Čeprav so poslanci z zakonom določili 14. avgust za dela prost dan, bodo nekateri vendar morali svoje delo opravljati kot vse druge delovne dni. Med njimi so zaposleni v zdravstvenih domovih, v koncesionarskih ambulantah in tudi v bolnišnicah. Z ministrstva za zdravje so sredi današnjega dne dobili navodila, v katerih so slednji zapisali, da je po njihovi oceni "z vidika zdravstva dan solidarnosti najbolje izkoriščen v opravljanju zdravstvenih storitev, saj tako sodržavljanom pomagamo izpolniti njihove zdravstvene potrebe in preprečimo dodatno podaljševanje čakalnih dob". Hkrati so jih pozvali, naj naročenih pacientov ne odjavljajo, temveč naj delo organizirajo tako, da bo za v ponedeljek naročene programe možno izvesti. Zdravstvenim delavcem, ki so bili neposredno prizadeti v poplavah, pa naj vendarle omogočijo prosti dan. Spomnili so jih tudi, da so zaposleni zaradi tega, ker je tokrat 14. avgust dela prost dan, upravičeni do dodatka.
400 zaposlenih v celjski bolnišnici prihaja z območij, prizadetih v poplavah
V obeh kliničnih centrih bo potekal tudi operativni program
V obeh naših kliničnih centrih, v Ljubljani in Mariboru, bodo zagotovili vse ambulantne in diagnostične storitve, ki so bile za ta dan predvidene, nemoteno bo potekal tudi operativni program. Tudi na Onkološkem inštitutu v Ljubljani bo delo potekalo na način, kot je bilo določeno še pred razglasitvijo prostega dne. Vse bolnike, ki se zaradi izrednih okoliščin, ki so jih povzročile nedavne poplave, ta dan ne morejo udeležiti obravnave, prosijo, da jim to sporočijo s klicem v klicni center na telefonsko številko 080 29 00, kjer jim bodo dodelili nov termin. V Splošni bolnišnici Celje, kjer so še pred prejemom navodil ministrstva za zdravje prenaročili vse za prihodnji ponedeljek naročene paciente, so kasneje sporočili, da bodo zagotavljali določene zdravstvene storitve glede na razpoložljivost kadra. V njihovi bolnišnici več kot 400 zaposlenih prihaja z območij, ki so bila v poplavah najbolj prizadeta; od Zgornje Savinjske doline, Mozirja, Petrovč pa vse do Laškega, zato bodo ta dan izkoristili tudi tako, da bodo pomagali sodelavcem, prizadetim v ujmi. "O morebitnih odpovedih zdravstvenih storitev bodo pacienti obveščeni, nadomestni termini pa so določeni že za prihodnji teden od srede do petka." Paciente s poplavljenih območij naprošajo, naj jih čim hitreje obvestijo, če ne morejo ta dan priti na pregled, obvestili jih bodo o novem terminu.
Umivanje in razkuževanje rok
Na območjih, ki so jih prizadele poplave, se je zelo povečalo tveganje za črevesne okužbe, zato je nujno treba skrbeti za higieno rok. Zlasti pred jedjo in pred nego otroka in starostnika si je roke treba umiti in po možnosti razkužiti, je na včerajšnji tiskovni konferenci povedala Nina Pirnat z Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ). "Kjer voda ni pitna oziroma velja ukrep prekuhavanja vode, je treba za pitje, pranje sadja in zelenjave ter za umivanje zob uporabljati prekuhano ali ustekleničeno vodo. Če nam vodo dostavljajo v cisternah, pojdimo ponjo s posodo, ki jo uporabljamo v ta namen. Za prevoz vode ni varna uporaba manjših cistern, v katerih smo prej prevažali kaj drugega," je pojasnila Nina Pirnat. (sta)
Tudi v Pomurju in Podravju po programu
Tudi v Splošni bolnišnici Murska Sobota bodo delo organizirali tako, da bo večina dela, zagotovo pa vse nujne zadeve, potekala nemoteno. "Večino storitev bomo opravili, preostalih ne odjavljamo, ampak smo jim dodelili termin takoj po 15. avgustu," so sporočili in prav tako dodali, da je tudi v njihovi bolnišnici veliko zaposlenih in pacientov, ki so bili posredno ali neposredno prizadeti v poplavah. V bolnišnici na Ptuju bodo delali po programu, iz Slovenj Gradca sporočajo, da bodo ambulantne dejavnosti potekale po že predvidenem običajnem razporedu, medtem ko se bodo operacije izvajale za hospitalizirane in za vse, ki so bili za posege predvideni, pa tudi za vse nujne potrebe. Tudi iz Zdravstvenega doma Adolfa Drolca Maribor so sporočili, da bo delo potekalo nemoteno.