Ljubljana: Sejem umetnin ART-MUS

Damijana Žišt Damijana Žišt
20.12.2023 16:54

Vsak Slovenec naj bi vsaj enkrat v življenju kupil pravo umetnino.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Akademska slikarka Maša Gala pravi, da ni več časa za dolge zgodbe, zato je mogoče boljše, da umetniško delo nagovarja z emocijami, prezenco in energijo kot morda z samo zgodbo.
Damijana ŽIŠT

V Ljubljani v prostorih Cirkulacije 2 v Podhodu Ajdovščina 2 v središču mesta poteka že 9. sejem ART-MUS: Sejem umetnin in praznik umetniškega izraza, ki povezuje in navdihuje. Na sejmu, ki se je začel v ponedeljek, 18. decembra in se bo zaključil v soboto, 23. decembra, se bo predstavilo več kot sto umetnikov iz vse Slovenije, ki imajo potrebno izobrazbo, reference in živijo od umetnosti. Vrhunec sejma, ki je še do predlani potekal v Mariboru, bo v petek, 22. decembra, ob 17. uri, ko bo prostorih Cirkulacije 2 potekala tudi dražba umetnin. Dogodek bo vodil priznani umetnik in izkušen dražitelj Goran Medjugorac Gogi, ki bo za dražbo izbral trideset umetniških del. Umetniška dela je mogoče videti (in tudi kupiti) na spletni strani www.art-mus.si. Predstavljajo vrhunske umetnike in umetnice iz Slovenije, ki se izražajo skozi različne umetniške discipline, kot so slikarstvo, kiparstvo, fotografija, grafika in še več. Vsaka umetnina je posebno delo, ki  prikazuje izjemno ustvarjalnost in izraznost umetnika ali umetnice. Vsak dan prodajo katero izmed umetniških del, cene pa so dostopne za vse obiskovalce. 

Umetniška vodja sejma ART-MUS Štajerka Nina Jeza pravi, da je sejem doživetje nepozabnega potovanja skozi umetniške kreacije.    
Robert BALEN

Prodaja in izobraževanje

Nina Jeza iz Kidričevega, ki pa že dolga leta živi na Ptujupriznana umetnostna zgodovinarka, kustosinja, kuratorka, pedagoginja in umetniški vodja oziroma "srce" omenjenega sejma umetnin pravi, da umetniki svoje umetnine na sejem prinašajo vsak dan, " zato je tukaj vsak dan nekaj novega".  ART-MUS, ki ga podpira tudi Ministrstva za kulturo je edinstveni dogodek, ki postavlja v ospredje širok spekter umetniških talentov iz Slovenije in je po besedah Jeze priložnost za doživetje nepozabnega potovanja skozi umetniške kreacije. ART-MUS je Jeza zagnala z Jožetom Slačkom iz zavoda Naključje in "tedaj sva predidevala, da bomo potrebovali deset let, preden trg sploh raziščemo", pravi Jeza. Na sejmu razstavljajo različne umetnine, od slikarstva do kiparstva, od fotografije do grafike, saj umetniki in umetnice predstavljajo široko paleto umetniških izrazov, vsaka umetnina pa pripoveduje lastno zgodbo, odraža unikatnost, strast in globino, ki je plod izjemne ustvarjalnosti in vizionarske izvirnosti. " ART-MUS - sejem umetnin, ni le običajen dogodek, ampak prav posebna izkušnja, ki se odlikuje po svoji izjemni osebnosti in pristnosti, saj se ponašamo s tesnim osebnim sodelovanjem z vsakim umetnikom, ker želimo, da se vsako delo predstavi s svojo zgodbo, da obiskovalci začutijo povezavo z ustvarjalnim procesom in umetnikom samim", pravi Jeza s katero smo se pogovarjali na sejmu. Ker med sejmom umetniki prinašajo svoja dela, se srečujejo s kolegi in obiskovalci, kar ustvarja edinstveno vzdušje.  Na sejmu pa poleg tega, da prodajajo umetniška dela skušajo tudi izobraževati kupce in umetnike. "Kupce izobražujemo, da dobijo občutek kaj je to umetnost od pravega umetnika, umetnike pa, predvsem mlade, da na svoja dela na zadnjo stran ali pod kiparski izdelek napišejo kdo je avtor in kdaj je umetnina nastala, če tega ni, se čez leta ne bo vedelo, kdo je avtor umetnine. Učimo jih tudi, da na svoje umetnine, še posebej  abstrakcijske, narišejo smer ogleda, "dodaja Jeza. 

Zanimanje za sejem umetnin ART-MUS v Ljubljani je precej  veliko.     
Robert BALEN

Namen sejma ART-MUS  je, da bi vsak Slovenec imel svojo umetnino. "Naša strast je, da bi vsak Slovenec vsaj enkrat v življenju imel priložnost kupiti pravo umetnino. Zato si prizadevamo, da so umetnine na voljo po dostopnih cenah, saj želimo, da umetnost postane del vsakdanjega življenja,« dodaja Nina Jeza.

Uporablja neslikarske materiale

V času našega obiska je bila na sejmu akademska slikarka Maša Gala iz Ljubljane,  ki deluje na področjih slikarstva, instalacije steklenih objektov, grafike in fotografije. Po študiju slikarstva in grafike na ALUO v Ljubljani, kjer je leta 2010 prejela študentsko Prešernovo nagrado za slikarstvo, se je izobraževala tudi na področju fotografije v Pragi na Češkem. Poleg samostojne prakse od leta 2010 deluje tudi v umetniški skupini 3kolektiv, svoja dela razstavlja v Sloveniji in tujini. Povedala nam je, da njena umetniška dela  običajno nastajajo v serijah, odvisno od teme, ki ga njena likovna dela, akvareli ali drugo predstavljajo.

Umetnik Mateo Kos iz Hoč s svojimi umetninami na sejmu umetnin ART-MUS v Ljubljani.
Damijana ŽIŠT

"Tukaj razstavljam nekaj svojih manjših starejših in nekaj novejših del, tudi na papirju, kar je primerno za takšen sejem, ko se prodajajo umetniška dela po bolj dostopnih cenah. V glavnem se v svojih umetniških delih izražam o prostoru, tudi o figurah v prostoru, način mojega izražanja je abstrakcija. Ker je morda zanimivo so materiali, ki jih uporabljam, saj so večinoma vsi neslikarski materiali, kot so avtomobilske barve, gradbeni materiali in drugo. Kot smo izpostavili na moji razstavili Little boys toys ni več časa za dolga zgodbe, zato je mogoče boljše, da umetniško delo nagovarja z emocijami, prezenco in energijo kot morda z samo zgodbo. Vedno pa so odprta vrata za asociacije, ki so poleg emocij dovolj, da si lahko gledalec sam ustvari svojo zgodbo o umetnini," dodaja Gala.  

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta