Generalni državni tožilec Drago Šketa je pred dnevi na forumu o finančni in gospodarski kriminaliteti dejal, da je korupcije vse več, tožilec specializiranega državnega tožilstva Boštjan Valenčič pa je k temu dodal, da je razlog za to tudi ta, da je "korupcija še vedno družbeno sprejemljiva". Šketa je korupcijska kazniva dejanja označil za "sistemske anomalije, ki jih morajo tudi drugi organi v svoji 'verigi pravice' preprečevati tako, da do tovrstnih koruptivnih dejanj ne bo prihajalo". Kot primer je izpostavil korupcijo v zdravstvu, kjer za zdaj tudi šele po desetih letih zaznavajo kazniva dejanja in sprožajo postopke. "Te anomalije bi morali z nadzornimi mehanizmi zaznati takoj v startu," je ocenil. Te zadeve bodo na tožilstvu (še naprej) obravnavali prioritetno.
Policija: Zahtevno odkrivanje in preiskovanje
Odkrivanje in preiskovanje gospodarske kriminalitete in korupcije je, pravijo na policiji, ena njenih najpomembnejših prednostnih nalog. "Učinkovito odkrivanje in pregon korupcije je predvsem sistemski izziv, s katerim se mora spoprijeti celotna družba, predvsem pa vsi državni organi in institucije. Le s takšnim zavedanjem, hitrim odzivom na odklonske pojave in skupnim delom vseh državnih organov in institucij je mogoče take primere omejiti," v imenu policije pravi tiskovni predstavnik Drago Menegalija. "Kazniva dejanja na področju korupcije so prikrita, zahtevna za preiskovanje in praviloma prepletena z drugimi kaznivimi dejanji s področja gospodarske kriminalitete, v praksi pa se pogosto izkaže, da je lahko korupcija tudi posreden motiv za storitev določenega gospodarskega kaznivega dejanja, ki se procesuira oziroma statistično evidentira v okviru drugih kaznivih dejanj gospodarske kriminalitete."
Tožilstvo o korupciji v zdravstvu
17 odprtih zadev trenutno obravnava specializirano državno tožilstvo.
2 zadevi zoper šest fizičnih oseb sta v fazi sodne preiskave, protipravna premoženjska korist v teh zadevah znaša vsaj 775 tisoč evrov.
5 obtožnih aktov je bilo vloženih doslej - štiri obtožnice in en obtožni predlog - zoper 25 fizičnih in tri pravne osebe, skupna škoda oziroma protipravna premoženjska korist v teh zadevah znaša vsaj 1,3 milijona evrov.
2 leti pogojne zapore kazni s preizkusno dobo dveh let je bila prva obsodilna sodba na področju korupcije v zdravstvu, izrečena januarja po priznanju enega od obtoženih v zadevi preskakovanja čakalnih vrst.
1 leto pogojne zaporne kazni s preizkusno dobo dveh let je bila aprila letos obsodba obtoženega v zadevi prodaja delov človeških teles.
10 mesecev pogojne kazni zapora s preizkusno dobo dveh let je sodišče junija izreklo zdravniku zaradi sprejemanja daril pri nabavi medicinskih pripomočkov. Zdravnik se je pritožil.
Tožilstvo za "specializirano sodišče brez obremenitev lokalnega okolja in splošne obremenjenosti"
KPK: Prevelika toleranca do koruptivnih dejanj
Prijava je lahko tudi anonimna
Če ste seznanjeni s kakšno obliko korupcijskega kaznivega dejanja, jo prijavite na 113, na anonimni telefon policije 080 1200 ali preko anonimne e-prijave korupcije
https://www.policija.si/kontakti/estoritve/anonimna-e-prijava.