Uvodni panel, ki so se ga v živo udeležili premierji Madžarske, Hrvaške, Češke, Poljske in Bolgarije ter srbski predsednik, je bil posvečen razpravi o prihodnosti Evrope po pandemiji covida-19.
Predsednik Mednarodnega olimpijskega komiteja Thomas Bach je v uvodnem videonagovoru izpostavil pomen športa pri okrevanju po pandemiji. "Upam, da smo se v tej krizi že nekaj naučili, to je, da potrebujemo več solidarnosti, v družbah in med družbami," je dejal. Poudaril je, da so v negotovih časi olimpijske vrednote solidarnosti, odličnosti, spoštovanja in prijateljstva dobro vodilo.
Bled naj ne postane Balaton
Ob robu strateškega foruma na Bledu je danes peščica protestnikov izrazila nestrinjanje s politiko slovenskega premierja Janeza Janše, madžarskega premierja Viktorja Orbana in srbskega predsednika Aleksandra Vučića. Iz barčice, s katero so pluli po jezeru, so pozvali, naj Bled ne postane Balaton.
Trije protestniki na barčici so si nadeli maske z obrazi omenjenih treh voditeljev, ki se danes na Bledu udeležujejo strateškega foruma. Nosili so napise v angleščini "Ljubimo sovraštvo", "Privatiziraj" in "Balaton".
"Šokantno je, da se Janša pajdaši z avtokratskimi voditelji, kot sta Orban in Vučić, ki želijo skupaj zavzeti Evropo z neofašističnimi idejami," je dejala protestnica Tea Jarc. "Danes protestiramo proti politiki janšizma in fašizma, ki se razrašča po celi Evropi," je dodala.
Barčica z jadrom, na katerem je bila mrtvaška glava, je po njenih besedah prikaz "neofašistične politike". "Orban, Janša in Vučić skupaj piratsko plujejo in zavzemajo delavske in socialne pravice, javne dobrine in javni interes. Bojimo se celo, da bodo zavzeli Bled in ga spremenili v Balaton," je dejala protestnica.
Logar trdi, da Janševa vlada spet postavlja Slovenijo na diplomatski zemljevid
Zunanji minister Anže Logar je potegnil črto pod letošnji BSF. Še posebej je zadovoljen, da je s sodelavci vztrajal in da jim je na koncu uspelo organizirati forum v fizični obliki, enega od redkih v Evropi in svetu. Še posebej ga veseli, da jim je v teh okoliščinah uspelo na Bled privabiti rekordno udeležbo visokih gostov, največ v 15-letni zgodovini srečevanj na Bledu. Vse skupaj je spodbudno za "slovensko diplomacijo, da aktivneje pristopi k mednarodnih odnosom".
Živahne razprave na letošnjem organizacijsko okrnjenem BSF naj bi bile po Logarjevih besedah podlaga za razpravo o prihodnosti EU v okviru Konvencije o prihodnosti EU. Razprava bo potekala tudi v času slovenskega predsedovanja Svetu EU v drugi polovici naslednjega leta, zaključila pa jo bo Francija. Številni bilateralni sestanki ob robu BSF pa zagotavljajo, "da bo diplomatsko vrenje pripeljalo do ugodnih rešitev za slovenske državljane".
Logar je zavrnil očitke o čezmernem povezovanju Slovenije z državami višegrajske četverice: "V interesu Slovenije je, da razvijamo odnose z vsemi državami EU, ne samo z določenimi državami." Sicer pa Logar trdi, da aktualna vlada Janeza Janše spet postavlja Slovenijo na diplomatski zemljevid.
Predsednik republike Borut Pahor je danes ob začetku Blejskega strateškega foruma pozval h krepitvi enotnosti Evropske unije, še zlasti po pandemiji covida-19. Temeljne usmeritve slovenske zunanje politike lahko ostanejo iste, EU pa mora izboljšati svoje soočanje s krizami, se je ob tem zavzel zunanji minister Anže Logar.
V opoziciji kritični do izbora gostov
Opozicijske stranke so kritične do izbora gostov na letošnjem strateškem forumu na Bledu (BSF). Predsedujoča SD Tanja Fajon ga je označila za zmenek rušiteljev temeljnih vrednot EU, Jerco Korče iz LMŠ skrbi usmeritev vlade v zunanji politiki, v Levici pa pravijo, da so se na Bledu zbrali ultrakonservativci in desni populisti srednje Evrope.
Fajonova je dejala, da je vsa leta rada prihajala na BSF, a danes je bil kar grenak priokus. Po njeni oceni je šlo je za neke vrste zmenek rušiteljev temeljnih vrednot EU in vsaj pri glavnini izbora gostov na BSF je bilo čutiti izrazit zasuk od usmeritev zunanje politike Slovenije.
"To nas lahko skrbi. SD sporočamo Janši, pa tudi Orbanu in drugim gostom, da se bomo borili za močno, enotno in povezano EU. Ravnanje te vlade v zadnjih nekaj mesecih nakazuje na zelo resno skrb, kam se odmika Slovenija od jedrnega dela EU," je dejala Fajonova v Ljubljani.
Da je jasno, kam se v zunanji politiki usmerja Janševa vlada, je dejala Jerca Korče iz LMŠ. Kot je dodala, jih skrbi oziroma so žalostni, da se ostali koalicijski partnerji ob tem ne dvignejo in jasneje povedo, da to ni razvojna pot, ki si jo Slovenija želi na področju zunanje politike.
Levica pa je v sporočilu za javnost zapisala, da gre pri gostih letošnjega foruma "za elitni izbor ultrankonservativcev in desnih populistov širše srednje Evrope".
"Toda narobe bi bilo v tej višegrajski skupini političnih voditeljev videti vir vsega zla in njej nasproti videti dandanašnjo EU kot utelešenje najvišjih moralnih vrednot ter vladavine prava in demokracije," so dodali in opozorili, da evropska gospodarska ureditev "širi prepad med razvitim centrom in periferijo ter tako predstavlja natanko tista plodna tla, na katerih se lahko desni populisti zavihtijo in usidrajo na oblasti z razpihovanjem občutkov strahu, sovraštva in negotovosti".