Dr. Mario Fafangel
V zadnjih sedmih dneh je bilo v povprečju dnevno potrjenih 1186 okužb (včeraj 1209), 14-dnevna incidenca na 100.000 prebivalcev pa znaša 846 (včeraj 865), kažejo podatki Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ).
Po oceni NIJZ je v Sloveniji aktivnih 17.844 okužb, kar je natančno 400 manj kot včeraj.
Predstojnik centra za nalezljive bolezni NIJZ Mario Fafangel je povedal, da je bila različica koronavirusa omikron v Sloveniji potrjena že v vseh regijah, razen v goriški, po pričakovanjih pa bo kmalu potrjena tudi tam. Trenutno je potrjenih 51 okužb s to različico. Med okuženimi so tudi osebe, ki so bile cepljene, tudi take, ki so že prejele poživitveni odmerek.
Fafangel pravi, da je omikron bolj nalezljiva različica in da izpodriva "staro delto" ter druge različice. Po njegovih besedah nobena država ne bo uspela ustaviti širjenja omikrona, da pa je mogoče upočasniti naraščanje števila primerov. "Kar je zelo relevantno v stanju, ki ga ima slovenski, že tako preobremenjen zdravstveni sistem," je dodal.
Priznal je, da ni jasno, kako omikron vpliva na hospitalizacije bolnikov s covidom-19 in na smrti. Kot dodaja, se nakazuje, da bi lahko bil blažji, "vsi si želimo, da bi bilo to res", je povedal in opozoril: "Ampak staviti na to dejstvo brez dobrih podatkov pa je kockanje, ki si ga ne moremo privoščiti." Pravočasno ukrepanje je bolj pomembno kot čakanje na stoodstotne podatke, preden se ukrepa, je poudaril.
Z epidemiološkega vidika je različica, ki je bistveno bolj nalezljiva, pa četudi se izkaže, da je blažja, navadno zaradi splošnega bremena na zdravje prebivalstva in razsežnosti pritiska na zdravstveni sistem na koncu hujša, še opozarja Fafangel.
Poziv k cepljenju
Najbolj tvegajo necepljeni oziroma tisti, ki nimajo primerne zaščite, pravi Fafangel in poudarja, da je cepljenje še vedno najboljše orodje za preprečevanje širjenja bolezni. Pozval je tiste, ki se še niso cepili, da to storijo. Pri starejših osebah po njegovih besedah poživitveni odmerek cepiva povrne zaščito, ki po osnovnem cepljenju nekoliko upade.
A ob tem je Fafangel še povedal, da samo cepljenje ni zadostno za boj proti omikronu. Potrebno je upoštevati tudi vse ostale, prav tako že znane ukrepe, kot so med drugim varno druženje, testiranje, varna razdalja.
Slovenija naročila Novavaxovo cepivo
Slovenija je v sklopu skupnega evropskega naročila že naročila Novavaxovo cepivo proti covidu-19, za katerega je Ema v ponedeljek priporočila izdajo pogojnega dovoljenja za uporabo. Kot so za STA pojasnili na ministrstvu za zdravje, ima proizvajalec nekaj težav, točnega datuma dobave tako še ni, naj bi se pa to zgodilo v prihodnjih mesecih.
Ema je Novavaxovo cepivo odobrila za uporabo pri starejših od 18 let, v dveh odmerkih v razmiku treh tednov. Analize so pokazale, da je cepivo 90-odstotno učinkovito, stranski učinki pa blagi ali zmerni, so sporočili iz agencije.
To je peto odobreno cepivo, predhodno je Ema odobrila cepiva podjetij Pfizer in BioNTech, Moderne, AstraZenece ter Johnsona & Johnsona. Za razliko od preostalih štirih to cepivo temelji na proteinih. (STA)
Podal je tudi nekaj nasvetov, kako se varno družiti med prazniki. "Ker vem, da bo do združevanj prihajalo, bodimo realni," je povedal. Pri tem je spet kot prva dva dejavnika za zmanjšanje tveganja naštel cepljenje in požitiveni odmerek cepiva. Navedel je tudi druženje v manjših skupinah, po možnosti na prostem oziroma v dobro prezračenih prostorih. "Samotestiranje pred takšnim dogodkom je tudi zelo dobra zadeva," pravi Fafangel.
Epidemiologi si tudi želijo, da bi omejitve, ki so bile napovedane glede omejitev pri digitalnih covidnih potrdilih, čim prej zaživele. Gre za časovno omejitev veljavnosti potrdila - 270 dni po polnem cepljenju, 180 dni po prebolelosti. Vlada je sicer konec minulega tedna odločila, da se potrdilo za polno cepljene na 270 dni omeji s 1. februarjem 2022.
Evropska komisija za zavezujočo devetmesečno veljavnost covidnega potrdila
Evropska komisija je danes sprejela pravila o veljavnosti digitalnega covidnega potrdila, ki določajo zavezujoče obdobje veljavnosti potrdila devet mesecev od primarnega cepljenja za potovanja znotraj EU. To pomeni, da covidno potrdilo o cepljenju brez prejema poživitvenega odmerka po devetih mesecih ne bo več veljavno.
Nova pravila bodo zavezujoča za vseh 27 držav članic od 1. februarja prihodnje leto, je v Bruslju danes dejal govorec komisije.
Poživitveni odmerek se tako priporoča najkasneje šest mesecev od prvega kroga polnega cepljenja, pri čemer naj bi covidno potrdilo veljalo še nadaljnje tri mesece, da se omogoči dovolj časa za pripravo nacionalnih kampanj cepljenja in dostop do poživitvenega odmerka za državljane.
Jasno in enotno obdobje veljavnosti covidnih potrdil o cepljenju bo po navedbah Evropske komisije zagotovilo, da bodo potovalni ukrepi še naprej usklajeni, za kar so se na zadnjem srečanju Evropskega sveta minuli četrtek zavzeli voditelji držav članic EU. (STA)