Marca prihodnje leto bo vodenje Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS), ki upravlja skoraj šest milijard evrov letno, prevzel Robert Ljoljo. Njegovo imenovanje je z 32 glasovi od skupno 39 podprla skupščina zavoda. Potrebuje še soglasje državnega zbora, o katerem pa vsaj v delu koalicije ne bi smelo biti dvoma, saj je Ljoljo po neuradnih informacijah izbranec finančnega ministra in podpredsednika vlade Klemna Boštjančiča. Robert Ljoljo je sicer včeraj na pomisleke o političnih povezavah dejal, da je dobro sodeloval tako s prejšnjo kot sedanjo vlado. "Če je to, da sodelujem z vsemi deležniki, greh, potem sem tudi jaz grešnik."
Ljoljo, ki bo na položaju nasledil generalno direktorico Tatjano Mlakar, je zdaj predsednik svet zavoda Biotech Hills, ki predstavlja poslovni pospeševalnik na področju biotehnologije in iz katerega se bo po lastnih napovedih umaknil. Pred tem je bil predsednik uprave Leka in predsednik Sandoza Slovenija, zaradi česar je bilo v javnosti slišati opozorila, da ZZZS prevzema farmacevtski lobi. Sam je očitek zavrnil, češ da to trdijo tisti, ki si ne želijo sprememb in ne poznajo delovanja sistema z zdravili. V prid svoji trditvi je navedel, da zdravila predstavljajo le desetino stroškov zavoda.
V uvodni predstavitvi na skupščini je Ljoljo med svojimi cilji izpostavil finančno vzdržnost, univerzalno dostopnost in pravičnost. Vse to naj bi bilo narejeno ob modernizaciji zavoda, podprti z digitalno preobrazbo, razvojem kadrov in modernimi tehnikami upravljanja. Napovedal je, da bo deloval povezovalno, kar naj bi bila njegova siceršnja odlika. Ob napovedi, da bo poskrbel za vzdržno rast stroškov, je na vprašanje, ali je pričakovati posege v košarico zdravstvenih storitev, odvrnil, da v tem trenutku na to ne more odgovoriti. "Najprej je treba poskrbeti, da bo rast stroškov vzdržna." Prav tako pričakuje, da si bodo vsi, ki delujejo v zdravstvu, prizadevali, da najdejo za deset odstotkov prihrankov. V luči večkratnih opozoril iz ZZZS, da bi zaradi naraščajočih stroškov potrebovali proračunsko varovalko, bodoči generalni direktor pravo pot vidi v racionalni porabi sredstev. "Če želi biti zavod samostojen, potem mora biti raje manj odvisen od vsakokratne vlade," je odvrnil, a dodal, da je to tudi stvar razprave v zavodu.
Skupščina ZZZS je po imenovanju sprejela tudi predlog finančnega načrta za leto 2025, v katerem so načrtovani prihodki v višini 6,01 milijarde evrov, odhodki pa 5,86 milijarde evrov. V razpravi je več članov zmotilo, da se finančni načrt sprejema brez sočasne obravnave splošnega dogovora o zdravstvu. Oziroma jih je zmotilo, da bo, ker dogovora ni bilo, vlada že tretjič zapovrstjo o programih storitev obveznega zdravstvenega zavarovanja odločala z uredbo. Ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel meni, da je splošni dogovor s partnerji pravi način vsakoletnega določanja obsega programov, zato na ministrstvu pripravljalo novelo zakona o zdravstvenem varstvu in zavarovanju, kjer vsebine splošnega dogovora ne bi več določala vlada, temveč bo osnutek pripravilo ministrstvo. ZZZS in drugi, ki jih zadeva, bi jih nato morali upoštevati pri pripravi dogovora, vlada bi odločala le o neusklajenih predlogih.