Stranki NSi in Levica sta se zapletli v besedni dvoboj.
Krščanski demokrati so si za tarčo pred parlamentarnimi volitvami izbrali stranko Levica. Predsednik NSi Matej Tonin v komunikaciji z javnostjo uporablja podobno držo kot SDS in državljane svari, da bo Levica vrnila Slovenijo v Jugoslavijo. "NSi s tako nepotrebno, neproduktivno in neutemeljeno radikalizacijo izgublja. Zakaj? Ker takšna retorika bolj pritiče volilnemu telesu Janše. Tisti, ki mu je všeč njegov način, ne bo volil krščanskih demokratov, ampak SDS," napoveduje socialni psiholog in politični analitik Vlado Miheljak.
Luka Mesec: "Bojte se strank, ki želijo prepovedati lastno konkurenco."
Mesec: Volitve bodo plebiscit
"V Novi Sloveniji problematiziramo načela in ideje Levice, ki so v očitnem nasprotju z ustavo, saj brišejo slovensko identiteto in temeljijo na ekonomskih iluzijah preteklosti, ki so se v zgodovini že pokazale za nedelujoče. Ker ne želimo, da gre Slovenija po poti Venezuele, na te stvari glasno opozarjamo. Ko je nedavno poslanec Levice Miha Kordiš dejal, da je šlo pri osamosvojitvi za kapitalistično kontrarevolucijo in da so nas vse nategnili, je prestopil rubikon. Ta izjava je nekaj podobnega, kot bi zažgal Temeljno ustavno listino o samostojnosti in neodvisnosti Republike Slovenije," se je za Večer odzval prvak NSi Matej Tonin, ki bo danes predstavil sodelovanje s kmetijskim ministrom Jožetom Podgorškom na naslednjih volitvah. O tem, kakšna bo predvolilna strategija krščanskih demokratov v povezavi z Levico, je povedal, da bodo ljudem predstavili neustavne elemente predlogov in idej Levice. "Za Slovenijo so škodljive," je prepričan podpredsednik vlade.
Nejasna usoda Violete Tomić
Potem ko sta Levico v tem mandatu zapustila Franc Trček in Željko Cigler (oba sta prestopila v SD), imajo v stranki le še sedem poslanskih glasov. V Levici pravijo, da to ne bo vplivalo na delovanje stranke pred volitvami. "V Levici sestavljamo kandidatno listo za naslednje volitve in eden izmed pogojev za uvrstitev nanjo so poravnane obveznosti do stranke. Željko Cigler je prestopil, ker je vedel, da bo težko še enkrat kandidat Levice, sploh zaradi neplačanih članarin," so pojasnili v stranki. Levica se bo na volitvah predstavila s prenovljeno kandidatno listo. Med dosedanjimi poslanci je nejasna usoda Violete Tomić, s katero se v stranki še dogovarjajo o skupni prihodnosti.
Ko Tonin straši pred vrnitvijo socializma, ne pozabi omeniti, da smo nekoč hodili po banane v Celovec, hlače pa smo kupovali v Trstu. Koordinator Levice Luka Mesec je pojasnil, da nikakor ni strahu pred tako radikalnimi spremembami. "Si pa upam reči, da bodo naslednje volitve plebiscit. A ne o tem, kam bomo hodili po banane, ampak o tem, ali bomo državljani še imeli državo ali pa bo država imela nas. Postavlja se ključno vprašanje, ali bomo ostali demokratična družba ali bomo oligarhiji okoli Janeza Janše dovolili, da si državo vzame za lasten fevd. Nova Slovenija želi iz sebe sprati skrajnost, v kateri sodeluje, zato Levico prikazuje kot skrajno stranko. Tako agresivna predvolilna kampanja kaže na njihovo paniko, zato želijo po trumpovsko zastrupljati javnost z dezinformacijami, lažmi in izmišljotinami," pravi Mesec in dodaja, da so ljudje v Sloveniji dovolj razumni, "da bodo skozi predvolilno polemiko spoznali, kdo je v naši politiki skrajen".
Miheljak: Tonin je nekoč obetal
Vlado Miheljak ocenjuje, da je Levica postala moteča za NSi predvsem zaradi nelagodja, ki ga proizvaja trenutni politični položaj krščanskih demokratov. "Ko je stranko prevzel Tonin, tudi moj nekdanji študent, sem mislil, da bo kot sodoben krščanski demokrat naredil preboj, a je očitno stopil v preveliko krilo Ljudmile Novak. Čeprav je obetal, ni vzpostavil distance do SDS. Če nimaš avtonomne politike, ne moreš izoblikovati niti avtonomnega volilnega telesa. Zakaj so za napade izbrali Levico? Ker v primerjavi z NSi najbolj odstopa po vrednotah. Krščanska demokracija niti s Peterletom niti Bajukom ni imela sreče na vodstvenih položajih. Ljudmila Novak je bila sanatorka, a so ji hitro vzeli mandat, ker ni imela absolutne podpore v stranki," razmišlja Miheljak.
Matej Tonin: "Ne bomo tiho ob stališčih, ki nas vračajo tja, od koder smo pred tridesetimi leti odšli."
NSi je poskušala v paketu s SDS že lani izsiliti parlamentarno razpravo o možnosti protiustavnega delovanja Levice, a je kontroverzna pobuda na koncu padla v vodo. Tonin še vedno vztraja, da v "zrelih demokracijah tovrstne ekstremne stranke prepovedo". "Za Tonina kot politologa je moteče, da očitno ne ve, kaj je ekstremno. V evropskem političnem prostoru namreč velja, da je ekstremno tisto, kar je zunaj ustavnega reda. Ne spomnim se enega dogodka, s katerim bi Levici lahko očitali neustavno delovanje. Zmago Jelinčič v eni razpravi gotovo postavi več protiustavnih stališč kot vsa Levica v vsem svojem delovanju," je razložil Miheljak.