smo po opustitvi odločb NIJZ in zaradi sedanjega vmesnega obdobja dobili nekaj vprašanj delavcev iz proizvodenj. Ti trenutno ne morejo pridobiti pisnega potrdila o karanteni, tudi če imajo doma okužene svojce in bi načeloma morali ostati v karanteni. Delavci izpostavljajo problem, da trenutno nimajo nobenega pisnega potrdila za delodajalca in da bi morali, če naj bi ravnali odgovorno, dejansko vzeti dopust, kar pa se jim zdi nesprejemljivo. Bolniške namreč, ker nimajo simptomov, ne morejo dobiti, na medicini dela pa so jim za zdaj pojasnili, da jim potrdila o karanteni ne morejo izdati. Bodo pa prek NIJZ po zadnjih informacijah urejali nadomestila staršev, ki so doma zaradi karantene otrok - potrdilo za delodajalca bo staršem posredoval NIJZ. (plt)
Predvideno je, da če delodajalec delavcem zaradi specifike dela ne bo mogel urediti dela od doma, bo lahko stopil v stik z zdravnikom specialistom medicine dela, s katerim ima sklenjeno pogodbo, in za delavce dobil potrdilo, s katerim bo pri zavodu za zaposlovanje uveljavljal povračilo nadomestila plače, kot ga je do zdaj lahko za odrejeno karanteno. Minister za delo Janez Cigler Kralj ob tem poziva delodajalce, da naj, tudi če zaposleni v 72 urah še ne bo prejel potrdila, takoj ali vsaj v osmih dneh na zavodu za zaposlovanje vložijo zahtevek za vračilo nadomestila za karanteno, potrdilo pa priložijo kasneje. "Res upam, da smo sedaj vzpostavili podlago za to, da tu ne bo izpadov dohodka ali neljubih dogodkov," je dejal.
Sodelavcem naj se omogoči delo na domu
Delavci, ki so bili v stiku z okuženim, vendar ne sodijo med visoko rizične, bodo lahko nadaljevali delo v podjetju, seveda ob doslednem upoštevanju vseh higienskih ukrepov za preprečevanje prenosa virusa v organizaciji. Torej z upoštevanjem fizične distance, nošenjem maske, umivanjem in razkuževanjem rok in delovnih površin, malicanjem zunaj skupnih prostorov. Seveda pa ostaja priporočilo, če je to mogoče, naj se vsem, tudi tistim, ki niso bili v visoko rizičnem stiku z okuženim, omogoči delo na domu. Brisi zaposlenim se bodo odvzeli le, če bo epidemiološka situacija v podjetju kazala na večjo razširjenost okužbe in po predhodnem posvetovanju s specialistom medicine dela. Ob pojavu okužbe v delovni organizaciji bo delodajalec v sodelovanju s specialistom medicine dela moral ponovno preveriti vse ukrepe za zmanjševanje okužbe in sprejeti morebitne dodatne ukrepe.