Izvedeli smo, da so se na Univerzi v Mariboru danes mudili kriminalisti. Šlo naj bi za nadaljevanje včerajšnjih hišnih preiskav Nacionalnega preiskovalnega urada v zvezi s projektom Strateškega razvojnega inovacijskega partnerstva Turizem (SRIPT). Spomnimo, osrednja osumljena akterka Klavdija Perger naj bi bila med 7. aprilom 2017 in 2. decembrom 2019 kot direktorica Turistično-gostinske zbornice storila kaznivi dejanji, in to tako, da je družbi ter nekaterim strokovnjakom pridobila finančna sredstva na javnem razpisu pristojnega ministrstva za subvencioniranje projekta s področja razvoja turizma.
Med preostalimi 13 osumljenci je tudi dekan brežiške fakultete za turizem Boštjan Brumen, ki naj bi bil s Pergerjevo v času, ko je bil dekan, v operaciji SRIPT podpisal 19 pogodb in pridobil 37.600 evrov neto, kar je največ med vsemi. Prav zato naj bi se bili preiskovalci danes mudili na matični univerzi, od koder so nam sporočili: "Univerza v Mariboru je dne 19.2.2021 na podlagi sodne odredbe s kriminalisti NPU sodelovala pri preiskovalnem dejanju. Z drugimi podrobnostmi ne razpolagamo oziroma jih ne moremo razkrivati." Tudi na policiji so nam potrdili, da po včerajšnjih danes potekata še dve hišni preiskavi, in sicer na območju Policijske uprave Maribor in tudi na območju Policijske uprave Novo mesto, kjer se nahaja sedež omenjene fakultete.
Brumen: Zgodba je politično motivirana
Za Večer je dekan brežiške fakultete za turizem Boštjan Brumen pojasnil, da je "kot je bilo že pred pol leta napovedano v medijih (Požareport), policija izvedla preiskavo v zadevi SRIPT včeraj pri meni doma in danes v prostorih Fakultete za turizem; hišne preiskave so bile izvedene tudi pri kolegih iz Univerze na Primorskem, Fakultete za turistične študije, Univerze v Ljubljani, Ekonomske fakultete ter vseh drugih, ki s(m)o sodelovali na projektu SRIPT, torej tudi pri ekspertih iz gospodarstva".
Brumen je dodal: "Iz odredbe za preiskavo je razvidno, da očitki temeljijo na naznanilu MGRT, ki ga je podalo, še preden smo eksperti sploh lahko podali svoja pojasnila, kar kaže na potrebo po hitenju, ne pa po razjasnitvi dejanskega stanja." Prepričan je, da bo nadaljnja preiskava pokazala, da niso delali nič nezakonitega in da je "celotna zgodba, kot že mnoge pred tem, žal, politično motivirana".
Specializirano državno tožilstvo je sicer predlog za hišne preiskave zaradi sumov storitve kaznivih dejanj goljufije na škodo EU in zlorabe položaja podalo že 29. septembra in ga dopolnilo 13. oktobra 2020, sodišče pa je odredbo za preiskave izdalo četrtega februarja letos. Protipravna premoženjska korist, nastala s storitvijo teh dejanj, v celoti po naših neuradnih informacijah znaša 143.400 evrov bruto oziroma 95.350 evrov neto. Poleg Pergerjeve in Brumna je na spisku še 12 drugih osumljencev. Med njimi je tudi nekdanja kmetijska ministrica in predsednica DeSUS Aleksandra Pivec (15.800 evrov neto), med drugim tudi Maja Uran Maravić (26.800 evrov neto), predavateljica s Fakultete za turistične študije Portorož Univerze na Primorskem.