Opozicijske SD, LMŠ, SAB in Levica gredo z interpelacijo nad tretjega ministra vlade Janeza Janše, po napovedih so jo vložile zoper kmetijsko ministrico Aleksandro Pivec. "Žal nam je, da katera od koalicijskih strank ni podpisala te interpelacije, ker gre konec koncev za integriteto državnega zbora, ki je ministrico imenoval," je povedal vodja poslancev LMŠ in prvopodpisani pod interpelacijo Brane Golubović. Predlagatelji ministrici očitajo kršenje zakonodaje s področja integritete in preprečevanja korupcije, sum zlorabe uradnega položaja, nespoštovanje etičnih norm in tudi prikrivanje dejstev. Poleg gostovanj v Izoli in na Krasu izpostavljajo še nedokončano zgodbo iz vlade Marjana Šarca, afero Sript.
Jurša napovedal zaostrovanje
"Aleksandra Pivec ni storila enega prekrška, ni storila dveh prekrškov, ampak so se konstantno pojavljali sumi kršitev zakona o integriteti in preprečevanju korupcije. Vse kaže na vzorec njenega delovanja, na oblastniško aroganco, predvsem pa se, tudi preko nje, kaže vzorec delovanja te vlade," je povedal Golubović. Medtem je Matej T. Vatovec (Levica) dejal, da jih Janševo kritje Pivčeve niti ne preseneča: "To je način mišljenja te vlade: da jim vse pripada, da so nad zakoni in se lahko požvižgajo na to, da se veliko ljudi v državi ne strinja z njihovim početjem." Situacijo, ki jo bodo predvidoma na redni novembrski seji poskušali presekati, pa je poslanec SD Franc Trček orisal tako: "To telenovelo interpelacije že tretji mesec snema ekipa treh režiserjev, Janša, Pivčeva, poslanska skupina Desusa. Skrajni čas je, da državni zbor prevzame režijo in to telenovelo konča."
Opozicijski "zaletavčki"
Politični analitik, dr. Marinko Banjac: "Opozicijski manevri so trenutno le izvrševanje pritiska na vlado in poskus, kako javnost prepričati, da vlada dela slabo ali nezakonito. S tega vidika so interpelacije smiselne, vendar je vladna mašinerija kot tank, ki gazi vse pred seboj. Opozicijski poslanci se zdijo kot zaletavčki, avtomobilčki v lunaparkih, ki se brez učinka zaganjajo vanj, saj vsebina interpelacij ne igra vloge. Javnost zlahka dobi občutek ihtavosti, neučinkovitosti in nemoči opozicije. Včasih je bolje ne storiti nič. In po drugih kanalih nastavljati koaliciji ogledalo, v katerem je videti, da voznik tanka ne gazi le vsega pred seboj, ampak vse okoli sebe. Tudi sovoznike. Vprašanje je le, ali bodo ti to dojeli."
Ne le štiri opozicijske stranke, Pivčeve na tem mestu ne želijo videti niti poslanci koalicijskega Desusa, ki ga je do pred kratkim vodila. Po besedah vodje poslancev Franca Jurše pričakujejo, da interpelacije sploh ne bo. Če pa bo, jo bodo najverjetneje podprli. "Ta zadeva je v rokah predsednika vlade, mi smo svoja stališča do tega vprašanja jasno in glasno povedali," je dejal Jurša, ki obstanek Pivčeve v funkciji ministrice vidi kot malo verjeten, če bi se to zgodilo, pa "v koaliciji ni glasov poslancev Desusa". Zanjo že imajo zamenjavo, pri čemer ni potrdil ugibanj novinarjev, ali bi to lahko bil sedanji državni sekretar na kmetijskem ministrstvu Jože Podgoršek.
Janša je Hojsu vrnil kuverto
Notranji minister Aleš Hojs tudi po včerajšnjem pogovoru s premierjem Janezom Janšo ostaja na tem mestu: "Gospod predsednik vlade mi je vrnil kuverto z mojim odstopom, kar pomeni, da odstop umikam. Parlament v soboto zjutraj ni podprl nezaupnice, tako da ostajam minister," je povedal Hojs in dodal, da bo kuverto "raztrgal". Na situacijo se je z zapisom na svojem blogu odzval ustavnik in pravni filozof Andraž Teršek. Meni, da premier in minister s tem ravnanjem kršita ustavo in zakon. Če je minister premierju poslal pismo, da odstopa, in o tem obvestil javnost, Janša pa pisma ni odprl, je funkcija Hojsu po Terškovih navedbah prenehala. Hojs odgovarja, da je bilo že na interpelaciji precej govora o 115. členu ustave, nihče pa ni omenjal njenega 112. člena: "V 112. členu ustave piše, da o imenovanju in razrešitvi ministra odloča državni zbor." Ker o razrešitvi državni zbor ni odločal, je po njegovi oceni vse zakonito.
Ministrica verjame v Janševo presojo
Ministrica je v odzivu na interpelacijo, ki bo po pričakovanjih na redni novembrski seji, povedala, da je pogojevanje poslancev Deusa najmanj nenavadno, saj takšno "ultimativno izsiljevanje lastnih poslancev v evropski politični praksi ni poznano". V političnih kuloarjih prevlada močan skepticizem, da bo do interpelacije sploh prišlo, saj da bi lahko Pivčeva že prej sama zaključila zgodbo ali pa bi jo s funkcije umaknil premier. Za Večer je povedala: "Menim, da predsednik vlade ministre ocenjuje po delu in sposobnostih. Nekateri poslanci pa po lastni volji in s ciljem, da rušijo dobro vlado. Zato tudi pričakujem takšno vrednotenje mojega dela." Interpelacija bo po njeni oceni priložnost, da se pokaže dobro delo, hkrati pa je ostra na račun predlagateljev in pravi, da gre za tipičen primer zlorabe instituta interpelacije z namenom rušenja vlade: "Očitki opozicije so popolna manipulacija polresnic glede terana in prenočitev. Na ta način se namreč želi preusmeriti pozornost od odkrivanja nezakonitih dejanj, ki so se dogajala v državnih podjetjih. Tam, kjer so pretežno kadrovale stranke, ki so danes v opoziciji."
Napake po vzoru SDS
Politični analitik dr. Matej Makarovič: "Menim, da sedanja opozicija pri interpelacijah dela podobne napake kot pred tem SDS, ko je bila še v opoziciji. Veliko število interpelacij brez možnosti uspeha zmanjšuje vrednost tega instrumenta oziroma vodi v nekakšno inflacijo. Poleg tega vsaka neuspela interpelacija praviloma utrdi in močneje poveže vladno koalicijo. Interpelacija je po moji oceni smiselna predvsem v dveh primerih. Prvič, kadar obstaja resna možnost njenega uspeha. In drugič, kadar je to edini način, da se na določen problem opozori javnost. V tem primeru ni veljalo niti eno niti drugo, saj je bila tematika interpelacije že pred tem obravnavana v političnem in medijskem prostoru."
Po zdajšnjih izračunih bi sicer predlagatelji z Desusom zbrali 44 glasov, kar je vsaj dva premalo za razrešitev ministrice. Golubović odgovarja, da interpelacije niso namenjene rušenju vlade, ampak kot opozorilo, da se spreminja ustroj države: "Ne gre za ideologijo, ampak za to, da se podsistemi v družbi preoblikujejo tako, kot to vidi SDS. Da se vsi mehanizmi nadzora umaknejo, da se zaščitijo prvorazredni in prijatelji. Predvsem gre za moč, vpliv in denar."