ML Surovine vznemirjajo prebivalce ljubljanskega Zaloga: Lani elektrofiltrski pepel, zdaj še smrad

Podjetje ML Surovine, ki naj bi po besedah direktorja ptujske komunale skladiščilo tudi blato iz tamkajšnje čistilne naprave, vznemirja prebivalce Zaloga v Ljubljani. Ti se pritožujejo nad elektrofiltrskim pepelom in smradom, ki bi lahko prihajal iz zbirnega centra ML Surovine.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj

Direktor ptujske komunale Janko Širec je dejal, da naj bi blato iz ptujske čistilne naprave vozili tudi v Zalog v zbirni center podjetja ML Surovine. Da je to že nepravilno skladiščilo odpadke, smo poročali lani. Elektrofiltrski pepel, ki ga skladiščijo v zbirnem centu, že dolgo vznemirja prebivalce Zaloga, v zadnjem času pa jih moti še smrad.

Založani in Založanke so bili pred dobrim letom dni presenečeni, ko je veter na njihove balkone in vrtove prinašal pepel. Na opažanja ljudi se je odzvala okoljevarstvena organizacija Alpe Adria Green, ki je poslala pritožbo na več naslovov. Podjetje ML Surovine je imelo takrat dovoljenje za skladiščenje 1500 ton nenevarnih odpadkov, a le v zaprtem prostoru. Toda tako občanke in občani kot Alpe Adria Green in okoljska inšpekcija so ugotovili, da je pepel ležal na površini, ki ni bila pokrita s streho. Potem ko so prebivalci povzdignili glas, so ga prekrili. Inšpekcija jim je zato izdala ureditveno odločbo, s katero jim je prepovedala nadaljnje odlaganje elektrofiltrskega pepela na prostem in naložila, da morajo odstraniti ves pepel, ki je ležal na prostem.

Direktor podjetja ML Surovine Aljoša Alkhatib je v začetku maja lani dejal, da zaradi epidemije niso mogli tako hitro odvažati pepela, kot bi ga sicer, zato so ga skladiščili tudi na prostem. Dodal je, da ga bodo odpeljali teden zatem in da načrtujejo gradnjo hale. To so res zgradili, vendar fotografije občanov na internetu kažejo na to, da precej odpadkov tudi leto po tem leži na prostem. Nekateri kupi so prekriti le z belo prevleko. Ni znano, ali gre za pepel ali še za kakšne druge odpadke.

Peticija civilne iniciative

Predsednik zaloškega turističnega društva Dušan Levičnik je povedal, da je družba ML Surovine po lanski odločbi inšpekcije pepel res odpeljala, a da se je nato ta znova pojavil. "Ko je bilo zelo mokro, je pepel postal tekoč – naneslo ga je na sosednjo parcelo. Ko se bo posušil, ga bo raznašalo," je dejal Levičnik. Prebivalce je v zadnjem času vznemirjal tudi močan smrad. Prepričani so, da prihaja iz zbirnega centra ML Surovine. Glede na fotografije, ki so jih posneli, sklepajo, da poleg pepela zdaj tam skladiščijo še druge odpadke, tudi blato, ki bi lahko bilo izvor smradu.

"Od kod izvira smrad, ne moremo trditi, se pa njegova intenziteta povečuje v bližini objektov ML Surovine," so zapisali v turističnem društvu. Levičnik pa pravi, da odkar so v Kotu zamenjali biofiltre, drugih potencialnih virov smradu v bližini ni. Turistično društvo je v ponedeljek sporočilo, da so ustanovili civilno iniciativo. Pripravljajo peticijo, s katero bodo po Levičnikovih besedah zahtevali takojšnjo ustavitev dejavnosti ML Surovine. Včeraj smo govorili tudi z Aljošo Alkhatibom, ki pa nas je napotil na pristojno službo za odnose z javnostmi. Odgovorov do zaključka redakcije nismo prejeli.

Vrsta elektrofiltrskega pepela, ki so ga že lani zbirali v Zalogu, sicer spada med nenevarne odpadke. Vendar nekateri strokovnjaki vseeno opozarjajo na nevarnost elektrofiltrskega pepela. Vodja centra za klinično toksikologijo in farmakologijo na UKC Ljubljana Miran Brvar je že pred časom na Radiu Slovenija razložil, da je sestava elektrofiltrskega pepela odvisna od načina kurjenja, a da večinoma vsebuje rakotvorne težke kovine, kot so živo srebro, svinec, kadmij, arzen in kobalt.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.