Po lanskoletnem sprejetju novele zakona o trgovini poslanke in poslanci državnega zbora so danes zopet, že tretjič v kratkem času, razpravljali o nedeljskem obratovanju trgovin. Na odboru za gospodarstvo, ki mu predseduje SMC-jeva poslanka Mateja Udovč, nobeden od amandmajev ni prejel zadostne podpore.
Spremembe so v omenjeni zakon sicer želeli vnesti poslanci poslanske skupine nepovezanih. Kot je za Večer pojasnil poslanec in predstavnik predlagatelja na odboru za gospodarstvo Branislav Rajić, so v zadnjem letu dni prejeli veliko pobud in prošenj, da določijo dodatne izjeme. S tem bi, tako menijo, razrešili nelogičnosti in neživljenjske omejitve, ki jih zakon postavlja. "Predlagamo odprtje trgovin ob nedeljah in praznikih v hotelih, kampih, turistično-informacijskih centrih, na pokopališčih, v muzejah in galerijah. Kot drugo podpiramo možnost, da bi lahko delali tudi družinski člani lastnikov majhnih trgovin oziroma njihovih zastopnikov. Kot tretje pa si želimo uveljaviti izjemo, da bi lahko trgovine, ki so narejene v kombinaciji s kakšno drugo funkcijo, kot je čakalnica ali gostinska funkcija, torej recimo trgovine na letališčih ali pa železniškem ali avtobusnem kolodvoru, obratovale ves čas, ne glede na površino," je Rajić pojasnil.
Kot so zapisali v besedilu, jih pri predlaganih spremembah podpirajo tudi v Trgovinski zbornici Slovenije, saj da gredo rešitve v smer zmanjševanja gospodarske škode, ki nastaja zaradi zaprtja prodajaln ob trgovinah. Kot pišejo, zaprtje prodajaln ob nedeljah povzroča odliv kupne moči v sosednje države ter večja nakupovalna potovanja Slovencev v tujino.
Kaj pravi zakon o trgovini
Spomnimo, lani septembra sprejet zakon o trgovini določa, da trgovec obratovalnega časa prodajaln ne sme določiti ob nedeljah in z zakonom določenih dela prostih dnevih. Med izjemami se je določilo, da smejo biti v nedeljo in na dela proste dni odprte prodajalne, ki ne merijo več kot 200 kvadratnih metrov, ki se nahajajo na območjih bencinskhi servisov, mejhih prehodov, pristanišč, namenjenih za javni promet, letališč, železniških in avtobusnih postaj ter v bolnišnicah. Poleg tega pa še, da se lahko obratovalni čas prodajalne s površino prodajnega prostora do 200 kvadratnih metrov določi brez omejitev, če delo ob nedeljah in dela prostih praznikih opravlja izključno oseba, ki je kot samostojni podjetnik posameznik nosilec trgovinske dejvnosti oziroma njegov prokurist ali zakoniti zastopnik oziroma prokurist pravne osebe, ki opravlja trgovinsko dejavnost.